VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Přehodnoťte umístění terminálu, vyzvala město odborná veřejnost

Karlovy Vary - Pokud vedení města bude pokračovat v přípravných pracích na Integrovaném dopravním terminálu (IDT) v Karlových Varech, jejž objemová a zastavující studie vypracovaná společností Hangár umístila do ulic Varšavská a Horova, pak si pravděpodobně proti sobě poštve celou odbornou obec, a to karlovarské architekty, inženýry, stavebníky i hydrogeology.

15.11.2016 1
SDÍLEJ:

NOVÝ TERMINÁL by měl nahradit současný u Tržnice.Foto: Ilustrační foto Deník

Ti se totiž dohodli na jednotném stanovisku, v němž současný záměr městu nedoporučují. Požadují pozastavení prací na studii a své výhrady formulovali v otevřeném dopise. „V případě, že budete považovat za užitečné sejít se k diskusi nad výše uvedenou problematikou, jsme připraveni poskytnout vám i ústní vysvětlení, případně zodpovědět vaše dotazy," nabízí městu dvanáct signatářů, k nimž se přidávají další odborníci na dopravu. Proti umístění terminálu ve Varšavské a Horově ulici protestuje i veřejnost a ostře se proti němu také ohradila část zastupitelů, především opozice.

„Oceňujeme, že se vedení města snaží reagovat na neuspokojivý stav veřejné dopravy ve městě. Řešení, které bude zvoleno a realizováno, ovlivní zásadně naše město na řadu desetiletí, proto na vás, kteří o věci rozhodujete, leží mimořádně velká zodpovědnost," varují politiky odborníci. Podle nich musí životaschopné studii IDT předcházet vypracování generelu dopravy města, který stanoví ucelený souhrn opatření v oblasti dopravy a definuje hlavní problémy.

Kritizují také umístění IDT, které je podle nich v hrubém konfliktu s preventivní ochranou přírodních léčivých zdrojů. IDT je dle zadání umístěn do I. stupně ochrany karlovarských přírodních léčivých zdrojů, které by tak mohla stavba IDT ohrozit. „Studie IDT byla zadána do předem určené lokality převážně politickým, tedy nikoliv odborným rozhodnutím. Před volbou umístění do prostoru Tržnice Varšavská nebylo jednoznačně odborně prokázáno, že nejlépe vyhovuje potřebám města ze všech možných variant, a nebylo přesvědčivě zdůvodněno urbanisticky, technicky ani ekonomicky. „Umístění IDT uzavírá zřejmě poslední možnost ke zbudování chybějícího významného veřejného prostranství a nemá z důvodu prostorových limitů území rezervu pro případný budoucí rozvoj nebo změnu koncepce veřejné dopravy," vysvětlují své výhrady odborníci.

Podle primátora Petra Kulhánka (KOA) město dopis obdrželo a odpoví na něj. „Jako na všechny, které nám jsou doručeny. Odpovíme postupně na všechny body, které obsahuje. Tato odpověď, na které pracujeme, bude předložena Komisi architektury a památkové péče, radě města a potom vypravena. V současné chvíli je dokončen a odevzdán čistopis objemové a zastavovací studie IDT. Tedy k dalším přípravným pracím nyní nedochází," vysvětlil primátor. A dodal, že studie musí být projednána nejdříve v radě, poté v zastupitelstvu. „Pak vstoupí do kolečka vyjadřovacích řízení dotčených orgánů. Tyto instituce ke studii budou vydávat závazná stanoviska, kterými se budeme řídit," uvedl primátor.

Odborná veřejnost městu doporučuje:

  • Pozastavit další přípravné práce na IDT Karlovy Vary
  • Zpracovat generel dopravy města Karlovy Vary
  • Zveřejnit na webu města všechna dosud zpracovaná řešení IDT v různých lokalitách (například zpracované v rámci architektonické soutěže Urbanistické řešení širšího centra města) včetně všech vyjádření, stanovisek a dokladů
  • Vyhodnotit podklady formou otevřeného workshopu členů ČKA, ČKAIT a odborných profesních organizací a odborníků a stanovit další postup
  • Rozvíjet město Karlovy Vary znovu jako příkladné lázeňské místo pro ostatní lázně v ČR i v Evropě a uvažovat nové, alternativní možnosti hromadné i individuální dopravy v celém jeho prostoru

Autor: Ivana Kalinová

15.11.2016 VSTUP DO DISKUSE 1
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Policie, ilustrační foto.

Kriminálník zapálil vánoční strom města. A to nebylo vše

Ilustrační foto.

Turistům se v Karlovarském kraji líbí. A tak jich sem přijelo zase více

Déčkaři své Divadelní putování zakončili v Jakubově

Karlovy Vary - Divadelní studio D3 rozšířilo své kočovné působení. Po legendárním Vagantu letos poprvé vyrazil na svou pouť DivPut, jinak známý také jako Divadelní putování.

Rytířům první příprava sedla, Vary přehráli 3:0

Kladno – Druhé přípravné utkání před sezonou hokejisté Kladna už zvládli. Nově rodící se tým se předvedl poprvé před sedmi stovkami vlastních diváků v dobrém světle a ještě na jaře extraligové Karlovy Vary přehrál 3:0. Závěr utkání sledoval i hvězdný majitel klubu Jaromír Jágr.

Pěstujeme olivy

I u nás se dají vypěstovat olivovníky. Můžete je mít i doma, vždyť naprosto nejlepší pro naše podmínky je jejich pěstování v květináčích. A tak se jich nebojte a pojďme společně na to.

Cizinci na čtyřkolkách si s našimi zákony vůbec hlavu nelámali

Pernink, Karlovy Vary – Naprosto arogantně si počínalo pět řidičů čtyřkolek z Belgie, kteří si patrně přijeli do Karlovarského kraje zařádit.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení