VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Nudná muzea? To už dávno neplatí

Karlovarský kraj - Už dávno neplatí, že muzea nabízejí jen nezáživné výstavy exponátů. Naopak, snaží se vyhovět požadavkům příchozích a nabídnout jim nejen poznání, ale také zábavu. V kraji najdou návštěvníci mnoho těch, která pobaví nebo vrátí do mládí.

16.8.2017
SDÍLEJ:

Expozice unikátního Retromuzea v Chebu.Foto: Deník / redakce redakce

Do let nedávno minulých se tak mohou zájemci podívat třeba v Chebu. V přízemí lidé najdou stálou expozici, která se skládá ze dvou částí. První tvoří takzvaná prostředí, ukázky několika reálných interiérů bytů a kanceláří. Zájemci se tak mohou posadit do obýváku a prohlédnout si třeba, jaké dobové knížky ukrývá knihovna. Ve vitrínách je pak expozice designu. Vedle toho průmyslového, který zastupují typové řady magnetofonů, vysavačů, žehliček či televizí, tu jsou i hračky, porcelán, sklo či typografie. „Muzeum nese podtitul design a životní styl. Není to tedy jen o tom vysokém designu, ale i o předmětech každodenní potřeby,“ uvedl ředitel GAVU Cheb Marcel Fišer.

Retromuzeum mají nově také na Karlovarsku, konkrétně v Nejdku. To svým návštěvníkům nabízí hned dvě expozice. Tou první je vhled do života v dobách socialismu. Druhá expozice je zaměřena na vývoj vývozu minerální vody Mattoni. A právě ta ukrývá nejvzácnější poklad v muzeu. „Největším unikátem je Mattoniho pamětní medaile, která byla vyrobena roku 1905 k příležitosti 40 let jeho podnikání,“ řekl spoluzakladatel muzea Ladislav Sýkora.Velkou muzejní událostí letošního roku bylo otevřená karlovarského muzea po jeho dlouholeté rekonstrukci a představení jeho nové, moderní expozice, která zahrnuje unikátní dotykovou výstavu a speciální kukátkový systém určený pro malé návštěvníky, kteří se pomocí ilustrací seznámí s historií krajského města. Na vlastní kůži si návštěvníci budou moci osahat i lišku nebo ježka. Moderní expozice zahrnuje také interaktivní obrazovky, kde si prohlédnete celý Karlovarský kraj a jeho chráněné krajinné oblasti. Doplníte si své znalosti a dozvíte se i spoustu zajímavostí. Pro opravdové odvážlivce bude k mání i kvíz, který je součástí projektu Učíme se v muzeu. „V muzeu je hodně velkých změn. Expozice Příroda je zaměřená na školáky. Snažili jsme se o to, aby výstava byla interaktivní a návštěvníci zapojovali všechny smysly,“ řekla za karlovarské muzeum Kristýna Matějů.

Na Sokolovsku můžete zavítat do Muzea Kraslické dráhy. To seznamuje návštěvníky s vývojem a historií jak samotné Kraslické dráhy, tak i přilehlého regionu Sokolovska a sousedního Německa.

Uloženy tam jsou stovky exponátů z historie železniční dopravy, které muzeum samo nasbíralo nebo jsou zapůjčeny od soukromých osob a jiných institucí. Expozice je umístěna ve dvou místnostech v bývalé nádražní restauraci v Kraslicích na hlavní vlakové zastávce.

Jedna z místností je věnována železniční infrastruktuře. Jsou zde exponáty traťových mechanismů, součásti železničního svršku, návěstidla nebo sdělovací technika. Druhá místnost je zaměřena na železniční dopravu a přepravu. Kromě trojrozměrných exponátů, mezi které patří například unikátní stroj na tisk lepenkových jízdenek, stavědlový přístroj aj., jsou zde instalovány i různé dokumenty, plány stanic, písemnosti a uniformy průvodčích. Otevřeno je v době sezóny každou sobotu od 9 do 16 hodin.

Autor: Redakce

16.8.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Hokejisté HC Energie (v zeleném) poměřili síly s Rytíři Kladno
28

FOTOGALERIE/AUDIO: Energie smetla i Rytíře a je v tabulce první

Svatý Vavřinec a svatý Florián (na snímku) už visí ve věži se zvonem Jan Vilém.

Vydejte se do věže za novými zvony

Z Varů do Mariánek se až do listopadu vlakem nesvezete

Karlovy Vary – Nepřetržitá traťová výluka mezi Karlovými Vary a Mariánskými Lázněmi je prodloužena až do 10. listopadu.

Psí útulek dostal konečně potřebné zázemí

Sokolov – Veterinární ošetřovna, místnost pro psy po operaci, ale i zázemí pro zaměstnance a návštěvníky v podobě přijímací místnosti.

OTÁZKA PRO: Čestmíra Bruštíka, náměstka primátora města Karlovy Vary

Areál plynárny v Tuhnicích čeká v několika příštích letech rozsáhlá sanace a likvidace starých ekologických zátěží. Kromě jiného má být v této oblasti odtěženo a odvezeno kolem 18 000 tun kontaminované zeminy. Jednali už investoři této akce s městem o způsobu odvozu, který může velmi výrazně ovlivnit dopravní situaci ve městě?

AKTUALIZOVÁNO

Po pádu z Karlova mostu zemřel herec Jan Tříska, učitel z Obecné školy

Smutná zpráva. Oblíbený český herec Jan Tříska, který v sobotu spadl z Karlova mostu v Praze do Vltavy, zemřel. Představiteli učitele z filmu Obecná škola bylo osmdesát let. Od pondělí měl natáčet snímek Na střeše. 

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení