VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Projektant: Oprava Sokolovské ulice mohla být levnější

Karlovy Vary - Dvě lázeňská města rekonstruovala své strategické ulice. Částky se ale liší ažo tisíc korun za jeden metr čtvereční

2.10.2009 30
SDÍLEJ:

NOVÁ PODOBA. Sokolovská ulice doznala po rekonstrukci velkých změn. Původní materiál ale při této opravě nebyl použit, jako se tomu stalo například v Mariánských Lázních. Foto: DENÍK/ Alena Jeřábková

Kompletní rekonstrukce Sokolovské ulice v Karlových Varech mohla přijít lázeňské město na méně peněz. K takovému závěru dospěl karlovarský projektant Oto Řezanka, který byl generálním projektantem nynější komplexní opravy Hlavní ulice v Mariánských Lázních. Obě akce se v mnohém shodují, proto je může Řezanka porovnat. K čemu dospěl? Že zakázka se na jednom metru čtverečním liší až o tisíc korun, a to v neprospěch Karlových Varů.

„Průměrná cena zakázky na Sokolovské ulici přišla na 3 750 korun za metr čtvereční, kdežto v Mariánských Lázních tato částka vycházela na 2 700 korun za metr čtvereční,“ říká projektant.

Jako generální projektant rekonstrukce Hlavní ulice v Mariánských Lázních se snažil, aby tato investice vyšla město na co nejméně. „V Mariánských Lázních se prováděla také hloubková rekonstrukce, kdy se starý povrch komunikací kompletně vyboural. Hledali jsme ale způsoby, jak ušetřit. Staré dlažební kostky, které byly v základech komunikací, se tak použily například na nové parkovací plochy. Využily se i staré obrubníky, které se musely mnohdy třeba i zbrousit,“ vysvětluje Řezanka.

Podle něho bylo vše jen otázkou dohody a komunikace mezi projektantem a zadavatelem, kterým bylo v tomto případě město Mariánské Lázně. „Co se týče karlovarské Sokolovské ulice a celkové částky na její rekonstrukci, to bylo věcí investora. Jeho mělo zajímat, že finální náklady mohly být nižší. Problém vidím právě v komunikaci,“ domnívá se projektant.

Mluvčí karlovarského magistrátu Jan Kopál připomenul, že kompletní hloubková rekonstrukce Sokolovské ulice stála 122 milionů korun. „Tato cena vzešla z otevřeného výběrového řízení a byla to nejnižší nabídnutá částka. Považujeme ji s ohledem na objem zadaných prací za naprosto odpovídající,“ reaguje mluvčí, který zdůraznil, že obě dvě zakázky už se liší jen tím, že Mariánské Lázně na ni dostaly dotaci. Tím se ovšem cena prací nesnížila. „Pokud se mají srovnávat dvě investiční akce, záleží samozřejmě nejen na výši ceny, ale také – a to hlavně – na parametrech provedených prací,“ říká Kopál a pokračuje: „Namátkou – co vše bylo součástí opravy Sokolovské ulice, kolik zeminy muselo být při stavbě přemístěno a do jaké hloubky se stavba zakládala, uvádím, že v tomto případě šlo i o dodávku veřejného osvětlení, přeložky sítí a mnoho dalších detailů. Nejsou mi sice známy podrobnosti o rekonstrukci Hlavní ulice v Mariánských Lázních, ale oprava Sokolovské byla rekonstrukcí celkovou a hloubkovou.“

K použití původního materiálu ze Sokolovské ulice pak uvádí: „Vytěžená dlažba měla nepravidelné rozměry a nebyla vhodná ke krytí souvislých ploch. Byla deponována a město ji využívá k opravám či na méně exponovaných místech – lesní cesty či schodiště. Přebrané kostky či obrubníky byly použity například i při nedávno dokončené opravě vstupního prostranství do Základní školy Dukelských hrdinů na Moskevské ulici.“

Autor: Jana Kopecká

2.10.2009 VSTUP DO DISKUSE 30
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Elegance. Jedno ze slov, jímž můžeme Františka i jeho díla vystihnout.

Za objektivem Františka Konopy

Momentky z připomínky 800. výročí kostela sv. Jakuba a Filipa na Chvojně.

Maketu odhalí poslední český rytíř

Motivací mají být stipendia od kraje

Karlovy Vary - Motivační a prospěchová stipendia za druhé pololetí uplynulého školního roku získají od Karlovarského kraje studenti z jedenácti středních škol v regionu.

Kvůli opravě mostu ve Dvorech čeká na motoristy objížďka

Karlovy Vary - Pozor, se stavebními pracemi souvisí některé dlouhodobé uzavírky ve Dvorech.

Z Lomnického potoka nelze kvůli suchu čerpat vodu

Karlovarsko - Vodoprávní úřad karlovarského magistrátu vydal na žádost státního podniku Povodí Ohře s platností do odvolání zákaz odběru povrchových vod z Lomnického potoka, přítoku vodárenské nádrže Stanovice.

V aréně změří síly nejlepší dřevorubci

Klingenthal – Vogtland Arena v německém Klingenthalu u Kraslic se v sobotu stane dějištěm bitvy nejlepších německých sportovních dřevorubců.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení