VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Pomozte s pátráním po tanku

Sadov – Starosta obce žádá veřejnost o pomoc se sběrem informací o odstaveném německém tanku, který celých osm let stál na poli v Sadově. Díky shodě náhod má nyní v rukou fotografii, která dokazuje, že se tomu tak skutečně stalo. Dlouhou dobu o této skutečnosti nemohl najít sebemenší zmínku. Vše se ale změnilo letos v září. Zároveň s tím mohou lidé poskytnout vedení obce Sadov další předválečné, válečné či poválečné fotografie, pohlednice a svědectví k plánované publikaci o historii obce.

10.11.2015
SDÍLEJ:

Zastupitelé žádají širokou veřejnost o pomoc při pátrání po informacích k této události. Foto: Foto: Archiv Sadova

„Když mi bylo nějakých devět nebo deset let, slýchával jsem od svého otce a dědy o tanku, který tu byl odstaven, a jeho posádka odešla někam směrem k Hroznětínu, odkud vojáci údajně pocházeli. Stalo se tak asi 400 metrů od mého současného bydliště," uvedl starosta Sadova Eduard Frisch.

Tank stál v rohu pole na parcele číslo 159/1 nedaleko železniční tratě do Karlových Varů. „Místní přilehlý lesík pak dlouho nazývali Tankový lesík," doplnil starosta.

Dlouhou dobu pátral starosta obce v archivech, v kronikách a hledal nějaké informace a případné fotky o této události. Zlom se udál až letos. „Jako starosta obce chodím již řadu let pravidelně přát jubilantům. V červnu jsem takto navštívil jednu naší devadesáti letou občanku a náhodou jsem se o tomto tématu zmínil. Tato paní mi po několika měsících hledání poskytla fotografii, na které je tank vidět. Paní bylo tehdy pětadvacet let, dceři v kočárku je dnes šedesátpět let. Z toho lze dovodit, že snímek pochází z podzimu roku 1950," doplnil Frisch.

Ze snímku je patrné, že se jedná o německý tank Panther. Na sadovském poli stál od jara roku 1945 do roku 1953. Součástí zachyceného momentu je i čtveřice chlapců. „Touto formou bych chtěl vyzvat čtenáře, zda někoho z těchto chlapců z fotografie nepoznávají či nemají nějaké další informace k této události. Tank tu stál osm let a nevěřím, že si jej za těch osm let třeba někdo další nevyfotil," dodal sadovský starosta s tím, že informace, snímky a další materiály mohou zájemci podat osobně na obecním úřadě v Sadově či emailem starosta@sadov.cz nebo na tel. 602 777 098.

„Uvítáme rovněž i další momentky z historie Sadova a jeho částí Lesov, Podlesí, Bor a Stráň, a to kvůli chystané knize o místní historii. Fotky a pohlednice si vždy oskenujeme a samozřejmě vrátíme," dokončil.

Autor: Zdeněk Hnízdil

10.11.2015 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Novomanželé Urbanovi si řekli své ANO na vrcholku Aschberg v horské Bublavě.
9

Letní svatby jsou in, oddává se na lávce, golfu, na poli nebo u vysílače

Míša Rauscherová, vrchní sestra z interního oddělení sokolovské nemocnice, je ve finále prestižní soutěže.

Vrchní sestra ze sokolovské interny by se mohla stát Nej sestřičkou roku 2017

Máme žízeň. A projevilo se to v prodeji

Karlovy Vary - Patrně i díky vysokým teplotám a žíznivým zákazníkům v letních měsících vzrostl skupině Karlovarských minerálních vod (KMV) v prvním pololetí roku prodej meziročně o čtyři procenta a dosáhla celkového obratu 3,9 miliardy korun. To bylo meziročně o dvě procenta více.

Za objektivem Františka Konopy

Karlovy Vary - Studoval fotografii na karlovarské „keramce“, poté si pořídil vlastní studio. Práce Františka Konopy zaujala velké množství lidí.

Maketu odhalí poslední český rytíř

Mariánské Lázně - Jedna z nejstarších románských staveb, kostel svatého Jakuba a Filipa na Chvojně u Konopiště, bude k vidění i v Mariánských Lázních. Věrná miniatura totiž přibude do velké rodiny v Parku Boheminium.

Motivací mají být stipendia od kraje

Karlovy Vary - Motivační a prospěchová stipendia za druhé pololetí uplynulého školního roku získají od Karlovarského kraje studenti z jedenácti středních škol v regionu.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení