VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Památkový úřad v Lokti se otevírá lidem a zvyšuje péči o historické dědictví

Karlovarský kraj - Památkáři se přiblíží veřejnosti

18.3.2011
SDÍLEJ:

Ilustrační foto.Foto: DENÍK/Archiv KD

Loketské pracoviště Národního památkového ústavu (NPÚ) včera otevřelo nově vytvořené konzultační centrum, které má sloužit širokému okruhu veřejnosti. Nové pracoviště zároveň zavádí konzultační dny.

Rozhodující část památkové agendy se týká záměrů obnovy kulturních památek nebo objektů na území s plošnou památkovou ochranou, které řeší garanti s působností v rámci správních obvodů obcí s rozšířenou působností.

„V servisních odděleních jsou zařazeni specialisté zajišťující průzkumové práce, archeologii a dozor nad restaurátorskými akcemi. Oddělení evidence a dokumentace spravuje archivní fondy, odbornou knihovnu a řeší agendu přípravy prohlašování za kulturní památky,“ vysvětlil bývalý ředitel loketského pracoviště NPÚ Tomáš Wizovský.

Všechny tyto činnosti jsou podle něj určeny pro veřejnost a v konzultačním centru je tak vytvořen prostor pro setkávání, jednání a řešení problematiky týkající se památkového fondu a péče o něj.

Současně se slavnostním zprovozněním konzultačního centra byl představen projekt, na kterém se spolu s NPÚ podílí Občanské sdružení Vladař na ochranu a výzkum archeologických lokalit, které má od města Loket v užívání gotickou Černou věž (původně součást loketské městské brány).
„Na tomto základě bude moci územní odborné pracoviště pro Karlovarský kraj využít prostory ve věži k instalaci sezonních expozic zaměřených na prezentaci výsledků odborných činností památkového ústavu, a to především s vazbou na historické město Loket,“ uvedl Tomáš Wizovský.
Černá věž je jednou z výrazných městských dominant a pro prezentaci činnosti NPÚ má mimořádný význam. Je situována v těsném sousedství pracoviště, spolu s jeho objekty tvoří půvabný architektonický celek.

Věž má značný turistický potenciál a může se tak stát výmluvným symbolem sepětí odborné státní instituce památkové péče s historickým městem Loket a základní platformou kontaktu s širokou veřejností.

„První výstava, plánovaná na hlavní návštěvnickou sezonu 2011, bude zaměřena na poznávání stavebního vývoje a historie městských domů v Lokti,“ nastínil plány Tomáš Wizovský, který včera odstoupil z funkce.

Včerejší slavnostní společenské události se zúčastnila i generální ředitelka NPÚ, zástupci Karlovarského kraje, pověřených obcí a představitelé města Lokte.

Autor: Ivana Kalinová

18.3.2011
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Pestalozzi vznikli jako studentská kapela v roce 1988. Jedním ze zakládajících členů byl i Petr Gardner.

Nekonečná jízda kapely Pestalozzi začala před 30 lety

Účastníci Senior akademie se na závěr svých studií sešli s vedením města Karlovy Vary a zástupci městské policie.

Senior akademie je opět tady, vstoupila do osmého ročníku

Kontejner se změnil v past. Naštěstí pomohli strážníci

Karlovy Vary - Velkou smůlu měl muž, který do kontejneru vyhazoval odpad. Jakýmsi záhadným způsobem se mu v něm zaklínil prst a nádoba se změnila v past, z níž nemohl uniknout. Z prekérní situace pomohli strážníci městské policie.

Provětrejte své dalekohledy a pozorujte hvězdy

Karlovy Vary - Hvězdná obloha odhalí zvědavcům další malá tajemství. V pondělí se ztratí měsíc a zazáří nově objevená kometa čekající na své jméno.  

Foto: Miminka z Karlovarska

Deník představuje právě narozené děti

Těžký úkol. Lázně zvelebí renomovaný urbanista

Karlovy Vary - Jak propojit turistickou lázeňskou oblast se zbylými čtvrtěmi tak, aby tvořily fungující organismus?

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení