VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Proč je Déčko vlastně Déčkem a jak s ním šel divadelní čas?

Karlovy Vary - Název Déčko je v divadelních kruzích spojován s divadlem avantgardního režiséra Emila Františka Buriana. Ale i v Karlových Varech máme také svoje Déčko. To vzniklo dva roky po jeho smrti a se slavnou pražskou scénou má společnou jen lásku k divadlu.

13.6.2017
SDÍLEJ:

ČUČUDEJSKÉ POHÁDKY jsou letos v létě v kurzu.Foto: Archiv/ D3

Naše Déčko, tedy Divadelní studio D3, spatřilo světlo světa 25. listopadu 1961. Za jeho vznikem stojí trojice nadšenců, kteří zasvětili svůj život ochotnickému divadlu. Arnošt „Erna“ Kasal, Bohumil „Miloš“ Honsa a jeho žena Marie Honsová byli onou svatou trojicí, která dala Déčku jeho pevné základy, na kterých jejich pokračovatelé staví dodnes. Dnes je to opět trojice, která vede Déčko vstříc divadelní budoucnosti. Anna Ratajská, Petr Johanovský a Petra Richter Kohutová jsou další generací, která dýchá Déčkem.

Odtud je už asi jasné, proč D3. Trojka je vzdání pocty třem zakladatelům, díky kterým dnes máme v Karlových Varech nejdéle fungující těleso, které žije, dýchá a je stále i v dnešní době úspěšné. A co víc, roste v něm nová generace, která už dnes má své vlastní úspěšné projekty. „Mladší souborová generace začíná organizovat takzvaný ´divput´, divadelní putování, což je obdoba vagantu, tím pádem vlastně budou o prázdninách dvě akce typu putování s divadlem. Divput vede Luboš Štěpán. To se odehraje v jižních Čechách v prvním červencovém týdnu. Scénář jim napsal Viktor Braunreiter. Vagant tradičně vedou Jirka Hnilička s Petrem Richterem, odehraje se v posledním červencovém týdnu na Ústecku, kde se budou hrát Čučudejské pohádky, ale v trochu jiném obsazení než v Husovce,“ uvedla dramaturgyně D3 Petra Richter Kohutová.

A právě o Čučudejské pohádky je v tomto roce velký zájem. „Letos prakticky nectíme divadelní prázdniny. Po oficiálním konci sezóny 16. června hrajeme Čuču v Nové Roli, Kraslicích, Bečově a Šanově,“ svěřila se Richter Kohutová. Mezi další úspěšná dítka Déčka patří i Karlovarský Harlekýn, přehlídka těch nejlepších amatérských divadel. „Daří se i Karlovarskému Harlekýnu, na jeho představení chodí čím dál více lidí,“ řekla dramaturgyně.

Déčkaři nezahálí a připravují další velkou událost. K uctění památky a nedožitých narozenin překladatele, spisovatele a pedagoga Antonína Přidala se 13. října bude konat Večírek pro Antonína Přidala. „Pro tento večer začínáme zkoušet scénické čtení Přidalovy hry Sáňky se zvonci, což je hra o ženách v rozmezí let 1533-1590, které si dopisují takříkajíc z hradu na hrad,“ dodala Richter Kohutová.

Autor: Barbora Šmudlová

13.6.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto

KRAJSKÝ PŘEBOR: Tahák obstará Ostrov, vyzve Toužim

Primátor Petr Kulhánek

OTÁZKA PRO: Petra Kulhánka, primátora K. Varů

Bijí srdce fanoušků pro hokejisty Energie?

Loket – Vyburcovat fanoušky karlovarských hokejistů k podpoře klubu. Ukázat, že při svých hráčích stojí, i když se jim zrovna nedaří.

Ostrov zvládl vstup a slavil první výhru

Ostrov – Již před startem podzimní části krajského přeboru ostatní účastníci krajského zájezdu označili ostrovský FK jako hlavního aspiranta na triumf v nejvyšší krajské fotbalové soutěži, za což je pěkný bonus v podobě postupu do divize.

OTÁZKA PRO: Zdeňka Lakatoše, starostu Abertam

Abertamy - Občané Abertam a Hřebečné zareagovali na výzvu zaslat návrhy na změny ohledně parkovacích míst a dopravní situace obecně. Co tomuto požadavku předcházelo, jak to dopadlo a co se bude dít dál?

Lázněmi se poběží za svitu kolonád, podruhé

Karlovy Vary – Po úspěšné premiéře, kterou si první ročník CITY NIGHT RUNu odbyl v uplynulém roce, kdy si na něj našlo cestu bezmála pět set běžců, je nachytán druhý ročník karlovarského nočního běhu.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení