VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Obce křísí kostely

Karlovarský kraj - Na první pohled by se mohlo zdát, že jde o oboustrannou laskavost. Ovšem v době, kdy stát církvi vrací majetky za miliardy, se o gestu nedá mluvit. Na opravu kostelů totiž církev nemá peníze a masivně je nabízí obcím a městům. A i když ty si je mohou koupit za symbolickou korunu, do jejich oprav pak investují statisíce korun.

26.4.2016
SDÍLEJ:

Kostel v Bochově na Karlovarsku.Foto: Ilustrační foto Deník mel

Kostel si tak začátkem roku zakoupily Dalovice. „Církev o kostel neměla zájem a vyrozuměla nás o tom, zda bychom jej nepřevzali do vlastnictví za korunu. My jsme s tím souhlasili, tento objekt je dominantou obce a nechceme, aby kostel chátral," vysvětlil starosta Jiří Karas. Kostel Panny Marie Utěšitelky v Dalovicích, který vlastnila římskokatolická plzeňská diecéze, tak má jistotu, že nepřijde o střechu. Její polovinu už obec opravila a na tu druhou se nyní chystá. „Musíme improvizovat, sto tisíc nám přislíbil kraj a zbytek peněz musíme sehnat. Kostel je památka a nechceme o ni přijít," vysvětlil starosta Karas. Také Potůčky převzaly od církve kostel Navštívení Panny Marie do svého majetku. „Koupili jsme ho za korunu. Peníze na jeho opravu církev nemá a pro nás je dominantou obce. Nyní plánujeme opravu střechy," uvedl místostarosta Roman Jeníček. Velichov vlastní kostel Nanebevzetí Panny Marie už od roku 2008, kdy jej obci církev bezúplatně převedla. „Dáváme ho postupně dohromady a plánujeme opravu střechy," uvedla starostka Markéta Moravcová. Také další obce a města si kostely od církve přebírají a ani Karlovarský kraj se k těmto sakrálním památkám neotočil zády a jejich opravy finančně zatím stále podporuje. „Obnovu památek kraj podle mého nemůže posuzovat podle vlastníka, ale podle toho, jak to stav památky s ohledem na její historickou hodnotu vyžaduje," uvedl Petr Zahradníček (TOP09), náměstek hejtmana pro oblast kultury a památkové péče.

Jsou ale i objekty, které církev neprodává a nemá ani v úmyslu je převést na jiného vlastníka. Přesto i na jejich opravy jí chybí peníze. To je například kostel sv. Václava v Lokti, který patří Rytířskému řádu Křižovníků s červenou hvězdou. Podle faráře Jiřího Majkova dostali od Lokte stotisícovou dotaci. „Stará se ale i církev," zdůraznil farář. Ten si přesun kostelů na města vysvětluje tím, že ta lépe dosáhnou na dotace a kostely snáze opraví.

Autor: Ivana Kalinová

26.4.2016 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Novomanželé Urbanovi si řekli své ANO na vrcholku Aschberg v horské Bublavě.
9

Letní svatby jsou in, oddává se na lávce, golfu, na poli nebo u vysílače

Míša Rauscherová, vrchní sestra z interního oddělení sokolovské nemocnice, je ve finále prestižní soutěže.

Vrchní sestra ze sokolovské interny by se mohla stát Nej sestřičkou roku 2017

Máme žízeň. A projevilo se to v prodeji

Karlovy Vary - Patrně i díky vysokým teplotám a žíznivým zákazníkům v letních měsících vzrostl skupině Karlovarských minerálních vod (KMV) v prvním pololetí roku prodej meziročně o čtyři procenta a dosáhla celkového obratu 3,9 miliardy korun. To bylo meziročně o dvě procenta více.

Za objektivem Františka Konopy

Karlovy Vary - Studoval fotografii na karlovarské „keramce“, poté si pořídil vlastní studio. Práce Františka Konopy zaujala velké množství lidí.

Maketu odhalí poslední český rytíř

Mariánské Lázně - Jedna z nejstarších románských staveb, kostel svatého Jakuba a Filipa na Chvojně u Konopiště, bude k vidění i v Mariánských Lázních. Věrná miniatura totiž přibude do velké rodiny v Parku Boheminium.

Motivací mají být stipendia od kraje

Karlovy Vary - Motivační a prospěchová stipendia za druhé pololetí uplynulého školního roku získají od Karlovarského kraje studenti z jedenácti středních škol v regionu.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení