VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Nelze se stále vymlouvat, že bylo hůř, říká bývalý disident

Karlovarský kraj - Osobnosti sametové revoluce prozradily své názory na polistopadový vývoj

18.11.2014
SDÍLEJ:

BÝVALÝ disident a později senátor Jan Hadrava na besedě v sokolovském MDK.Foto: Štěpánka Tupá

Kdyby mi v mých dvaceti letech nějaký stařík vykládal, že si nemám co stěžovat, že bylo hůř, dal bych mu pěstí. To jsou slova bývalého disidenta a senátora Jana Hadravy ohledně vývoje české země po roce 1989. Osobnosti Sokolovska z období sametové revoluce se na toto téma shodují v jednom. Leccos by mohlo dopadnout lépe.

„V posledních letech jsem si vzpomněl na to, co Miloš Forman říkával o Americe. Že je tam sice absolutní svoboda, ale naprosto podřízená penězům. A přesně to se stalo i u nás. Lidé se jen honí za penězi, ve společnosti úplně vymizela filozofická témata," povzdechl si Jaromír Dvořák, dnes ředitel a jednatel Sokolovských technických služeb. Rozčarování nad tím, jak se události za uplynulých 25 let vyvinuly, s ním sdílí i Karel Jakobec. „Poprvé jsem ho ovšem pocítil už 3 měsíce po revoluci. Někteří mocichtiví lidé zkrátka zmerčili snadnou šanci, jak takzvaně urvat posty. Sám jsem pak vstoupil do politiky až o 4 roky později a myslím, že to bylo správné rozhodnutí," poukázal současný místostarosta Sokolova.

Tomáš Kábrt v souvislosti s pětadvaceti lety demokracie upozornil na mizivý zájem lidí své představitele volit. „Když má zájem svobodu využít jen 28 procent lidí, nemůže to dopadnout dobře. Zase už se jen remcá u piva. Pak se nelze divit, kdo je třeba naším prezidentem. Je to takové nastavené zrcadlo," myslí si Kábrt. Erich Kříž ale upozornil, že řešit problémy dnešní doby už je na mladé generaci. „Naším úkolem bylo vychovat své děti tak, aby byly mezi těmi 28 procenty. Kdo to doteď nezvládl, už ve své roli selhal. Stále je ale potřeba říct, že se máme v této zemi nejlíp, co jsme se kdy měli," řekl Kříž. S tím ale nemohl souhlasit další z listopadových řečníků Jan Hadrava. „Kdyby mi tohle za mého mládí nějaký šedesátiletý stařec vykládal, dal bych mu pěstí a řek bych, dědku, nerozumíš světu! Nelze se přece donekonečna odvolávat na to, že za komunistů bylo hůř. Nám taky kdekdo říkal, jak hrozně bylo za války. Měly by se řešit problémy, co mají lidé dnes," uzavřel Hadrava.

Debatu s osobnostmi listopadu 1989 moderoval vysokoškolský student Filip Titlbach. „Diskuze s šesticí zajímavých a zejména zkušených pánů pro mě byla inspirativní. Pro nás, kteří jsme Listopad nezažili, jsou názory a zkušenosti přímých aktérů revoluce velmi důležité. Proto mě trochu mrzí, že nedorazili zástupci mé generace, zvlášť mě to mrzí třeba u gymnazistů. Nicméně i přesto měla beseda smysl a děkuji všem odvážným pánům, že přišli a diskutovali," poznamenal.

Autor: Štěpánka Tupá

18.11.2014 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Pestalozzi vznikli jako studentská kapela v roce 1988. Jedním ze zakládajících členů byl i Petr Gardner.

Nekonečná jízda kapely Pestalozzi začala před 30 lety

Účastníci Senior akademie se na závěr svých studií sešli s vedením města Karlovy Vary a zástupci městské policie.

Senior akademie je opět tady, vstoupila do osmého ročníku

Kontejner se změnil v past. Naštěstí pomohli strážníci

Karlovy Vary - Velkou smůlu měl muž, který do kontejneru vyhazoval odpad. Jakýmsi záhadným způsobem se mu v něm zaklínil prst a nádoba se změnila v past, z níž nemohl uniknout. Z prekérní situace pomohli strážníci městské policie.

Provětrejte své dalekohledy a pozorujte hvězdy

Karlovy Vary - Hvězdná obloha odhalí zvědavcům další malá tajemství. V pondělí se ztratí měsíc a zazáří nově objevená kometa čekající na své jméno.  

Foto: Miminka z Karlovarska

Deník představuje právě narozené děti

Těžký úkol. Lázně zvelebí renomovaný urbanista

Karlovy Vary - Jak propojit turistickou lázeňskou oblast se zbylými čtvrtěmi tak, aby tvořily fungující organismus?

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení