VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Premiér a předseda ODS Petr Nečas: Nepřijel jsem k vám udílet knížecí rady

Karlovy Vary - Do Karlovarského kraje přijel premiér na pracovní návštěvu. Setkal se s podnikateli a s představiteli krajských občanských demokratů

6.3.2013 15
SDÍLEJ:

Petr NečasFoto: Deník/Martin Divíšek

Byl usměvavý, ale ne příliš, sebejistý, ale ne zase až tak moc, a klidný. To zcela. Já nervózní, udýchaná a zahanbená. Protože jsem navíc přišla pozdě. Tak jsem se uvedla před premiérem a předsedou ODS Petrem Nečasem. Můj podivný příchod nijak nekomentoval, ale o ODS i o situaci v Karlovarském kraji hovořil hodně a především otevřeně.

Kritická spanilost komunální politiky

Premiér Petr Nečas se při své pondělní návštěvě Karlových Varů sešel se členy ODS v Karlovarském kraji. Diskutoval s nimi o současných problémech strany, jejíž obliba u lidí klesá a volební preference se propadají stále více. Navíc vzrůstá nespokojenost starostů a radních zvolených za ODS. Ti si stěžují, že s nimi pražské centrální vedení strany příliš nemluví a že nemohou ovlivnit změny, které ODS připravuje na vládní úrovni. Možná i proto si premiér Nečas udělal čas a zahájil spanilou jízdu po regionech. A slíbil členům krajské ODS lepší komunikaci. „Chceme, aby každý legislativní krok vlády byl podroben kritické analýze z pohledu komunální politiky," uvedl.

Losovačka ODS neprospěla

O problémech Karlovarského kraje byl detailně informován. Věděl o legendární karlovarské losovačce i o bývalé vedoucí stavebního úřadu, jejíž pomníky zdobí lázeňské město a která dokázala ze své louky vyrýt přes dvacet milionů korun. Tyto kauzy ODS podle něj vůbec neprospěly.

Se současným krajským vedením, které prošlo razantní obměnou a jehož předsedou je Jiří Vaněček, byl spokojen. Ale nezastíral, že značka ODS byla značně poškozena, a to na celostátní úrovni.

„Jednoduchý recept na obnovení důvěry neexistuje. Ale je třeba zachovat chladnou hlavu, o problémech otevřeně a kriticky diskutovat," uvedl. A ústup ze slávy ODS?

Ten premiér připustil, ovšem zdůraznil, že ve vedení krajských buněk ODS musí být důvěryhodní politici, kterým lidé budou věřit.

S tím podle premiéra Nečase souvisí i nutnost, aby se vedení krajských organizací nevyhýbalo kandidovat do krajských voleb. „Je špatné, když lidé ve stranických funkcích ODS mají obavy nechat se zapsat na kandidátku, protože by byli vykroužkováni nebo přeskočeni," dodal.

Když padne bašta…

Na dotaz, že ODS v kraji vyklízí pozice a v posledních volbách ztratila i Karlovy Vary, které vždy byly baštou občanských demokratů, poznamenal, že je to závažný problém a je potřeba se tím zabývat. Dokonce přesně věděl, ve kterém roce přišla ODS v kraji o senátora (2004), hejtmana i primátora (2010).

„Vidíte, bylo to daleko dříve, než tato vláda začala s reformami," odmítl výhrady některých organizací ODS, například sokolovské, že je tato vláda velmi poškozuje.

„Kritice se ale nevyhýbám. Je ale třeba bavit se o věcných tématech," doplnil premiér Nečas.

Bez knížecích rad

Stranou rozhovoru s premiérem nezůstal ani dotaz, zda by ODS měla usilovat o vstup do krajské koalice s ČSSD. Další návrh na koaliční obměnu zaslala ODS a další pravicové strany hejtmanovi Josefu Novotnému (ČSSD) včera.

„Je třeba respektovat vůli voličů a nedomnívám se, že by to ODS v současné době, půldruhého roku před komunálními volbami, prospělo. Koalici s KSČM uzavřela ČSSD vědomě, po zralé úvaze, a dokonce s lidmi, kteří byli v minulém režimu velmi exponováni. Ale nepřijel jsem udílet knížecí rady. My jsme vždy respektovali rozhodnutí regionálních sdružení ODS," zdůraznil.

Komunistický šplh po zádech ČSSD

Spolupráci sociálních demokratů s komunisty v kraji ale premiér Nečas ostře odsoudil a kritizoval.

„ČSSD po dvaceti letech vytáhla komunisty z izolace. Byla to ona, kdo vrátil politruky do školství," připomněl premiér fakt, že koalice ČSSD a KSČM prosadila v Karlovarském kraji do funkce krajského radního pro školství Václava Sloupa.

„ODS před volbami varovala před návratem komunistů k moci v krajích. ČSSD jim tento návrat opravdu umožnila. To, co se dnes děje v Karlovarském kraji kolem Václava Sloupa, jasně ukazuje, že se komunisti přes záda ČSSD vyškrabávají k moci a nebojí se si dupnout. Už minulé volební období ukázalo, že koalice komunistů a socialistů má v kraji devastující vliv na hospodářství.

Doufám, že zbylí demokraté v krajském zastupitelstvu budou mít dost sil na to, aby zabránili stejným dopadům i na školství," uvedl Petr Nečas.

Kdy se premiér Nečas směje?

Premiér Petr Nečas se příliš nesměje. Volí spíše neutrální úsměv a nenásilně dává najevo, že o vážných věcech se nežertuje.

Mně se ho ale rozesmát podařilo. „Úplně jste mě vykolejil," spontánně jsem mu vyčetla svou neobratnost při jednom z mých dotazů. „Konečně to je jednou naopak," rozesmál se.

Autor: Ivana Kalinová

6.3.2013 VSTUP DO DISKUSE 15
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto.

Vyhlášení ankety Sportovec roku se blíží. V pátek bude jasné, kdo si z galavečeru odnese pomyslné vavříny

Na Irské svou desku Laskonky a kremrole křtila také kapela Wohnout. Akce se konala 5. prosince 2014.

V Karlových Varech končí rockový klub Irská. Po třech letech

Zlodějka vylákala vozíčkáře z bytu, pak mu sebrala peníze a televizi

Kynšperk nad Ohří – Muže upoutaného na invalidním vozíku naložila do auta, odvezla do jiné části města, kde ho nechala a odjela mu vykrást byt.

Přivítejte jaro na Hauenštejně

Horní Hrad - Vítání jara na hradě Hauenštejn v obci Horní Hrad nedaleko Stráže nad Ohří začíná v sobotu 25. března. Dorazte vyhánět zimu s muzikou, hrami, jídlem, pitím, dílničkami i divadlem. Začíná se v 11:00.

Rocková muzika pomůže nemocnému Vašíkovi z Nejdku

Nejdek - Sobotní večer můžete prožít v nejdeckém kulturáku v té nejvybranější rockové společnosti. A co víc, svou přítomností pomůžete získat rehabilitaci pro Vašíka Petýrka, který má svalovou dystrofii Duchenova typu. Vstupné je 150 korun a poslouží na jeho léčbu.

Praskla mu guma a skončil v poli

Karlovarsko - Třiapadesátiletý řidič si nezkontroloval stav pneumatik svého vozu. Následně došlo k defektu přední pneumatiky na jeho tahači, a on tak skončil v nedalekém poli.

Předvolební speciál deníku: Jak splnila vláda své sliby?

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies