VYBRAT REGION
Zavřít mapu

ODS: Chceme stabilní koalici

Karlovy Vary - S Jiřím Vaněčkem, předsedou karlovarské ODS, hovoříme o budoucí podobě vedení města

11.11.2011 17
SDÍLEJ:

Jiří VaněčekFoto: Foto: ODS

Jednání o nové koalici, která by měla řídit Karlovy Vary už od 16. listopadu, tedy po zasedání karlovarského zastupitelstva, , jsou v plném proudu. Uplynulou středu se už vyjednávací tým za Karlovarskou občanskou alternativu (KOA) sešel s občanskými demokraty, které do vznikající koalice KOA pozvala. My jsme se proto Jiřího Vaněčka, předsedy karlovarských občanských demokratů, zeptali:


Jaké má ODS případné personální požadavky pro vstup do koalice?

ODS prostřednictvím vyjednávacího týmu deklarovala pouze základní teze jako výchozí pro další možná jednání. V tuto chvíli existuje pouze požadavek na paritní zastoupení ODS v orgánech města - jejich počet však samozřejmě může být a bude ovlivněn výsledným modelem budoucího uspořádání, bude-li nějaké.
Zde vstupuje do jednání mnoho proměnných - kolik členů bude mít nová rada města, z kolika subjektů či členů se bude budoucí koalice skládat. Nebylo by proto moudré stanovovat nyní nějaké přesné požadavky. Jediným jasným požadavkem byla deklarace požadavku funkce prvního náměstka, což odpovídá tomu, že se dá předpokládat, že pokud vznikne středopravá koalice, bude ODS stranou s druhým největším počtem mandátů. Tedy po Karlovarské občanské alternativě.

Předpokládáte, že se dohodnete do 16. listopadu, kdy je naplánováno další jednání karlovarského zastupitelstva?

V tomto ohledu jsem skeptik. Šest dní není mnoho času na to se dohodnout. Může existovat nějaká hrubá kostra dohody, konečná však pochybuji. Toto je však můj osobní názor a rád se nechám překvapit.
Po vývoji, který na městě byl, bych dal přednost projednání a dohodě, která nebude vznikat v nějakém časovém presu, budou projednány veškeré aspekty a možná úskalí, aby budoucí nová koalice, která vznikla, byla opravdu trvalým řešením pro stabilitu vedení města.
Kvalitní řešení pro stabilní vládu tohoto města je pro mě osobně důležitější priorita než to, zda k projednání a dohodě dojde za týden či dva.

Podle našich informací není ani ODS jednotná v názoru, zda s KOA spolupracovat.Někteří členové prosazují nové volby. Jaký je na to váš názor?

Dovolím si to upřesnit. V ODS zaznívají názory nejít vůbec do žádné koalice v tomto volebním období se subjekty či osobami bývalé K20. Tady není řeč o KOA, ale o výsledku a rozdělení sil, které vzniklo po volbách.
Dále pak zaznívají hlasy, které, jak se ptáte, prosazují nové volby. Já osobně nejsem žádným odpůrcem nových voleb a jsem přesvědčen, že ODS by obhájila minimálně stejný počet mandátů.
V tuto chvíli je to však časově a nákladově náročné řešení, které si myslím, že není nezbytně nutné. I když jsem životní optimista, nepovažoval jsem donedávna za reálné, aby došlo k sestavení středopravé koalice s naším zastoupením, které by bylo paritní, a za podmínek, které budou pro nás akceptovatelné.
V současné době to však získává lepší obrysy a vypadá to, že by k dohodě mohlo dojít. Zdůrazňuji však mohlo. Jak již to bývá v životě, někdy i věci strategického významu pohoří na parciálních problémech. To si plně uvědomuji. Jsem však dobře naladěn, protože ODS v tuto chvíli nemá o co přijít, a tak se mohu plně soustředit na podstatu řešeného, bez zbytečných emocionálních či jiných tlaků.
Osobně vnímám otázku sestavení nové stabilní vlády města jako prioritu číslo jedna. Pro mě osobně je to vyšší priorita než schválení rozpočtu města v řádných termínech. Občané města myslím dobře vnímají skutečnost, že k rozpadu koalice došlo dva měsíce před koncem roku, tedy v době, kdy se standardně projednává a schvaluje rozpočet.
Myslím si, že je tedy nutné dát čas kvalitnímu řešení vlády města, které vydrží po zbytek volebního období i kdyby došlo k případnému posunu při schválení rozpočtu. Nechci to přivolávat, jen konstatuji, že nic dramatického by se nestalo.
Město i organizace by fungovaly dál a pro tyto situace jsou jasná pravidla fungování. Nesmyslné by bylo v nějakém časovém presu na úkor kvality vyřešit novou koalici i samotný rozpočet, protože by k žádné změně nemuselo dojít - pouze by se změnili někteří politici ve vedení města, a to je o ničem.

Primátor Kulhánek už se zastupitelskými kluby projednával rozpočet města. Máte k němu výhrady? Jaké?

Na návrhu rozpočtu intenzivně pracujeme. Hlavní výhradou, kterou jsme již i definovali je výše schodku, budeme prosazovat schodek nižší.

Autor: Ivana Kalinová

11.11.2011 VSTUP DO DISKUSE 17
SDÍLEJ:
Den Ohře je oslavou řeky. Lidé se mají s řekou seznámit a závodem O pohár Povodí Ohře jí vzdát úctu.

Vodáci vzdají závodem hold řece Ohři

Ilustrační foto.

Pes zachránil muži život

Za napadení mu hrozí dva roky

Hroznětín - Žárlivec a násilník nejdřív své přítelkyni vulgárně nadával a pak na ni vztáhl ruku. Pár facek ale mu nestačilo, když se v něm probudilo zvíře, začal svou partnerku bít po celém těle a škrtit.

Dostal blokovou pokutu za to, že si nezabrzdil auto, které se rozjelo

Toužim - Zatahovat ruční brzdu je dnes už asi staromódní. Čtyřicetiletý řidič z Toužimi svou fabii sice zaparkoval bez problému, ale nezajistil ji proti samovolnému rozjetí.

Dotace na kotlíky bez front. Kraj rozdělí 64 milionů

Karlovarský kraj – Bez front, nervů a hádek. Tak by měla vypadat další vlna kotlíkových dotací, kterou nyní připravuje Karlovarský kraj.

AUTOMIX.CZ

GALERIE: Nejvtipnější pomsty za špatné parkování. Někdy je trest až krutý

Zaparkování auta je poměrně jednoduchý úkon, který ale někteří jedinci dokážou odfláknout vrcholným způsobem. Ať už jde o nedostatek trpělivosti, zkušeností nebo čistou lhostejnost ke svému okolí, někteří řidiči si svým chováním koledují o potrestání. A někdy ho i dostanou. A někdy je to i vtipné.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení