VYBRAT REGION
Zavřít mapu

ODS: Čekali jsme, že začnou jednání

Karlovy Vary - Jiří Vaněček (ODS) o současné politické situaci v Karlových Varech

15.7.2011 5
SDÍLEJ:

Jiří VaněčekFoto: Foto: ODS

Po odvolání náměstka Kotka panuje na karlovarské politické scéně klid. Primátor je na dovolené a opozice čeká na zahájení případných jednání. ODS o situaci jednala až tento týden. Na otázky o čem odpovídal její předseda Jiří Vaněček.

Účastnila se karlovarská ODS nějakého jednání se zástupci K20, nebo přijala nějaké vlastní návrhy na řešení situace po posledním zasedání zastupitelstva města ?
Místní rada ODS jednala poprvé od zasedání zastupitelstva města , kterému předcházelo vypovězení koaliční smlouvy ze strany KOA a následné odvolání náměstka Kotka, až toto pondělí. Po vypovězení koaliční smlouvy a odvolání koaličního náměstka mnozí z nás očekávali zahájení jednání napříč politickým spektrem tak, aby osmi měsíční projekt nestabilní těsné koalice byl nahrazen modelem stabilnějším. Nicméně dočkali jsme se v politice nevídaného - výpovědi koaliční smlouvy, která není výpovědí v pravém smyslu slova, odvoláním náměstka a zřizováním trafiky ´ kauzobijce ´ - tedy hledání živé vody pro koalici, která sama spáchala harakiri. Od ostatních opozičních stran máme stejné informace, tedy přesněji žádné informace o tom, že by se někdo alespoň pokusil nalézt nějaký stabilnější model pro budoucí vládnutí a zahájil jednání. Rozhodně si neděláme patent a právo na jedinečný koaliční potenciál, překvapení je hlavně nad tím, že mimo K20 nebyl osloven žádný z politických subjektů. Něco o nevstoupení podruhé do téže řeky čekalo asi více lidí napříč politickým spektrem.

Jaký bude další postup ODS ?
Vedení karlovarské ODS nemá v tuto chvíli vydiskutovaný jasný postoj k případnému koaličnímu potenciálu. Zaznívají argumenty k případnému udržení ochoty se v tomto volebním období za určitých podmínek programové shody podílet na nějakém budoucím uspořádání - pokud budeme součástí takového vyjednávání. Stejně intenzivně zaznívají názory naopak jasně deklarovat neúčastnění se jakékoliv koalice, která by vznikla na základech dnešní K20.

Co zapříčinilo tento názorový posun?
Musím upřesnit, že tento názor části členů vedení není žádným novým názorem. Existoval i v minulosti, pouze na základě aktuálního vývoje je více slyšet a má tedy více zastánců. Je diskutabilní, jestli s ohledem na delší časový úsek přesahující toto volební období je pro ODS vůbec výhodné podílet se na vedení se subjekty současné koalice a pomáhat jim přežít a vládnout. Není také jasné, jestli to není právě náš volební potenciál a doposud deklarovaná ochota, která naopak umožňuje zpět slepování K19,5 -20. Někteří členové současné koalice můžou mít klamný pocit, že pokud to nevyjde ani napodruhé nebo napotřetí, tak se nic neděje, protože je tady ODS, která to eventuálně ochotně zasanuje. V tomto ohledu může reálně dojít možná k překvapivé, nikoliv však k nepochopitelné strategii po zbytek volebního období.

Podobný krok již před časem učinila ČSSD. Neobáváte se, že byste tímto krokem naopak vytvořili tlak na zachování K20 za každou cenu?
Obávat se něčeho, znamená mít z něčeho strach. My nemáme strach, že budeme v opozici, protože v opozici už jsme. Rozhodně si dovedeme představit, že v opozici i nadále zůstaneme a budeme u toho, až bude vládnoucí koalice skládat účty za rok, dva či celé volební období. Prozatím toho k bilancování za osm měsíců moc není. Stříhaly se pásky především za realizaci projektů, které vznikly a byly realizovány předchůdci. Zda by tento náš postoj vytvářel tlak na zachování stávající koalice za každou cenu? I tak to samozřejmě může být, včetně toho, že tímto de facto obrovsky vzroste vliv odvolaného Jiřího Kotka uvnitř K 19,5. Touto problematikou by se však měly zabývat vládnoucí strany, my jako opozice pouze nehodláme být v pozici ´hodné opozice na telefonu´. Odvoláním Jiřího Kotka pro nás skončila jedna krátká etapa opoziční práce, následovat bude další s novou strategií.

Nová strategie opoziční práce, co si pod tím máme představovat ?
Opoziční činnost byla doposud soustředěna zejména na práci a chování odvolaného náměstka Kotka. Začalo to jeho arogantním chováním, strategií s opozicí se nebavím, ignorováním jakýchkoliv návrhů a připomínek, z nichž většina týkající se např. rozpočtu města či činnosti jednotlivých organizací se již k dnešnímu dni ukázala jako plně oprávněná, a další věci na hraně, které musely nutně strhnout naši pozornost. S nově zřízenou trafikou ´kauzobijce ´ pro nás již práce Jiřího Kotka nebude tak zajímavá, snad kromě sumáře nákladů za jeho pražské právníky. Intenzivnější pozornost budeme nyní věnovat všem členům vládnoucí koalice a jejich zástupcům ve vedení města a v jednotlivých společnostech. V jednotném postupu se budeme snažit iniciovat postup opozice jako celku. Odpovědností koalice, nikoliv opozice je starat se o zajištění schvalovacích procesů potřebných pro chod města, včetně zajištění většiny pro jakékoliv dovolby orgánů města.

Kdy padne konečné rozhodnutí ve věci dalšího postupu ODS ?
Nestanovili jsme si žádný pevný termín, nicméně existuje návrh, aby tato otázka byla samostatně projednávána nejpozději 30. srpna. Při tomto projednávání může padnout i rozhodnutí, formou usnesení.

Jaký budete předkládat návrh postupu vy osobně?
Nebylo by korektní prezentovat jako předseda místního sdružení svůj názor před tím, než o stejné věci bude rozhodnuto. V okamžiku, kdy bude rozhodnuto, vám toto rád sdělím.

15.7.2011 VSTUP DO DISKUSE 5
SDÍLEJ:
Křišťálová Lupa 2017

Nominujte Deník v anketě Křišťálová Lupa 2017!

Ilustrační snímky z pořadu Malé lásky
15

Pusťte si televizi. Rodí tam Plzeňanky

Vysněné dětské postele

Dětský pokoj potřebuje pořádnou postel. Ale obyčejné postele jsou plné nesplněných dětských snů. Zkuste splnit nějaké ty sny i vysněnou postelí.

Foťte město a vyhrávejte!

Karlovy Vary - Karlovy Vary žijí novou fotografií. Vedení města vyhlásilo fotosoutěž na téma „Záběry ze života města.“

Muž se napil kyseliny. Zřejmě omylem

Pšov – Velmi bolestivé a vážné zranění si způsobil šestapadesátiletý muž, který se v kravíně ve Pšově na Žluticku zřejmě omylem napil kyseliny.

Vítězství si venku připsali jen borci karlovarské Slavie

Karlovarský kraj - Jediné vítězství, jediné tři body. Tak ty si tentokrát dovezly celky z Karlovarského kraje hrající divizi ze hřišť soupeřů. Úspěšná byla Slavia Karlovy Vary, která vyplenila Přeštice poměrem 5:2.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení