Po kompletní změně zákona o obecní policii volají už delší dobu zástupci statutárních měst. Podle Marcela Vlasáka, velitele karlovarské městské policie, proto není diskuse o pravomocích strážníků v současné době tím nejdůležitějším problémem. „Považujeme za žádoucí kompletní změnu zastaralého zákona.

Ta by měla být podložena podrobnou analýzou významu, vlivu a postavení obecních policií v budoucí struktuře bezpečnosti státu,“ uvedl velitel. Zákon o obecní policii je v platnosti od roku 1991. Za šestnáct let byl několikrát novelizován, novely se dočkaly i další zákony, kterými se strážníci musí řídit. „Kvůli zastaralosti není zákon dokonalý.

Neuvádí například požadavky na vzdělání žadatelů o práci v řadách strážníků,“ vysvětlil Vlasák. VKarlových Varech mají ale jasno: Do uniformy se nedostane nikdo, kdo nemá maturitu. „Ze 79 zaměstnanců je šest vysokoškoláků a 64 středoškoláků. Pouze devět jich je jen vyučených, dva z nich jsou civilní zaměstnanci,“ přiblížil současnou situaci velitel.

Na vzdělávání strážníků jejich velitel rozhodně šetřit nechce. „Využíváme služeb profesionálů, tedy vzdělávacích institutů. Podle našeho názoru je to investice do budoucna,“ konstatoval. Do obecních a městských policistů začala média „střílet“ po pražské kauze, kdy taxikář odzbrojil hlídku strážníků, a nakonec jej zastřelili státní policisté.

Na přetřes přišla i možnost, že by do budoucna strážníci vyráželi do ulic beze zbraně. „To ale není dost dobře možné. Strážník má takové povinnosti, že se bez ní občas neobejde. Na druhou stranu tvrdím, že každý zásah, při kterém nemusejí tasit, je zásahem dobrým. Občas se ale dostane do situace, kdy není jiného východiska, než zbraň použít. Těší mě, že s odebráním zbraní nesouhlasí ani ministr vnitra,“ řekl Vlasák. Velkým neštěstím podle jeho názoru je, že po této kauze začínají do práce obecních a městských policií mluvit i lidé, kteří této problematice vůbec nerozumějí.

„Co si mám například myslet o politikovi, který tvrdí, že strážník by měl požívat výhod veřejného činitele, když je má už několik let?“ zarazil se nad výroky publikovanými v tisku Vlasák. Na konci loňského roku pracovalo v řadách obecních a městských policií necelých osm tisíc uniformovaných zaměstnanců. Jen v Praze jich je více než 1600.