VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Odchyt holubů je stále nutný

Karlovarský kraj - Města v regionu investují do odchytu ptáků každý rok několik desítek tisíc korun

3.2.2011
SDÍLEJ:

Krmení holubů v Karlových Varech.Foto: Deník/Jakub Kopřiva

Stále více problémů způsobuje neustále se rozšiřující populace holubů. Každý rok v zimním období situaci řeší také karlovarský magistrát.
„Během zimy město zadává odchyt divoce hnízdících holubů. Odchyt pro nás provádí specializovaná firma, která také holuby poté likviduje v kafilerii. Odchyt stojí necelých sto tisíc korun a provádí se pomocí klecí, do kterých firma umisťuje potravní návnady,“ konstatoval mluvčí magistrátu Jan Kopál. Holubi představují pro centrum města hygienické riziko, hnízdí obvykle v těžko dostupných místech v podkrovích nebo technických prostorách domů, které kontaminují trusem.


„Často tam také uhynou a i jejich mršiny jsou infekční. Trus může samozřejmě znečišťovat nebo v extrémním případě dokonce poškozovat fasády objektů, drobné umělecké předměty jako sochy a podobně, ale v České republice je jejich hlavní nebezpečí hygienické,“ dodal mluvčí.
Infekce od holubů se může dostat také na člověka a mnohdy mu může způsobit velké komplikace. „Infekce se prostřednictvím domácích koček, hlodavců, jiných ptáků a zvířat, ale i vzdušnou cestou, mohou přenášet i na člověka. Nejčastější holuby šířené choroby jsou salmonelóza, histoplazmóza, některé druhy tuberkulózy nebo závažné chřipky, trvalé hnízdění holubů vede k promoření hnízdní oblasti ektoparazity jako jsou čmelíkovci nebo na poměry roztočů obrovský klíšťák holubí, který může u člověka způsobit otravu krve. Zamoření může zasáhnout celé ulice či čtvrti,“ uzavřel mluvčí radnice Jan Kopál.


Ptáci trápí také města na Chebsku. Nekompromisní přístup je podle oslovených radnic nutný. „Odchyty se předchází přenášení chorob, ničení prostředí i rychlému zvyšování jejich počtu v následujících letech,“ informovala tisková mluvčí chebské radnice Martina Kuželová. „Odchyt se v Chebu provádí jednou za rok. Právě teď probíhá na sídlištích Skalka a Spáleniště, na budovách celního úřadu, protože jsou pro to ideální podmínky,“ dodala. V Chebu do odchytu holubů investují ročně přibližně 130 tisíc korun.


Na problematické lokality se zaměřují také v Mariánských Lázních. „Pravidelně provádíme odchyt holubů,“ sdělila vedoucí odboru životního prostředí v Mariánských Lázních Lenka Pocová. „Roční náklady jsou v průměru třicet tisíc korun ročně. Na nemovitostech v majetku města navíc postupně instalujeme zábrany proti holubům,“ dodala.

Autor: Jakub Kopřiva

3.2.2011 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Momentky z připomínky 800. výročí kostela sv. Jakuba a Filipa na Chvojně.

Maketu odhalí poslední český rytíř

Ilustrační foto

Motivací mají být stipendia od kraje

Kvůli opravě mostu ve Dvorech čeká na motoristy objížďka

Karlovy Vary - Pozor, se stavebními pracemi souvisí některé dlouhodobé uzavírky ve Dvorech.

Z Lomnického potoka nelze kvůli suchu čerpat vodu

Karlovarsko - Vodoprávní úřad karlovarského magistrátu vydal na žádost státního podniku Povodí Ohře s platností do odvolání zákaz odběru povrchových vod z Lomnického potoka, přítoku vodárenské nádrže Stanovice.

V aréně změří síly nejlepší dřevorubci

Klingenthal – Vogtland Arena v německém Klingenthalu u Kraslic se v sobotu stane dějištěm bitvy nejlepších německých sportovních dřevorubců.

III. třída: Otročín se postaví Krásnému Údolí

Karlovy Vary – Třinácté kolo má na programu okresní III. třída Karlovarska. Magnetem bude souboj Otročína a nedalekého Krásného Údolí, což slibuje zajímavou fotbalovou bitvu.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení