VYBRAT REGION
Zavřít mapu

OTÁZKA PRO: Petra Dvořáka, mluvčího Českého hydrometeorologického ústavu

Karlovy Vary - Blíží se konec letních prázdnin. Jaké podle vás bude v následujících dnech počasí?

23.8.2011
SDÍLEJ:

Petr Dvořák z Českého hydrometeorologického ústavu. Foto: Archív Petra Dvořáka

Neobvykle až na sklonku prázdnin si užíváme letošních nejteplejších letních dnů. Důvodem je všeobecná cirkulace vzduchu, která je natolik složitá a zatím ještě nedokonale prozkoumaná, že neumíme říci, proč roční průběh teplot nevyvrcholil v poslední dekádě července, jak je to podle statistiky obvyklé. V tomto týdnu až do soboty si užijeme série po sobě jdoucích tropických dnů, kdy denní maximální teplota vzduchu přesáhne na mnoha místech ČR hodnotu 30 °C, vyloučit nemůžeme ani dosažení 35 °C a nové teplotní rekordy. Dále se můžeme dočkat také tropických nocí, kdy zejména na jihu ČR, na jihovýchodní Moravě nebo v tepelných ostrovech velkých měst v noci neklesne teplota vzduchu pod 20 °C. S tropickým rázem počasí jsou ovšem spojeny i další povětrnostní jevy, jako jsou bouřky z tepla s jejich průvodními jevy (místní přívalové srážky s lokálními povodněmi, krupobití, silný nárazový vítr), takže se můžeme dočkat i škod napáchaných právě počasím. Kdy a kde se přesně takové bouřky vyskytnou, je však obtížné dnes předpovědět, avšak meteorologové ČHMÚ situaci nepřetržitě sledují a operativně vydávají upozornění a výstrahy.
Letošní tropické počasí bude ukončeno v sobotu 27. srpna, kdy naše území od západu přejde studená fronta. Možno konstatovat, že se ochladí úměrně roční době, asi o 10 °C, takže denní maxima budou na přelomu týdne a v prvních dnech dalšího týdne dosahovat 20 až 25 °C. Tuto změnu můžeme označit za přechod od léta k babímu létu. Nedá se vyloučit, že i v září se ještě ojediněle může teplota dotknout 30 °C, ale celkový charakter počasí v Česku už bude směřovat k podzimu.

Autor: Jan Havelka

23.8.2011
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Vysněné dětské postele

Soutěžní fotka může být z nejrůznějších akcí - třeba jako tato z dostihů.

Foťte město a vyhrávejte!

Muž se napil kyseliny. Zřejmě omylem

Pšov – Velmi bolestivé a vážné zranění si způsobil šestapadesátiletý muž, který se v kravíně ve Pšově na Žluticku zřejmě omylem napil kyseliny.

Vítězství si venku připsali jen borci karlovarské Slavie

Karlovarský kraj - Jediné vítězství, jediné tři body. Tak ty si tentokrát dovezly celky z Karlovarského kraje hrající divizi ze hřišť soupeřů. Úspěšná byla Slavia Karlovy Vary, která vyplenila Přeštice poměrem 5:2.

Miliony pomáhají modernizovat výuku

Karlovarský kraj – Rušno bylo přes prázdniny ve školách v Karlovarském kraji.

Starosta ocenil obětavou sousedku

Cheb – Jak nebezpečný může být oxid uhelnatý, se nedávno přesvědčili rodiče z Chebu.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení