„Pokud se pozůstalí zesnulého nacházejí v opravdu neřešitelné sociální situaci, je možná určitá pomoc i příspěvkem na pohřeb. Děje se tak však opravdu v extrémních případech, kdy není jiná možná cesta řešení, prostřednictvím mimořádné sociální dávky. Každý takový případ musí být prošetřen pracovníky odboru zdravotnictví a sociálních věcí magistrátu,“ uvedl Jan Kopál, mluvčí karlovarské radnice.

A jak zajišťuje radnice pohřeb na vlastní náklady, pokud zemře občan města, který nemá žádný majetek ani žádné příbuzné?
„V loňském roce jsme takto zajišťovali dvacet dva a letos dvacet šest pohřbů. Náklady na jeden pohřeb činí 6 500 korun,“ dodal mluvčí. Doplnil, že následně se magistrát vždy přihlašuje do dědického řízení, pokud jsou v něm dohledáni nějací pozůstalí, či pokud se zjistí, že zesnulý měl nějaký majetek.

„Pak uplatňujeme v rámci dědického řízení svou pohledávku. Vloni i letos jsme uplatnili po šesti pohledávkách. V některých případech se podaří pohledávku uhradit celou, někdy je však jediným zjištěným majetkem zesnulého třeba drobná hotovost, kterou měl při sobě, když přišel do nemocnice,“ dodal Jan Kopál.

Lidé se na radnice a magistráty obracejí kvůli nedostatku finančních prostředků na pohřeb svých pozůstalých čím dál více. „Těch pět tisíc korun by nám pomohlo. Ale maminka už nám sdělila, že šetří, abychom s jejím pohřbem neměli žádné výdaje. Je smutné, že staří lidé musejí počítat i s tím, že jejich příbuzní potřebné peníze nemají a sami si na tu svou poslední cestu musejí našetřit. To pokládám za neetické a nedůstojné,“ uvedla Zdeňka M.