VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Několik vteřin, a život člověka je v troskách

Karlovy Vary - Osud člověka je prý předurčen. Pokud tomu tak opravdu je, nedalo se kolizi mezi vozidly řízenými hokejovým trenérem Ivanem Hlinkou a řidičem Františkem Veletou předejít. Oba muži, kteří o sobě až do osudného dopoledne 16. srpna roku 2004 patrně nic nevěděli, se právě před deseti lety střetli a výsledek byl tragický pro oba. Hlinka po několika hodinách zemřel. Veletovi, jenž se svou avií do Hlinkova superbu narazil, se život zbortil jako domeček z karet.

16.8.2014
SDÍLEJ:

Pro řidiče Františka Veletu (vpravo) měla nehoda, byť ji způsobil a vyvázl bez vážnějších zranění, rovněž fatální.Foto: Foto Deník

Veleta po nehodě s médii nekomunikoval a svůj postoj nezměnil ani v následujících týdnech a měsících. A o kontakt s médii nestojí ani po deseti letech. Svým způsobem ho lze chápat. Kdyby v superbu neseděl Ivan Hlinka, ale Franta Vomáčka z Horní Dolní, asi by například noviny tuto událost odbyly krátkým sloupkem. Takto byl Veleta tím, kdo národ připravil o jeden z jeho idolů.

František Veleta vyvázl z nehody bez vážnější újmy na zdraví. Z nemocnice byl propuštěn třetí den po střetu a s novináři nemluvil. Kouřil, několikrát zavolal z mobilního telefonu. Jediné, co tehdy odpověděl na otázky, bylo, že se cítí vcelku dobře. A ještě jednou krátce zopakoval, že mu před automobil vběhlo nějaké zvíře, náklaďák se stal neovladatelný a vjel do protisměru. Tuto verzi už potom nikdy nezměnil.

Zahrádkáři z kolonie u místa střetu avie se superbem přitom spekulovali o tom, že Veleta chtěl možná odbočit z hlavní silnice na cestu kolem zahrádek. Podle nich si tady občas řidiči krátili cestu do čtvrti Drahovice, i když ve směru od Prahy nesmí odbočovat. Právě v Drahovicích, v Mánesově ulici, řidič Veleta bydlel. Soud každopádně uznal Veletu vinným z toho, že přejel souvislou čáru a nedal přednost autu, které Hlinka řídil. Vyměřil mu dvouletý trest vězení s podmíněným odkladem na dva roky. Pět let rovněž nesměl řídit auto. Přišel tak o práci u Karlovarské prádelny, pro niž jezdil.

Pro Veletu to nebyla lehká doba. Dostával anonymní výhrůžky, vyhýbal se raději lidem. Po čtyři měsíce byl v pracovní neschopnosti. Pak si našel zaměstnání ve firmě nedaleko Karlových Varů a snažil se zapomenout. Podle dostupných informací se z Karlových Varů odstěhoval a nyní by už zase měl usedat za volant ve firmě, kam po odsouzení odešel.

Josef Hlinka, bratr zesnulého trenéra, po soudu řekl, že Veletově verzi o zvířeti a porouchaných brzdách nevěřil. „Asi se snažil hledat způsob, jak se ospravedlnit. Moc této verzi ale nevěříme. Přitom chápeme, že je to velká tragédie i pro něj. Není to žádný kriminálník, ale zlomený člověk," poznamenal. Veletovi vyčítal především to, že nedokázal vinu přiznat.

Autor: Vladimír Meluzín

16.8.2014 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Elegance. Jedno ze slov, jímž můžeme Františka i jeho díla vystihnout.

Za objektivem Františka Konopy

Momentky z připomínky 800. výročí kostela sv. Jakuba a Filipa na Chvojně.
57

Maketu odhalí poslední český rytíř

Motivací mají být stipendia od kraje

Karlovy Vary - Motivační a prospěchová stipendia za druhé pololetí uplynulého školního roku získají od Karlovarského kraje studenti z jedenácti středních škol v regionu.

Kvůli opravě mostu ve Dvorech čeká na motoristy objížďka

Karlovy Vary - Pozor, se stavebními pracemi souvisí některé dlouhodobé uzavírky ve Dvorech.

Z Lomnického potoka nelze kvůli suchu čerpat vodu

Karlovarsko - Vodoprávní úřad karlovarského magistrátu vydal na žádost státního podniku Povodí Ohře s platností do odvolání zákaz odběru povrchových vod z Lomnického potoka, přítoku vodárenské nádrže Stanovice.

V aréně změří síly nejlepší dřevorubci

Klingenthal – Vogtland Arena v německém Klingenthalu u Kraslic se v sobotu stane dějištěm bitvy nejlepších německých sportovních dřevorubců.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení