VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Někteří lidé přistupují ke zvířatům jako k věci

Ostrov - Hana Šimková se o zvířata stará už deset let. Podle ní je nyní situace horší než dříve, a to hlavně proto, že:

5.8.2011
SDÍLEJ:

Hana ŠimkováFoto: Deník/ Jakub Kopřiva

Občanské sdružení Ostrovský Macík působí na Karlovarsku už desátým rokem. V Horním Žďáru nedaleko Ostrova provozuje azyl pro týraná a hendikepovaná zvířata. S tím je také úzce spojena i nepřetržitá odchytová služba domácích i volně žijících zvířat. V azylu je v současné době více než 150 zvířat, o které se stará několik dobrovolníků. Předsedkyně občanského sdružení Hana Šimková nám odpověděla na několik otázek, týkajících se hlavně chodu celého azylu.

Občanské sdružení Ostrovský Macík spolupracuje také s městem Ostrov. Jak tato spolupráce funguje?
Město Ostrov nám hodně pomáhá. Tím, že jsme sjednotili a ucelili několik věcí, se celá situace velmi zlepšila. Spolupracujeme například i s městskou policií a částečně s dobrovolnými hasiči, kteří nám pomáhají hlavně zachraňovat zvířata v hůře přístupných místech.

Kolik zvířat je v současné době v azylu? S jakými zvířaty máte nyní nejvíce práce?
V azylu máme nyní přibližně 160 zvířat. Kromě psů a koček běhá po našich pastvinách také několik desítek koní a krav. V současné době řešíme hlavně mláďata volně žijících druhů, která se učí létat. To jsou hlavně ptáci, kteří to mnohdy nezvládnou a vypadnou z hnízda, a ty o se pak staráme. Ale také koťata, kterých je neustále dost. V zimě řešíme hlavně labutě z ostrovského rybníku, které na něm často zamrzají.

Mohou si lidé z vašeho azylu odnést nějaké zvířátko i domů?
K osvojení máme určitý malý počet zvířat. Není to příliš velký výběr, ale máme velmi přísné podmínky, když si někdo chce nějaké zvířátko odvézt domů. Zvíře vždy dáváme pouze na darovací smlouvu, všechna zvířata kontrolujeme a než některé někomu dáme, tak si s ním chceme promluvit, abychom měli jistotu, že o něj bude dobře postaráno.

Můžete zavzpomínat na nějaký atypický případ, který jste museli řešit?
Atypická jsou určitě málem umrzlá zvířata v krabicích, které nám lidé nechávají za bránou našeho azylu. Většina z nich ví, že je normálně nemůžeme přijmout, tak je prostě nechají za bránou a spoléhají na to, že se o ně postaráme. Velmi atypické jsou také případy, kdy spolupracujeme s veterinární správou a odebírají se zvířata, která má ten majitel rád, ale nedokáže se o ně postarat, například finančně. To je vždy velmi emotivní a řeší se to několik měsíců. Musím přiznat, že je to mnohdy velmi náročné také na psychiku.

Má Ostrovský Macík i nějaké zajímavé plány do budoucna? Připravujete opět nějaký projekt?
Momentálně připravujeme dva projekty. Jedním z nich je naučná stezka o koních, kterou už v podstatě dokončujeme a ta bude pro návštěvníky určitě velmi zajímavá. Dále budeme půjčovat koníky na vypásání louky do Perninku, kde hnízdí chřástal. Koně jim zapůjčíme, aby se ekologicky odstranila travní hmota a nedošlo k nějakému výraznému poškození krajiny.

O zvířata se vaše sdružení stará už více než deset let, změnil se nějak za tu dobu přístup lidí ke zvířatům?
Řekla bych, že nyní je situace horší než dříve. Ovšem přibývá zodpovědných lidí, také těch, kteří zvířatům kupují kvalitní krmivo a dopřejí jim kvalitní veterinární péči, ale na druhou stranu masivně přibývá i těch, kteří přišli například o zaměstnání a pak už na domácí mazlíčky nemají peníze a musí je dát pryč. Je smutné, že čím dál tím více lidé přístupuje ke zvířatům jako k věci.

Co byste poradila lidem, kteří si chtějí domů pořídit nějakého mazlíčka?
Určitě si musí nejdříve vše důkladně promyslet. Musí si položit například otázku, co budou se zvířetem dělat, když se budou muset vystěhovat z nájemního bytu či když se jim narodí dítě. Když všechny tyto věci vyřeší, tak pak už mohou v klidu přemýšlet, jaké zvíře si pořídí. Důležité je tedy hlavně předem vyřešit, kam to zvíře v případě, že už u nich nebude moct být, dají. To je určitě to nejdůležitější. Protože například najít náhradního majitele pro kočku je velmi složité.

Autor: Jakub Kopřiva

5.8.2011 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto.

Muž se napil kyseliny. Zřejmě omylem

Mariánskolázeňští fotbalisté odjížděli do Plzně na hřiště Petřína s cílem urvat alespoň bodík. To se ale nepovedlo.
7

Vítězství si venku připsali jen borci karlovarské Slavie

Miliony pomáhají modernizovat výuku

Karlovarský kraj – Rušno bylo přes prázdniny ve školách v Karlovarském kraji.

Starosta ocenil obětavou sousedku

Cheb – Jak nebezpečný může být oxid uhelnatý, se nedávno přesvědčili rodiče z Chebu.

Zastávka bude počítat, kolik projede cyklistů

Ostrov - Zapomenutá železniční zastávka se dočká nového vzhledu a chytrého počítadla.

Nehod výrazně přibylo, jejich obětí naštěstí ne

Karlovarský kraj - Bezmála o dvě stovky dopravních nehod více než vloni vyšetřovali policisté v Karlovarském kraji od ledna do července. Nárůstu počtu bouraček naštěstí neodpovídal počet usmrcených lidí.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení