VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Pedagogové na ZŠ Komenského se bouří

Karlovy Vary - S blížícím se závěrem školního roku houstne na základní škole Komenského atmosféra. A ředitelce Monice Preňkové se rozpadá pracovní kolektiv. Jednadvacet zaměstnanců sice stojí na její straně, ale dvacet dalších pracovníků, převážně učitelů, stojí proti ní. A tato skupina bere své rozhořčení nad poměry ve škole vážně. Vstoupili do stávkové pohotovosti.

4.5.2016
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: Deník

„Stále věříme, že celou situaci na škole důkladně a objektivně prošetříte, a my tedy nebudeme nuceni přistupovat k podobným krokům a budeme se moci plně věnovat výuce a výchově našich žáků," píší primátorovi Kulhánkovi (KOA). Magistrát je totiž zřizovatelem základních škol ve městě a řešení problémů na této škole je v jeho kompetenci. Tito pedagogičtí pracovníci jsou totiž rozhořčeni odvoláním zástupkyně Světlany Klečkové z funkce, které ředitelka se souhlasem rady města iniciovala. To pokládají za účelové a vedené snahou zbavit se nepohodlného svědka, morálně silného, s autoritou u žáků.

„Už delší dobu jsou ze strany rodičů a zaměstnanců školy podávány různým institucím včetně magistrátu města stížnosti, jež se týkají ředitelky Preňkové. Jedná se především o nevyjasněné financování, zastrašování a útisk zaměstnanců školy, neřešení šikany mezi žáky, arogantního chování a podobně, které podstatně ovlivňují dobré fungování školy," uvádějí nespokojení zaměstnanci s upozorněním, že ředitelka na stížnosti odpovídá opakovaně vyhýbavě a nedostatečně. Podle nich ředitelka selhala ve svém základním úkolu, a to ve vedení vzdělávací instituce. „Její další setrvání ve funkci je pro nás nepřijatelné a žádáme její odvolání," stojí v prohlášení.

Ředitelka Preňková ale s tvrzením zaměstnanců nesouhlasí a důrazně je odmítá. „Obdržela jsem dopis, kde se část pedagogů ze školy zmiňuje o stávkové pohotovosti. Bohužel zde napadají krok, který je zcela v mé kompetenci jako ředitelky školy, kdy mám plné právo jmenovat a odvolat zástupce, k nimž mám důvěru. Odvolání bylo schváleno radou města.

Pochybení paní zástupkyně, kdy neoprávněně zaregistrovala svůj soukromý spolek na adresu Základní školy Jana Amose Komenského bez předchozího souhlasu statutárního města, je zřejmé," argumentuje. Další skutečnosti, které jsou v dopise zmiňovány, už byly podle ní prověřovány nezávislými orgány magistrátem města i Českou školní inspekcí. „Ovšem ani to některým pedagogům zřejmě nestačí a argumenty slyšet nechtějí. Tento přístup mě velmi mrzí, protože se celá léta snažím o kvalitní chod školy a přípravu žáků. Doufám, že žáci do situace budou zatahováni co nejméně, s učiteli se snažím komunikovat a vysvětlit jim, že odvolání mé zástupkyně je mou pravomocí. Paní zástupkyni byla nabídnuta pracovní pozice učitelka s rozsahem výkonu práce plného úvazku, a to na dobu neurčitou. Snažím se, aby se situace vyřešila, ale nenechám se rozhodně stavět před ultimáta," vysvětluje a dodává, že celá situace ji velmi mrzí, je nepříjemná, přesto pořád věří, že žáky školy do tohoto sporu nikdo zatahovat nebude.

Do sporu tak zasáhne zřizovatel, tedy karlovarský magistrát. Už zítra se s celým pedagogickým sborem sejde primátor Petr Kulhánek (KOA), který se pokusí výbušnou atmosféru zklidnit. „Vyslechnu si všechny argumenty pro i proti ředitelce. Výhrady jsou zatím v obecné rovině a rád bych, aby je učitelé i vedení školy více konkretizovali. Pak o všem bude znovu jednat rada města," uvedl.

Autor: Ivana Kalinová

4.5.2016 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Pestalozzi vznikli jako studentská kapela v roce 1988. Jedním ze zakládajících členů byl i Petr Gardner.

Nekonečná jízda kapely Pestalozzi začala před 30 lety

Účastníci Senior akademie se na závěr svých studií sešli s vedením města Karlovy Vary a zástupci městské policie.

Senior akademie je opět tady, vstoupila do osmého ročníku

Kontejner se změnil v past. Naštěstí pomohli strážníci

Karlovy Vary - Velkou smůlu měl muž, který do kontejneru vyhazoval odpad. Jakýmsi záhadným způsobem se mu v něm zaklínil prst a nádoba se změnila v past, z níž nemohl uniknout. Z prekérní situace pomohli strážníci městské policie.

Provětrejte své dalekohledy a pozorujte hvězdy

Karlovy Vary - Hvězdná obloha odhalí zvědavcům další malá tajemství. V pondělí se ztratí měsíc a zazáří nově objevená kometa čekající na své jméno.  

Foto: Miminka z Karlovarska

Deník představuje právě narozené děti

Těžký úkol. Lázně zvelebí renomovaný urbanista

Karlovy Vary - Jak propojit turistickou lázeňskou oblast se zbylými čtvrtěmi tak, aby tvořily fungující organismus?

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení