VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Pavilon se může začít stavět

Karlovy Vary - Výběrové řízení na stamilionovou zakázku pro nemocnici doprovázely komplikace

4.3.2010 15
SDÍLEJ:

PAVILON URGENTNÍ MEDICÍNY po dokončení. Vyrosta v areálu karlovarské nemocnice.Foto: Foto: Krajský úřad

Výběrové řízení na stavbu pavilonu akutní medicíny organizovalo několik firem a od začátku jej provázely zmatky.

Tendr vyhrálo konsorcium firem Metrostav, Baustav, Tima a Prefabeton (dále jen Metrostav), přestože podle právního rozboru, který má Deník k dispozici, nesplnilo kvalifikační předpoklady zadavatele, tedy Karlovarského kraje.

„Uchazeč, který nesplní kvalifikaci v požadovaném rozsahu, musí být zadavatelem vyloučen z účasti v zadávacím řízení,“ stojí doslova v podkladu pro zasedání hodnotící komise z 10. listopadu 2009. Metrostav v tendru zvítězil i přes to, že se v soutěži umístil jako třetí v pořadí. Za zakázku nabídl 591 milionů 766 tisíc, tedy o dvacet sedmmilionů více, než byla nejnižší nabídka dalších uchazečů.

Podle hejtmanova náměstka Petra Navrátila (ČSSD) měl ale Metrostav nejnižší nabídkovou cenu. „Ze zbývajících účastníků,“ zdůraznil Navrátil. Ze soutěže na stavbu pavilonu, do níž se přihlásilo šest firem, byly dvě vyřazeny. Jednou z nich byl Unistav.

Ten vnímal vyřazení jako diskriminační a proti rozhodnutí se odvolal. „Námitky této firmy jsme zamítli na základě právního rozboru,“ uvedla krajská mluvčí Jana Pavlíková. Unistav se tedy obrátil na antimonopolní úřad, aby zabránil uzavření smlouvy mezi Karlovarským krajem a vítězem tendru. Antimonopolní úřad ale stížnost Unistavu odmítl a Unistav toto úterý návrh na přezkum výběrového řízení stáhl.

„Podle informací Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže společnost Unistav stáhla svou námitku, a ten tedy řízení zastavil. Po uplynutí zákonných lhůt, kdy toto rozhodnutí nabude právní moci, a poté, kdy Rada Karlovarského kraje formálně uzavře výběrové řízení, bude rozhodnuto o termínu realizace stavby pavilonu, který zatím není znám,“ sdělila krajská mluvčí Jana Pavlíková.

Kolem tendru na výběr dodavatele pavilonu urgentní medicíny se pohybovalo nezvykle mnoho firem.
Organizaci celého výběrového řízeni zadal Karlovarský kraj slovenské firmě Ax Code. Tato firma následně podepsala smlouvu o právním poradenství na veřejné zakázky se společností Veverka a partneři. Zadávací řízení pro dokumentaci výběrového řízení zpracovala zase firma Gordion. Ta se následně zúčastňuje zasedání hodnotící komise na výstavbu pavilonu akutní medicíny, ačkoliv údajně žádnou smlouvu s krajem nepodepsala a prý ji neuzavřela ani s Ax Code.

Na dotaz deníku uvedl jednatel firmy Ax Code Slavomír Hrinko, že se jedná o obchodní tajemství. „Nebudu nic komentovat, dokud nebudu mít písemný souhlas Karlovarského kraje,“ sdělil. V rozhovoru pro Deník nás ale náměstek hejtmana Petr Navrátil odkázal na firmu Ax Code. Gordion si podle Navrátila přizvala hodnotící komise ke konzultacím týkajících se procesních otázek tendru.

V zadávací dokumentaci na výstavbu pavilonu došlo navíc v průběhu tendru ke změnám. „Chtěli jsme precizovat podmínky,“ vysvětlil náměstek Navrátil. V téže době začíná na Karlovarském kraji působit poradce pro oblast zdravotnictví doktor Horký, kterého firmě Ax Code doporučil bývalý generální ředitel Karlovarské krajské nemocnice Jiří Fojtík. „Právě Horký uvedl, že firma Unistav Brno předložila cenové variantní řešení u dodávky zdravotní techniky, což prý byl důvod pro její vyloučení z výběrového řízení na stavbu pavilonu,“ vysvětlil zdroj.

Že je Unistav Brno vyloučen skutečně podle zákona, to chtěla zjistit i firma Ax Code. Následně totiž nabídla, že zpracuje právní rozklad, zda byl Unistav brno vyloučen oprávněně. Hodnotící komise to ale zamítla.

Autor: Ivana Kalinová

4.3.2010 VSTUP DO DISKUSE 15
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto.

Turistům se v Karlovarském kraji líbí. A tak jich sem přijelo zase více

DIVADELNÍ PUTOVÁNÍ představí tři různé příběhy.

Déčkaři své Divadelní putování zakončili v Jakubově

Rytířům první příprava sedla, Vary přehráli 3:0

Kladno – Druhé přípravné utkání před sezonou hokejisté Kladna už zvládli. Nově rodící se tým se předvedl poprvé před sedmi stovkami vlastních diváků v dobrém světle a ještě na jaře extraligové Karlovy Vary přehrál 3:0. Závěr utkání sledoval i hvězdný majitel klubu Jaromír Jágr.

Pěstujeme olivy

I u nás se dají vypěstovat olivovníky. Můžete je mít i doma, vždyť naprosto nejlepší pro naše podmínky je jejich pěstování v květináčích. A tak se jich nebojte a pojďme společně na to.

Cizinci na čtyřkolkách si s našimi zákony vůbec hlavu nelámali

Pernink, Karlovy Vary – Naprosto arogantně si počínalo pět řidičů čtyřkolek z Belgie, kteří si patrně přijeli do Karlovarského kraje zařádit.

Velká historická bitva bude tentokrát v centru města

Cheb - Necelé dva týdny zbývají do dalšího ročníku Valdštejnských slavností. Toto chebské bienále letos přinese několik novinek. Jednou z nich je, že se vojenská bitva odehraje přímo na náměstí Krále Jiřího z Poděbrad.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení