VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Palác princů je historickou dominantou Ostrova

Ostrov - Rekonstrukce tohoto objektu byla dokončena a s ní i projekt Historický Ostrov

24.7.2011
SDÍLEJ:

ZREKONSTRUOVANÝ Palác princů v Ostrově. Foto: Deník/ Jakub Kopřiva

Ostrov se rozvíjí do nebývalé krásy. To mu zajistila dokončená oprava Paláce princů, která uzavřela projekt Historický Ostrov II.

„Palác princů je součástí jedinečného souboru barokních staveb starého města Ostrova. Je jednou z dominant historického jádra i navazujícího zámeckého parku,“ vysvětlila Alexandra Fürbachová, vedoucí projektu, vedoucí odboru rozvoje a územního plánování ostrovské radnice.


Stejně jako klášterní okrsek a zámecký park v nedávné době, prošel i Palác princů v letech 2009 – 2011 rozsáhlou rekonstrukcí. „Kvůli ní došlo i ke změně využití objektu, přičemž byly respektovány jeho památkové hodnoty. V rámci stavebních úprav byla také zrekonstruována fasáda a zastřešení do původní barokní podoby. Palác princů se tak stal novým sídlem Městské knihovny Ostrov a zároveň polyfunkčním střediskem vzdělávání ve městě,“ doplnila Fürbachová.


Knihovna je rozdělena do několika oddělení. Ta jsou kromě publikací vybavena i moderním informačním systémem. Do objektu byla přesunuta také kronika města a její nové prostory podle vedení ostrovské radnice nabízejí lepší možnosti pro badatelskou činnost veřejnosti.
„Informační zdroje, tedy knihy, časopisy, archivní materiály o městě, další publikace a digitální data, jsou tak logicky umístěny tak zvaně pod jednou střechou. Palác princů je tedy znovu zpřístupněný veřejnosti, která jej může využívat,“ zdůraznila Alexandra Fürbachová.
Celkové stavební náklady na rekonstrukci Paláce princů dosáhly částky 63,5 milionu korun.


„Vlastní kontrolní a řídicí činnost stavby probíhala intenzivně a průběžně, tedy nejen na kontrolních dnech stavby, kterých se konalo celkem 92 a jichž se více jak z poloviny zúčastňovali památkáři. I s nepředvídatelnými vícepracemi, vyvolanými především stavem památkového objektu a stavebně historickými nálezy v průběhu realizace stavby, se stavební práce podařilo zrealizovat v naplánovaném termínu. A to také díky velké profesionalitě a obětavosti všech zúčastněných na realizaci stavby a celém projektu, protože řešení nastalých problémů v památkově chráněném objektu nebylo vždy jednoduché. Za to všem patří velké poděkování,“ uvedla vedoucí celého projektu.


Rekonstrukce Paláce princů je součástí projektu Historický Ostrov II, v jehož rámci byly také zrealizovány dopravní stavby a úpravy veřejných prostranství související s novým umístěním městské knihovny.


Na projekt Historický Ostrov II byla s městem Ostrov podepsána Smlouva o poskytnutí dotace z rozpočtových prostředků Regionální rady regionu soudržnosti Severozápad v rámci Regionálního operačního programu NUTS II Severozápad. Jednalo se o sekci Regenerace a rozvoj měst, Podpora revitalizace a regenerace středních a malých měst.


Celkové náklady na realizaci projektu činily 97,5 milionu korun.


„Projekt byl oproti původnímu plánu navýšen o přibližně osm milionů korun. Celý projekt musel být nejdříve zafinancován ze zdrojů města Ostrov. Po ukončení projektu, jeho vyhodnocení a kontrole ze strany donátora může být proplacena dotace z fondů Evropské unie. Ta může činit až 85 procent z celkových způsobilých výdajů, které představují cca 89 milionů korun, a dotace ze státního rozpočtu, která může činit až 7,5 procenta,“ nastínila úhradu za náročný projekt Alexandra Fürbachová.


Vedení ostrovské radnice věří, že takto účelně vynaložené prostředky z fondu Evropské unie, státního rozpočtu a rozpočtu města přispějí k rozvoji města i jeho spádových oblastí.

Autor: Ivana Kalinová

24.7.2011 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto

OKRESNÍ PŘEBOR: Fanoušci mohou vybírat, derby horalů či duel mistra

Ilustrační foto

Krajské třídy: V I. A třídě v duchu několika derby

Ryby na suchu? Ne, Povodí Ohře se o vodní živočichy v časech sucha stará

Karlovarský kraj - V obdobích sucha jsou ohrožení vodní živočichové. Lze nějakým způsobem obyvatelům vodní říše pomoct? Ano, jde to.

KRAJSKÝ PŘEBOR: Tahák obstará Ostrov, vyzve Toužim

Karlovarský kraj – I ve druhém pokračování podzimní části krajského přeboru se bude na co těšit. Víkendovým tahákem bezesporu bude souboj Ostrova s Toužimí.

OTÁZKA PRO: Petra Kulhánka, primátora K. Varů

Karlovy Vary - Kdy bude jmenován ředitel KV Areny, který má za úkol tuto městskou firmu převést na příspěvkovou organizaci? 

Bijí srdce fanoušků pro hokejisty Energie?

Loket – Vyburcovat fanoušky karlovarských hokejistů k podpoře klubu. Ukázat, že při svých hráčích stojí, i když se jim zrovna nedaří.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení