VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Nejdek uvízl v pasti pokuty 750 tisíc

Nejdek - Za chyby v zakázce na komunální a technické služby obdržel Nejdek pokutu ve výši 750 tisíc korun. Městu ji vyměřil Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS). „Zákon o veřejných zakázkách byl porušen tím, že zadavatel vymezil příliš široce předmět jejího plnění, čímž porušil zásadu zákazu diskriminace.

8.6.2015
SDÍLEJ:

Ilustrační foto.Foto: Deník/Miroslav Kucej

Kromě svozu a likvidace odpadu totiž zakázka zahrnovala také zimní a letní opravu silnic. Okruh uchazečů schopných plnit takto vymezenou zakázku byl značně omezen," uvedl Martin Švanda, mluvčí ÚOHS.

Mluvčí antimonopolního úřadu dodal, že pokuta mohla dosáhnout výše až 50 milionů korun, Úřad však při svém správním uvážení akcentoval spíše její preventivní účinek.

„Úřad obdržel v této věci podnět, nicméně správní řízení bylo zahájeno z moci úřední. Upozorňuji, že rozhodnutí není dosud pravomocné a může být proti němu podán rozklad," zdůraznil mluvčí Martin Švanda.

To podle starosty Lubomíra Vítka také město udělá. „Je to jediný opravný prostředek. A to vzhledem k výši sankce. Pokud pokutu skutečně dostaneme, čemuž se snažíme vyhnout, vedení města bude muset řešit veškeré právní i další důsledky, které to pro Nejdek ponese," uvedl. Nejdečtí zastupitelé jsou o kauze podle něj průběžně informováni, ovšem souhrnný přehled, který starosta Vítek nyní zpracovává, obdrží na jednání 17. června. A starosta očekává bouřlivou diskuzi. „Závěr určitě nepadne, to bude na několik zasedání," dodal starosta. Výběrové řízení na svoz odpadu a zimní údržbu za půl miliardy korun připravilo minulé vedení nejdecké radnice. Ačkoliv v komunálních volbách starosta Vladimír Benda neuspěl a nyní je řadovým zastupitelem, zakázku dva dny po volbách končící rada podepsala.

Výběrové řízení na svoz a likvidaci odpadu a údržbu městských cest na devět až dvacet let za stovky milionů vyhrála a také dostala nejdecká pobočka firmy AVE.CZ, která město uklízela už předtím. Podle některých nejdeckých zastupitelů to byl dárek asi na rozloučenou. Protože dva ze čtyř radních, kteří zakázku odsouhlasili, ve vedení města skončili. Nehlasoval o ní pouze Štěpán Cingroš (ČSSD), velký kritik tohoto tendru a současný zastupitel.

Firma AVE, která ve výběrovém řízení na svoz a likvidaci odpadu zvítězila, si zajistila práci na dvacet let. „Hodně jsme to diskutovali na posledním zastupitelstvu. Dohodli jsme se, že ve smlouvě bude zakotvena klauzule, že po deseti až patnácti letech ji město bude moci vypovědět bez udání důvodu. To v případě, že se službami nebudeme spokojeni," obhajoval tehdy tendr bývalý starosta Vladimír Benda. Tendr pak kritizovala i organizace Transparency International.

Autor: Ivana Kalinová

8.6.2015 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Novomanželé Urbanovi si řekli své ANO na vrcholku Aschberg v horské Bublavě.
9

Letní svatby jsou in, oddává se na lávce, golfu, na poli nebo u vysílače

Míša Rauscherová, vrchní sestra z interního oddělení sokolovské nemocnice, je ve finále prestižní soutěže.

Vrchní sestra ze sokolovské interny by se mohla stát Nej sestřičkou roku 2017

Máme žízeň. A projevilo se to v prodeji

Karlovy Vary - Patrně i díky vysokým teplotám a žíznivým zákazníkům v letních měsících vzrostl skupině Karlovarských minerálních vod (KMV) v prvním pololetí roku prodej meziročně o čtyři procenta a dosáhla celkového obratu 3,9 miliardy korun. To bylo meziročně o dvě procenta více.

Za objektivem Františka Konopy

Karlovy Vary - Studoval fotografii na karlovarské „keramce“, poté si pořídil vlastní studio. Práce Františka Konopy zaujala velké množství lidí.

Maketu odhalí poslední český rytíř

Mariánské Lázně - Jedna z nejstarších románských staveb, kostel svatého Jakuba a Filipa na Chvojně u Konopiště, bude k vidění i v Mariánských Lázních. Věrná miniatura totiž přibude do velké rodiny v Parku Boheminium.

Motivací mají být stipendia od kraje

Karlovy Vary - Motivační a prospěchová stipendia za druhé pololetí uplynulého školního roku získají od Karlovarského kraje studenti z jedenácti středních škol v regionu.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení