Karlovarský kraj – Využít komunální odpad a ne ho jen uložit na skládku a také se uchránit před sankcemi Evropské unie. To jsou hlavní důvody, proč Karlovarský kraj založil Komunální odpadovou společnost (KOS). Tato akciovka se nyní snaží získávat podporu obcí.

„Česká republika neplní závazky vůči Evropské unii ve vztahu ke snížení ukládání rozložitelných komunálních odpadů. Proto jsme se rozhodli jednat my,“ konstatoval krajský radní Jaroslav Bradáč, který je zároveň předsedou představenstva KOS.

Celkově je projekt založen na tom, že by se odpad, který zbyde po roztřídění skla, plastů a podobně, mohl využít k výrobě elektrické energie i tepla. „Takto se to už běžně praktikuje například v Rakousku nebo Německu,“ dodal Bradáč.

V kraji by se mělo zřídit speciální místo, kde by se odpadky zpracovávaly. „Stačilo by pouze jedno a viděl bych jeho umístění někde na Sokolovsku, protože je to blízko případným odběratelům produktu, jako například Sokolovské uhelné,“ doplnil krajský radní.

Zatím se do projektu zapojily například Karlovy Vary, Ostrov, Sokolov nebo Skalná. „Až se do projektu zapojí ještě větší počet měst a obcí, tak se budeme snažit najít nějakou firmu, která by odpad třídila a udělala z něj paliva. Máme také představu, že tato firma by zřídila i zmíněnou úpravnu, kde by se tyto aktivity realizovaly,“ dodal radní.

Tyto procesy však vyjdou dráž než běžný odvoz na skládku, což by znamenalo prodražení pro občany v obcích. „Tomu však stejně neunikneme a je lepší být na to připraveni. Nešlo by o žádné horentní zdražení, spíše by to bylo například padesát až sto korun. Také nevíme, kdy v tomto směru zasáhne Evropská unie a donutí nás kroky udělat stejně. Proto je lepší situaci řešit už teď a být připraveni,“ uvedla Eliška Vršecká, vedoucí odboru životního prostředí a zemědělství Krajského úřadu Karlovarského kraje.

Bradáč doplnil, že by se tato úpravna komunálního odpadu mohla začít stavět do konce volebního období.