VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Osud krajské vlády bude řešit smírčí řízení

Karlovarský kraj – Rozpory mezi hnutím Doktoři za uzdravení společnosti a partnery z ČSSD a KSČM narůstají. Smírčí řízení začíná v pondělí.

22.11.2009 20
SDÍLEJ:

Jednat budeme, ale... Členové hnutí Doktoři (na snímku) budou při pondělním smírčím jednání se svými koaličními partnery ČSSD a KSČM trvat na svém. Chaos do nemocnic vznést nechtějí.Foto: DENÍK/Ivana Kalinová

Osud krajská koalice, kterou tvoří ČSSD, KSČM a hnutí Doktoři za uzdravení společnosti, visí na vlásku. Je v této dusné koaliční atmosféře, v níž jedna strana útočí na druhou, ještě možný kompromis? To ukáže až smírčí řízení tří koaličních partnerů, které se uskuteční v pondělí.

Doktoři už ale předem avizovali, že nepřistoupí na podmínku Josefa Novotného (ČSSD), aby vystřídali na postu krajské radní Bereniku Podzemskou. Naopak požadují splnění pěti bodů, které byly podle nich původní součástí dohody o krajské koalici. „Doktorku Podzemskou neprodáme za nikoho,“ zdůraznil Filip Berger z užšího vedení Doktorů.

„Nehodlám dělat žádné kompromisy při uplatnění základního úkolu kraje, tedy zajistit zdravotní péči v krajských zdravotnických zařízeních. Na základě koncepce máme jasnou vizi, teď je kromě vizí třeba i tvrdá každodenní práce. Jestli na ni Berenika Podzemská nestačí, nebo ji taková práce nudí, budou ji muset naši koaliční partneři vystřídat,“ vyjádřil se k působení Bereniky Podzemské (Doktoři) v krajském vedení Josef Novotný, hejtman Karlovarského kra­je.

Doktoři ovšem stojí za svým. Kritizují pozměněný návrh při schvalování strategie zdravotnictví, který odsouhlasilo krajské zastupitelstvo. „To opět povede k nekoncepčním krokům. Vadí nám neodborné zásahy z řad koaličních partnerů do řízení resortu zdravotnictví a do kompetencí radní pro zdravotnictví. Ani jedno navrhované usnesení nebylo schváleno v původním znění,“ zdůrazňují.

Doktoři jsou přesvědčeni o tom, že byli výbornými koaličními partnery, když se vše odehrávalo na papíře ve vzorcích a grafech. „Nyní, když vcházíme do fáze realizace a některé nutné kroky budou nepopulárními, se stáváme partnery nepohodlnými,“ tvrdí.

Destabilizace nemocnic?

Podle hnutí Doktoři jim od počátku nebyly svěřeny patřičné kompetence. „Velmi obtížně jsme prosadili krizový management, investiční dotaci na nákup počítačového tomografu, dotaci deseti milionů do fondu odměn, dotaci na krajská stipendia a náborové příspěvky. To vedlo k tomu, že se podařilo zastavit odliv lékařů a sester z nemocnice. Přijala se řada absolventů lékařských fakult i zdravotních škol. Podařilo se otevřít některá dlouhodobě uzavřená oddělení v nemocnici v Karlových Varech, poměrně dobře je na tom s personálem i nemocnice v Chebu,“ konstatují Doktoři.

Přiznávají ale, že se nepodařilo zastavit odliv pracovníků ze sokolovské nemocnice, přestože zde vypomáhali lékaři z Chebu i Karlových Varů. „Personální devastaci ještě urychlily fámy, že tuto nemocnici hodláme zavřít. Nikdy jsme to neřekli. Opakovaně nám to bylo vkládáno našimi koaličními partnery do úst. Restrukturalizace nemocnice není její zavření,“ brání se Doktoři proti tomuto nařčení. Doktoři kritizují i neodborné zasahování koaličních partnerů do kompetencí politiků, které na tyto posty delegovali. „Hejtman Novotný vyjednával za zády radní pro zdravotnictví se soukromými podnikateli financování a umístění stavby nové nemocnice. Nezdráhal se do novin říct, že o místě rozhodne ten, kdo má peníze. Toto vnímáme jako prorůstání ekonomické mafie do politiky. O místě pro novou nemocnici by měli rozhodnout odborníci spolu s politiky, kteří mají mandát. Nemocnice je pro pacienty, ne pro podnikatele,“ uvedla radní Berenika Podzemská.

Dodala, že když upozornila na riziko takového kroku, byla opakovaně okřiknuta, a to i na jednání u kulatého stolu, u něhož politici řešili budoucnost zdravotnictví v kraji.

Budou–li podle Doktorů do budoucna upřednostňovány zájmy lobistických skupin před odbornými hledisky a argumenty, je reálné nebezpečí, že nekoncepčními a neodbornými zásahy dojde k prohlubování devastace krajského zdravotnictví a následněke zhoršení kvality a dostupnosti lékařské péče.

Nutný je kompromis na obou stranách

Podle Martina Havla (ČSSD), náměstka hejtmana Karlovarského kraje, je podle ČSSD a KSČM řada požadavků Doktorů neakceptovatelných. „Chceme se ale dohodnout a věřím v možnost jednání. Nutný je kompromis na obou stranách,“ zdůraznil. Za ČSSD bude při smírčím jednání s Doktory vyjednávat hejtman Novotný, náměstek Petr Navrátil a on. Tři zástupce deleguje i KSČM.

Autor: Ivana Kalinová

22.11.2009 VSTUP DO DISKUSE 20
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Novomanželé Urbanovi si řekli své ANO na vrcholku Aschberg v horské Bublavě.
9

Letní svatby jsou in, oddává se na lávce, golfu, na poli nebo u vysílače

Míša Rauscherová, vrchní sestra z interního oddělení sokolovské nemocnice, je ve finále prestižní soutěže.

Vrchní sestra ze sokolovské interny by se mohla stát Nej sestřičkou roku 2017

Máme žízeň. A projevilo se to v prodeji

Karlovy Vary - Patrně i díky vysokým teplotám a žíznivým zákazníkům v letních měsících vzrostl skupině Karlovarských minerálních vod (KMV) v prvním pololetí roku prodej meziročně o čtyři procenta a dosáhla celkového obratu 3,9 miliardy korun. To bylo meziročně o dvě procenta více.

Za objektivem Františka Konopy

Karlovy Vary - Studoval fotografii na karlovarské „keramce“, poté si pořídil vlastní studio. Práce Františka Konopy zaujala velké množství lidí.

Maketu odhalí poslední český rytíř

Mariánské Lázně - Jedna z nejstarších románských staveb, kostel svatého Jakuba a Filipa na Chvojně u Konopiště, bude k vidění i v Mariánských Lázních. Věrná miniatura totiž přibude do velké rodiny v Parku Boheminium.

Motivací mají být stipendia od kraje

Karlovy Vary - Motivační a prospěchová stipendia za druhé pololetí uplynulého školního roku získají od Karlovarského kraje studenti z jedenácti středních škol v regionu.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení