VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Politici se stále nedohodli na koalici

Karlovy Vary - Jednání pokračují, spolupráci brzdí nechuť některých zastupitelů spolupracovat s ODS

7.1.2012 33
SDÍLEJ:

Petr Kulhánek, primátor města Karlovy VaryFoto: DENÍK/Jakub Kopřiva

Kdo získá vládu nad Karlovými Vary? To je otázka, se kterou by si zřejmě nevěděli rady ani zkušení sázkaři. Koaliční jednání pokračují, ale zatím se nepodařilo dobrat ke zdárnému konci. Primátor Petr Kulhánek totiž kvůli stabilitě koalice prosazuje spolupráci s ODS, což je některým dalším lidem proti srsti.

„KOA a TOP09 potvrdily, že se nezúčastní modelu řešení navrženého Karlovarským zastupitelským klubem v podobě koalice K20 (KOA-TOP09-KZK) jako varianty výrazně rizikové a z dlouhodobého hlediska neživotaschopné. Oba subjekty nadále preferují z jejich pohledu jediné možné, za dané situace nejstabilnější řešení KOA-TOP09-NZ(KZK)-ODS, s již dříve odsouhlasenými parametry, dovedeném až do stavu odsouhlasené koaliční smlouvy a programového prohlášení. Navrhované řešení KZK tak má podporu pouze 8 členů KZK. ODS potvrdila setrvalý postoj k dříve projednanému koaličnímu půdorysu KOA-TOP09-NZ(KZK)-ODS,“ informoval po čtvrtečním jednání primátor Kulhánek.

Podle něj z jednání vyplynulo, že nejvýraznější překážkou k dohodě k navrhovanému řešení ze strany KOA je vyhraněnost KZK vůči ODS. Rozpory nejsou v rovině názorové, ale personální. „Z hlediska fungování a vedení města byla již v průběhu dřívějších jednání konstatována shoda ve většině oblastí, v kolizních momentech byl nalezen kompromis, tedy alespoň s vyjednávacím týmem nezávislých kandidátů zvolených za Alternativu.

Problematické body jako koaliční mechanismus a prověřování majetkových kauz byly vetknuty do návrhu koaliční smlouvy a programového prohlášení, zejména na základě formulací navržených nezávislými zastupiteli a odsouhlasených všemi ostatními subjekty,“ dodal primátor.

Ten dále informoval, že KZK ve své ustavující listině však jedním z bodů zakotvuje zabránění účasti ODS v městské koalici. „Z diskuse jsem však pochopil, že jde o obecnou výhradu odvíjející se nikoliv v ideové, ale zejména v personální rovině, nepodloženou konkrétním obsahem,“ řekl primátor. „Položil jsem proto dotaz, jak se bude KZK rozhodovat v situaci, kdy jimi navržené řešení nezískalo podporu ze strany KOA a TOP09 a jediným navrženým modelem je koalice KOA-TOP09-(NZ) KZK-ODS zejména ve vztahu k odpovědnosti řízení a správě města ve zbývajících třech letech volebního období. KZK tuto věc projedná uvnitř klubu,“ doplnil Petr Kulhánek.

Jednání by chtěla ke zdárnému konci dotáhnout také ODS. „K jednacímu stolu jsme se vrátili až ve čtvrtek 5.ledna. Na straně ODS nedošlo k žádné změně postoje, proto jsme pouze deklarovali další ochotu k jednání a vůli jednání dotáhnout ke zdárnému konci. Navíc přerušená jednání byla opravdu ve finální fázi a byly již vyřešeny všechny zásadní otázky, včetně koaličních mechanismů. To, co pro nás bylo nové, byla účast zástupců Karlovarského zastupitelského klubu, i když osoby vystupující za tento klub jsou ti samí, se kterými se společně jednalo již několik měsíců,“ uvedl šéf karlovarské ODS Jiří Vaněček.

Přešlapování politiků vadí jejich opozičním kolegům. Podle předsedy karlovarských sociálních demokratů Richarda Ullische je chybou primátora Kulhánka, že se vyjednávání o nové koalici táhnou již více než půl roku. Místo toho, aby se snažil řešit důležité věci města, jako je stabilní politické vedení, tak se zabýval nepodstatnými věcmi, jako je tvorba nového loga Karlových Varů, které nakonec veřejnost odmítá.

„Nejlepším řešením by byly nové komunální volby. Původní koalice slepená z nesourodých subjektů, kde navíc každý měl svůj elementární osobní zájem, který povyšoval nad zájem města, nemohla mít dlouhého trvání. Těsná koalice bude mít vždy problém se stabilitou a vydíráním jednotlivců. Přešlapování primátora Kulhánka nepřinese pro město nic pozitivního a nevyřeší palčivé otázky, jako je nezaměstnanost a růst v oblasti cestovního ruchu,“ podělil se o názor Ullisch.

Autor: Jan Havelka

7.1.2012 VSTUP DO DISKUSE 33
SDÍLEJ:
Plynová pistole.

Trojici lidí vulgárně nadával, s pistolí v ruce křičel, že je zabije

Zámek Kynžvart

Zámek zacílil na nejmenší

Na vodě letos v pohodě? Sem tam mráček

Karlovarský kraj – Vodácká sezona na Ohři se letos vydařila, shodují se majitelé půjčoven, tábořišť i samotní vodáci. Přestože ještě nekončí, hlavní nápor má řeka s blížícím se koncem letních prázdnin už za sebou.

Triatlonový kolotoč zahájí Geis Baby Duathlon

Karlovy Vary – Triatlonový kolotoč, který je nachystán od 2. do 3. září v lázeňském městě a který bude tentokrát ve světovém hávu, tradičně odstartují triatlonové naděje.

OTÁZKA PRO: Jiřího Karase, starostu Dalovic

V části Dalovic, konkrétně ve Všeborovicích, se již nějakou dobu rekonstruuje most. Jak práce pokračují a kdy skončí? Může se most v současnosti alespoň v omezené míře používat?

Nominujte Deník v anketě Křišťálová Lupa 2017!

Nominujte Deník.cz do ankety českého internetu Křišťálová Lupa 2017! Díky vám bude mít Váš regionální Deník šanci dostat se do finálního hlasování v kategorii "Zpravodajství".

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení