„Přístroj je určený pro přivolání pomoci v případě potřeby. Netýká se to ale pouze okamžiků, kdy je jeho majitel napaden útočníkem. Dokáže upozornit okolí i ve chvílích, kdy potřebuje pomoc lékaře či když je napadený psem. Hluk sirény navíc útočícího psa odradí,“ vysvětluje Pavel Torma Jalůvka, šéf preventistů karlovarské městské policie.

Princip použití přístroje je jednoduchý: „Stačí vytrhnout kovovou pojistku a siréna se rozezní. Jakousi vedlejší výhodou osobního strážce a pomocníka je fakt, že v případě trestného činu upozorní i případné svědky události,“ říká Jalůvka.

Prvními majiteli osobního alarmu se stali účastníci oblastního shromáždění nevidomých a slabozrakých. „Distribuce bude probíhat v několika vlnách do konce letošního roku především v městských zařízeních poskytujících sociální služby,“ doplňuje šéf preventistů městské policie. Strážníci mají v první vlně k dispozici 140 přístrojů. Počítají ale s nákupem dalších. „Jejich pořízení musí schválit rada města,“ dodává Jalůvka.