VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Nenechte si ujít Hvězdné nebe nad Kyselkou

Karlovy Vary – Výstava o ohrožené architektuře lázní Kyselka si klade za cíl představit v pozitivní rovině jak širší laické veřejnosti, tak i veřejnosti odborné, hodnoty Lázní Kyselka v jejich celoevropském kontextu.

10.5.2012
SDÍLEJ:

Lázně Kyselka…Foto: Agentura VLP

Přestože vernisáž výstavy se uskutečnila včera, o tom jak výstava vlastně vznikala, se vyjádřil také Národní památkový ústav v Lokti. Také ten popírá, že by společnost Karlovarské minerální vody s tímto nápadem přišla.

Světlice Kyselka

Na vzniku pozoruhodné koncepce lázní s provozními budovami stáčírny alkalické kyselky se ve své době podílela řada význačných architektů a stavitelů rakouské a rakousko-uherské monarchie. V Kyselce se to rojilo slavnými jmény, řečeno dnešním slovníkem – byly zde samé hvězdy. Proto se dá s nadsázkou prohlásit, že v 19. století zářilo nad Kyselkou nebe plné hvězd. A sama Kyselka zazářila na nebi jako světlice, která po násilném vyhasnutí padá k zemi.

Výstavu připravil Národní památkový ústav, územní odborné pracoviště v Lokti ve spolupráci s Muzeem Karlovy Vary a Národním technickým muzeem v Praze s názvem „Hvězdné nebe nad Kyselkou".

Náklady na realizaci výstavních panelů a tiskovin zajistila pro Karlovarské muzeum společnost Karlovarské minerální vody.
V této souvislosti považuje NPÚ za nutné uvést na pravou míru oznámení tiskové mluvčí KMV, a.s. , která nesprávně jako autory výstavy jmenuje vedle Karlovarského muzea pouze společnost KMV.

My, ne vy…

„Popudem k uspořádání výstavy byly otázky o hodnotách Lázní Kyselka, vznášené po celý minulý rok, mimo jiné i v reakci na návštěvu prezidenta České republiky Václava Klause v Kyselce v září 2011. Díky dlouhodobému nezájmu, neúdržbě i podceňování hodnot zdejší architektury je dnes již zásadně ohrožena samotná existence celého památkově chráněného souboru. S tím vyvstala i neodkladná potřeba patřičného odborného zhodnocení celého souboru. V poslední době se rozhořela pravděpodobně poslední bitva o záchranu areálu, plná emocí a vášní. Ostatně i samotná presentace výstavy se v tiskových zprávách objevuje s dezinformacemi a emotivními prohlášeními," uvádí Národní památkový ústav v Lokti.

Historie a artefakty

Výstava o ohrožené architektuře Lázní Kyselka je rozčleněna do tří celků, které se vzájemně prolínají. První část pojednává o historickém vývoji Lázní Kyselka, ve druhé části se představují významní architekti a stavitelé, kteří byli činní v Lázních Kyselka, a ve třetí části jsou prezentovány stavby těchto slavných architektů v ostatních zemích habsburské monarchie i celé Evropě. Výstava je doplněna řadou unikátních a jedinečných dokumentů a artefaktů. Ze soukromých zdrojů, včetně současných majitelů areálů, se podařilo zapůjčit například sochu Heinricha Mattoniho či bustu dr. Löschnera, návštěvní knihu lázní s podpisem řeckého krále Otty I., po jehož návštěvě v roce 1852 byl zdejší pramen nazván pramenem krále Otty, nebo originální Mattoniho orlici připomínající anděla s polámanými křídly. Shromážděna je i nadmíru cenná historická plánová dokumentace ke stavbě jednotlivých lázeňských i provozních objektů, která je takto souborně vystavována vůbec poprvé, a dosud nepublikované ikonografické materiály.

Aby návštěvník výstavy byl vtažen do bezprostřední situace Lázní Kyselka, byl proveden přímo v terénu sběr artefaktů, rozesetých kolem památkově chráněných budov.

„Syrový dojem rozpadající se Kyselky tak zprostředkují části honosné štukové výzdoby z Mattoniho vily, pavilónu Ottova pramene a Vilemínky (původního Kurhausu), secesní vitráž, ze suti propadlé střechy Mattoniho vily vynesené dveře a okna s původními kličkami, z věže Jindřichova dvora zachráněná okna s kruhovými terčíky zasklení (tzv. bucny) či poslední celistvé kusy balustrády a originální klička oken kolonády Ottova pramene. Z příkopu u stáčírny Löschnerova pramene byly již dříve zachráněny zástupci Asociace pro ochranu a rozvoj kulturního dědictví ČR okna a žaluziové okenice.

Velmi zajímavým artefaktem jsou ale zejména vzorky umělého mramoru z pavilónu Ottova pramene, tvořící na stěnách vlivem svého rozpadu takřka surrealistické obrazce. Návštěvník výstavy se tak může zblízka seznámit se způsobem, jakým byl umělý mramor (stucco lustro) zhotovován," zvou k návštěvě výstavy památkáři.

Unikátní celek

Lázeňské a provozní budovy v Kyselce představují i ve svém zbědovaném stavu unikátní celek dokumentující éru vrcholného rozkvětu lázní v letech 1880-1900 a s nimi i celého západočeského lázeňství. Jedinečnou hodnotou, která převyšuje jednotlivosti forem, je zejména hodnota urbanistická. Jako urbanistický soubor nemá lázeňský ansámbl v Kyselce konkurenci. Unikátní urbanistická hodnota souboru si nesporně žádá komplexní přístup a záchranu všech článků souboru.

Záštity a přednášky

Výstavě „Hvězdné nebe nad Kyselkou" poskytla svou záštitu ještě v době svého působení místopředsedkyně Poslanecké sněmovny Kateřina Klasnová, ministryně kultury České republiky Alena Hanáková a radní pro kulturu, památkovou péči, lázeňství a cestovní ruch Karlovarského kraje Eva Valjentová. Výstava potrvá do 17. června.

„Po dobu konání Mezinárodního filmového festivalu v Karlových Varech bude panelová část výstavy ve dnech 20. června až 19. srpna umístěna ve Vřídelní kolonádě v Karlových Varech a poté bude přemístěna do Národního technického muzea v Praze, kde potrvá od 31. srpna do 28. října," vysvětlují historici a památkáři.

Během výstavy se budou konat doplňkové akce a komentované prohlídky. Dne 15. května se uskuteční v karlovarském Muzeu na Nové Louce přednáška Lubomíra Zemana na téma Slavní architekti činní v Lázních Kyselka a 13. června rovněž v Muzeu Karlovy Vary na Nové Louce přednáška Stanislava Burachoviče Heinrich Mattoni a Lázně Kyselka.

Autor: Ivana Kalinová

10.5.2012 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Křišťálová Lupa 2017

Nominujte Deník v anketě Křišťálová Lupa 2017!

Ilustrační snímky z pořadu Malé lásky
15

Pusťte si televizi. Rodí tam Plzeňanky

Vysněné dětské postele

Dětský pokoj potřebuje pořádnou postel. Ale obyčejné postele jsou plné nesplněných dětských snů. Zkuste splnit nějaké ty sny i vysněnou postelí.

Foťte město a vyhrávejte!

Karlovy Vary - Karlovy Vary žijí novou fotografií. Vedení města vyhlásilo fotosoutěž na téma „Záběry ze života města.“

Muž se napil kyseliny. Zřejmě omylem

Pšov – Velmi bolestivé a vážné zranění si způsobil šestapadesátiletý muž, který se v kravíně ve Pšově na Žluticku zřejmě omylem napil kyseliny.

Vítězství si venku připsali jen borci karlovarské Slavie

Karlovarský kraj - Jediné vítězství, jediné tři body. Tak ty si tentokrát dovezly celky z Karlovarského kraje hrající divizi ze hřišť soupeřů. Úspěšná byla Slavia Karlovy Vary, která vyplenila Přeštice poměrem 5:2.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení