VYBRAT REGION
Zavřít mapu

ODS zpytuje svědomí

Karlovy Vary – Jiří Vaněček: Mám čisté svědomí. Náš tým udělal v rámci voleb maximum. Nabídli jsme voličům nové vzdělané tváře a osobnosti.

16.10.2012 3
SDÍLEJ:

Jiří Vaněček, krajský předseda ODSFoto: Deník/Archiv

Občanští demokraté měli v krajském parlamentu v roce 2000, kdy vznikly kraje měli patnáct mandátů, v roce 2004 jednadvacet, pak devět, nyní obhájili pouze pět křesel. ODS tak prožívá volný pád v přímém přenosu. My jsme se proto Jiřího Vaněčka, krajského předsedy ODS zeptali:

Co říkáte výsledku krajských voleb?
Samozřejmě jsem zklamaný a očekával jsem výsledek lepší. V průměru náš kraj po zohlednění extrémně dobrého výsledku ODS v Plzni, ale nijak nevybočuje.

Udělal byste vy sám, nebo krajská ODS něco jiného v rámci předvolební kampaně, teď s odstupem?
Sám za sebe říkám, že nikoliv. Mám čisté svědomí v tom, že náš tým udělal v rámci voleb maximum. Nabídli jsme voličům nové vzdělané tváře. Nabídli jsme osobnosti nespojené s žádnou kauzou a velmi dobrý volební program. Volební kampaň byla vedena intenzivně a kontaktně, aby lidé věděli, že lidé, které nabízíme se nebojí komunikace a nejsou jak se říká zalezlí v ulitě svých sekretariátů.
Byly to desítky setkání s občany a takovou intenzitu kontaktu myslím nezažila žádná z našich předešlých kampaní. O to víc je mi líto, že ta práce našich lidí přišla vniveč.

Co říkáte slovům pana Zahradila, že výsledek krajských voleb je důsledkem toho, že regiony se neoprostily od kmotrů?
Myslím, že moje bezprostřední reakce není uveřejnitelná v novinách. Slušně řečeno si nevidí do pusy. Pokud to myslel paušálně tak je mimo realitu. Karlovarská krajská ODS prošla v posledních letech výraznou personální obměnou.
Nastoupila nová mladší generace a region funguje, vztahy jsou výborné. Pokud by platilo co říká, nevím kdo je tím kmotrem a kdo tahá za šňůrky. Já sám za sebe bych byl špatnou loutkou, na to jsem moc tvrdohlavý.

Zpátky k výsledku voleb. Už váš vyjednávací tým vedl nějaká oficiální jednání? Iniciovala ODS nějakou variantu spolu s jinými subjekty směrem k ČSSD, nebo KSČM?
Žádná oficiální jednání zatím neproběhla. Za sebe si myslím, že je ani jako ODS nebudeme iniciovat. Směrem ke KSČM je to programově vyloučené a směrem k ČSSD nejsme jednotní, zda vůbec nějaká jednání chceme vést. Pravděpodobnost domluvy levice je téměř jistá, jde jen o to kdo si prosadí hejtmana.

Kdo si tedy podle vás prosadí hejtmana?
Podle výsledku voleb by to mělo být KSČM, ale osobně si myslím, že ČSSD.

Proč si to myslíte?
KSČM má jedinou koaliční alternativu v ČSSD, aby to dávalo smysl a jistou většinu. ČSSD má vyjednávací prostor, alespoň teoreticky napříč, proto může vyvinout větší tlak.

Bude mít výsledek voleb nějaký vliv na tlak regionů na centrální vedení ODS?
Zcela nepochybně. Musí, jinak nás to přivede do záhuby. Pokud se centrální politika nepřiblíží víc lidem z hlediska vzájemného pochopení, jsou tyto volby jasným důkazem, že nerozhoduje kvalita kandidátů a dobrý volební program pro kraj o který jde, ale že krajské volby budou vždy výrazně ovlivněny centrální politikou.

Autor: Ivana Kalinová

16.10.2012 VSTUP DO DISKUSE 3
SDÍLEJ:
Novomanželé Urbanovi si řekli své ANO na vrcholku Aschberg v horské Bublavě.
9

Letní svatby jsou in, oddává se na lávce, golfu, na poli nebo u vysílače

Míša Rauscherová, vrchní sestra z interního oddělení sokolovské nemocnice, je ve finále prestižní soutěže.

Vrchní sestra ze sokolovské interny by se mohla stát Nej sestřičkou roku 2017

Máme žízeň. A projevilo se to v prodeji

Karlovy Vary - Patrně i díky vysokým teplotám a žíznivým zákazníkům v letních měsících vzrostl skupině Karlovarských minerálních vod (KMV) v prvním pololetí roku prodej meziročně o čtyři procenta a dosáhla celkového obratu 3,9 miliardy korun. To bylo meziročně o dvě procenta více.

Za objektivem Františka Konopy

Karlovy Vary - Studoval fotografii na karlovarské „keramce“, poté si pořídil vlastní studio. Práce Františka Konopy zaujala velké množství lidí.

Maketu odhalí poslední český rytíř

Mariánské Lázně - Jedna z nejstarších románských staveb, kostel svatého Jakuba a Filipa na Chvojně u Konopiště, bude k vidění i v Mariánských Lázních. Věrná miniatura totiž přibude do velké rodiny v Parku Boheminium.

Motivací mají být stipendia od kraje

Karlovy Vary - Motivační a prospěchová stipendia za druhé pololetí uplynulého školního roku získají od Karlovarského kraje studenti z jedenácti středních škol v regionu.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení