VYBRAT REGION
Zavřít mapu

O hospicových službách v kraji se zatím jen mluví

Karlovarský kraj – Jediná agentura, která je zatím schopná zastat alespoň služby mobilního hospice, je karlovarská Ladara, s.r.o.. „Vzhledem k tomu, že tady hospic není, snažíme se, abychom hospicovou péči poskytli lidem v domácím prostředí,“ uvedla vedoucí agentury Pavla Andrejkivová. Jak ale informovala, není to jednoduché. Hospicová péče v sobě zahrnuje nejen zdravotní, ale také sociální služby.

14.3.2010
SDÍLEJ:

Ilustrační fotografie.Foto: DENÍK/David Taneček

Kam s ním? Nerudovská otázka, která by se dala aplikovat na nevyléčitelně nemocné pacienty v Karlovarském kraji. Není zde totiž ani jedno zařízení hospicového typu, které by bylo schopné se o pacienty postarat a nabídnout rodinám pomoc v těžké životní situaci.

„V Karlovarském kraji ročně umírá asi tisíc lidí na onkologická onemocnění a například v úmrtnosti na nádor prsu u žen je na tom Karlovarský kraj nejhůře v celé České republice,“ poznamenal Ján Cabadaj, předseda občanského sdružení pro Hospic Sv. Jiří v Chebu. To se snaží již několik let o vytvoření kamenného hospice, který by poskytoval služby občanům Karlovarského kraje. „Máme dobré vztahy s městy, například s Luby, Chebem či Františkovými Lázněmi, ale veškerá jednání vyšla naprázdno,“ doplnil Cabadaj.

Jediná agentura, která je zatím schopná zastat alespoň služby mobilního hospice, je karlovarská Ladara, s.r.o.. „Vzhledem k tomu, že tady hospic není, snažíme se, abychom hospicovou péči poskytli lidem v domácím prostředí,“ uvedla vedoucí agentury Pavla Andrejkivová. Jak ale informovala, není to jednoduché. Hospicová péče v sobě zahrnuje nejen zdravotní, ale také sociální služby. „Nechceme, aby nemocní doma trpěli nejen bolestí, ale chceme, aby si rodina dokázala poradit v jakékoliv situaci. Od 1. ledna 2010 zavedly pojišťovny nový kód, který nám umožňuje návštěvy navíc v domácím prostředí, takže jsme rodinám k dispozici 24 hodin denně,“ vysvětlila. To ovšem za předpokladu, že lékař předepíše pacientovi paliativní léčbu. Ta neléčí, ale jejím úkolem je nemocnému zlepšit kvalitu života.

Problémem je ovšem to, že agentura nabízí své služby pouze v Karlových Varech.

Možné řešení navrhla ředitelka Léčebny dlouhodobě nemocných v Nejdku Olga Rožcová. „Právě rekonstruujeme část budovy, kde bychom nabízeli nadstandardní péči. Máme certifikovaného lékaře, který by se věnoval paliativní medicíně, a chtěli bychom vybudovat alespoň jedno následné paliativní lůžko,“ uvedla. Provozovatelé LDN v Chebu se ale domnívají, že je hospic zbytečný, na rozdíl od města. „Já bych jen uvedla za město Cheb, že z naší strany je snaha o vybudování hospice,“ uvedla vedoucí sociálního odboru Městského úřadu Cheb Anna Doubková. Vše ztroskotalo na penězích.

"Vytipovali jsme dům v Poohří a pozvali projektanta, aby nám řekl, zda bychom jej mohli přebudovat na hospic. Vyčíslená částka se vyšplhala na 127 milionů korun,“ informovala. I pokud by se podařilo sehnat finance, musel by si na sebe hospic částečně vydělávat sám. Jeden den hospicové péče přijde přibližně na dva tisíce korun, z toho uhradí zdravotní pojišťovna maximálně 1200 korun. Podle Doubkové už je ale hospicová péče zapracována do strategického plánu Karlovarského kraje.

Autor: Nataša Šmatová

14.3.2010 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Novomanželé Urbanovi si řekli své ANO na vrcholku Aschberg v horské Bublavě.
9

Letní svatby jsou in, oddává se na lávce, golfu, na poli nebo u vysílače

Míša Rauscherová, vrchní sestra z interního oddělení sokolovské nemocnice, je ve finále prestižní soutěže.

Vrchní sestra ze sokolovské interny by se mohla stát Nej sestřičkou roku 2017

Máme žízeň. A projevilo se to v prodeji

Karlovy Vary - Patrně i díky vysokým teplotám a žíznivým zákazníkům v letních měsících vzrostl skupině Karlovarských minerálních vod (KMV) v prvním pololetí roku prodej meziročně o čtyři procenta a dosáhla celkového obratu 3,9 miliardy korun. To bylo meziročně o dvě procenta více.

Za objektivem Františka Konopy

Karlovy Vary - Studoval fotografii na karlovarské „keramce“, poté si pořídil vlastní studio. Práce Františka Konopy zaujala velké množství lidí.

Maketu odhalí poslední český rytíř

Mariánské Lázně - Jedna z nejstarších románských staveb, kostel svatého Jakuba a Filipa na Chvojně u Konopiště, bude k vidění i v Mariánských Lázních. Věrná miniatura totiž přibude do velké rodiny v Parku Boheminium.

Motivací mají být stipendia od kraje

Karlovy Vary - Motivační a prospěchová stipendia za druhé pololetí uplynulého školního roku získají od Karlovarského kraje studenti z jedenácti středních škol v regionu.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení