Popadané stromy na silnicích Chebska nejsou v tomto období žádnou výjimkou. O jejich likvidaci v malých obcích se starají převážně dobrovolní hasiči. Aby v budoucnu mohli vyjet s motorovou pilou, budou muset mít speciální školení.

Podle našich informací většina sborů na Chebsku absolvovala kurz, který není podle generálního ředitelství hasičů dostačující.

„Kurzy jsou nařízené především kvůli vysokému riziku porušení bezpečnosti práce,“ informoval tiskový mluvčí Hasičského záchranného sboru Karlovarského kraje Martin Kasal. „Pracovat s motorovou pilou u zásahu může pouze ten hasič, který má platný průkaz k obsluze.“ Odbornou přípravu zajišťují vzdělávací zařízení Ministerstva vnitra v rozsahu více než šedesáti hodin.

Sami dobrovolní hasiči o situaci, která je přinejmenším zaskočila, příliš mluvit nechtějí. „Obrazně řečeno jsme se o tom dozvěděli před chvílí,“ uvedl velitel jednotky na Chebsku. „Myslím si, že průkazy, které máme, by měly stačit a měly by mít stejnou váhu. V dohledné době budeme řešit, co bude dál.“
Podle jeho slov se další kurzy zřizovatelům jednotek, tedy obcím, pořádně prodraží. Za školení na motorové pily už obec zaplatila a nyní má vydávat další peníze, protože stávající průkazy ztratily váhu. Přitom samotné školení stojí minimálně pět tisíc korun na jednoho. „Určitě to jsou další výdaje z rozpočtů. Školení není zadarmo. K tomu se musí přičíst refundace mezd, nebo si člověk vezme týdenní dovolenou. Tak jako tak bude mít zaměstnavatel ohromnou radost, když mu hasiči oznámí, že potřebují jet na další školení. Průkazy způsobilosti na pilu máme vystavené instruktorem, který se drží osnov, a osobně je mi jedno, jestli je školitel hasič nebo má jinou profesi,“ dodal.

Pokud nikdo z členů jednotky sboru nebude mít řádné školení, je na veliteli, aby tuto skutečnost oznámil operačnímu středisku. „To potom na místo zásahu pošle jinou hlídku,“ sdělil mluvčí hasičů Martin Kasal. „V případě, že žádná z jednotek nebude mít platná osvědčení, musely by všechny události řešit jednotky profesionální.“

„Práce profesionálních i dobrovolných hasičů si hluboce vážím,“ řekl Jan Doubek z Chebu. „Někdy to ale vypadá, že ti nahoře jim hází klacky pod nohy. V tomto případě bych řekl, že se někdo nudí a vymýšlí hlouposti. Vždyť zaplatit školení pro tolik lidí bude podle mého názoru dost finančně náročné. Ztíží to situaci nejen dobrovolným hasičům, možná by se divili, kolika z nich znechutí jejich koníček. Zajímalo by mne, co by se stalo, kdyby to školení neměl nikdo a profíci by to museli zvládnout sami. Chudáci by nevěděli, kam dřív skočit. Tak bych tam poslal ty, co to vymysleli, sť si to zkusí.“