VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Peter Igaz znovu šéfuje odborům v nemocnici, generální ředitel zuří

Karlovy Vary - Představenstvo Karlovarské krajské nemocnice ke stanovisku odborů

12.3.2011 6
SDÍLEJ:

Ilustrační foto.Foto: DENÍK/Jana Kopecká

Lékař Peter Igaz se stal znovuzvoleným šéfem Lékařského odborového klubu (LOK) v karlovarské nemocnici a vztahy mezi LOK a generálním ředitelem Zdeňkem Horákem se znovu vyostřily.

Odbory se znovu postavily za odvolaného primáře Romana Brázdila a souhlasí s rozhodnutím lékařů o vypovězení přesčasů, což generálního ředitele Zdeňka Horáka doslova rozzuřilo.

„Dozvěděl jsem se, že jste stále ve funkci předsedy LOK-SČL Karlovy Vary. Přiznám se, že jsem této informaci zpočátku nechtěl věřit,“ uvádí Horák. V otevřeném dopise zdůrazňuje, že Igaz, stejně jako on, ví dobře, za jakých okolností oba uzavřeli krizové a pro nemocnici těžké období akce „Děkujeme, odcházíme“.

„Jako vstřícné gesto jste navrhl své ukončení ve funkci předsedy LOK. Prohlásil jste, že si uvědomujete, že jste vzhledem k celostátnímu zapojení do této akce vnímán jako kontroverzní osoba. Deklaroval jste rozhodnutí nepokračovat v těchto aktivitách. Za to jste požadoval zpětvzetí výpovědí, zejména pak své a primáře Jaroslava Žáka, a také návrat na původní místa,“ obul se do Igaze Horák.

A proč tak ostrá reakce?
Protože Lékařský odborový klub prozatím nepodepíše návrh Kolektivní smlouvy na rok 2011, jelikož odvolání primáře Romana Brázdila členská základna LOK-SČL chápe jako lokální porušení dohody k ukončení akce „Děkujeme-odcházíme“.

V prohlášení LOK uvádí, že odhodlání většiny lékařů oddělení ARO k vypovězení služeb z Dohod o pracovní činnosti (DPČ) a ke striktnímu dodržování zákoníku práce kvůli odvolání Brázdila z postu primáře ARO bude mít dopad na kvalitu a dostupnost anesteziologické péče a významně ovlivní všechny operační obory.

LOK navrhuje urychlené jednání s vedením nemocnice a řešení problému.
Pokud by totiž lékaři dodrželi slovo, pak by řediteli velmi zkomplikovali situaci. Podle zákoníku práce mohou sloužit přesčas jen 150 hodin ročně. Ty ale obvykle vyčerpají už v prvních měsících roku. Proto uzavírají smlouvy o ústavní pohotovostní službě. Pokud by většina lékařů z ARO vypověděla přesčasy, bylo by možné zajistit běžný chod oddělení ARO jen v případě přechodu na trojsměnný provoz a lékaři by chyběli jinde. Nemocnice by tak musela odkládat operace. Navíc se k lékařům ARO chtějí připojit i doktoři dalších oddělení nemocnice.

Ředitel Horák ale s šéfem odborů jednat nechce.
„Možná jsem naivní, ale považuji se za slušného člověka, který se za všech okolností snaží dostát svému slovu. Asi vás nepřekvapí, když jsem v této souvislosti nucen prohlásit, že s člověkem, který nerespektuje „gentleman´s agreement“ ani základní pravidla slušného chování, budu mít obrovský problém zasednout k jednacímu stolu,“ ohrazuje se a chystá odvetu. Předpokládá totiž, že se jedná o Igazův záměr, jak znovu destabilizovat poměry v karlovarské nemocnici.

„Myslím, že vaše jednání jistě nepřispěje ani dobrému jménu LOK. V této souvislosti považuji za nezbytné o takto neseriózním jednání LOK Karlovy Vary informovat kolegy ředitele zdravotnických zařízení prostřednictvím Rady Asociace českých a moravských nemocnic.

Představenstvo Karlovarské krajské nemocnice ke stanovisku odborů

Představenstvo Karlovarské krajské nemocnice (KKN) s politováním bere na vědomí prohlášení Lékařského odborového klubu Nemocnice Karlovy Vary o nepodepsání kolektivní smlouvy. Uvedl to předseda představenstva Václav Larva.

„LOK tak sloučil rozhodnutí o nepodepsání už před časem dohodnuté kolektivní smlouvy s protestem proti odvolání primáře Romana Brázdila z funkce a dokonce s již uzavřenou akcí Děkujeme, odcházíme,“ zdůraznil Václav Larva.

Dodal, že MUDr. Brázdil se akce Děkujeme, odcházíme neúčastnil , jeho odvolání s ní tedy nesouvisí. „Navíc – nepřišel o práci. Zástupci LOK vědomě a účelově zdržují podepsání kolektivní smlouvy a brání tím dojednanému navýšení mezd pro sestry a ostatní personál. Přestože vážně pochybujeme o skutečné vůli zástupců LOK se dohodnout, dojednanou dohodu o platech zdravotníků dodržíme,“ konstatoval za představenstvo KKN Václav Larva.

Autor: Ivana Kalinová

12.3.2011 VSTUP DO DISKUSE 6
SDÍLEJ:
V aréně změří síly nejlepší dřevorubci.

V aréně změří síly nejlepší dřevorubci

Ilustrační foto

III. třída: Otročín se postaví Krásnému Údolí

AUTOMIX.CZ

Vybíráme ojeté SUV do 300 tisíc. Jaké koupit? A jakým se radši vyhnout?

Sportovně užitková vozidla vládnou světu a to nejen mezi novými auty, ale jejich obliba výrazně roste i mezi ojetinami. Pojďme se tedy podívat na to, jaké možnosti máte, když si chcete pořídit ojeté SUV s relativně omezeným rozpočtem. Probereme si SUV do 300 tisíc a koukneme na pět kusů, které za to stojí. A také na pět, jimž byste se měli vyhnout.

Barokní Fischer byl - nebyl?

Karlovarský kraj - Že by již potřetí prezentovaný Mezinárodní hudební festival J. C. F. Fischera naplnil zadaná očekávání, si až tolik nemyslím.

OKRESNÍ PŘEBOR: Fanoušci mohou vybírat, derby horalů či duel mistra

Karlovy Vary – Sedmou příčku si v loňském ročníku okresního přeboru připsali na své konto fotbalisté sedleckého KSNP. Ti by rádi v letošním ročníku své umístění vylepšili, a nejen to, pomýšlí i na krajské soutěže.

Krajské třídy: V I. A třídě v duchu několika derby

Karlovarský kraj - Druhým podzimním kolem budou o víkendu pokračovat obě fotbalové krajské třídy. I. A třída: Hned na tři derby

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení