Postaral se o to Martin Šretr, předseda představenstva Karlovarské průmyslové skupiny (KPS). Ten už v březnu pohrozil, že v případu prodeje tohoto městského stříbra požádá ministerstvo vnitra o dohled. Privatizace podle něho nebyla standardní. Podle Šretra byly podmínky soutěže šité na míru pro konečné kupce. Úředníci ministerstva už Šretrovi minulý týden odpověděli. „Vzhledem k tomu, že ministerstvo vnitra nemá k dispozici právní akty, kterými bylo o tomto prodeji rozhodováno, to znamená usnesení zastupitelstva případně rady města, bylo nuceno si předmětné dokumenty od města vyžádat,“ informovala ředitelka odboru dozoru a kontroly veřejné správy ministerstva vnitra Marie Kostruhová. Znamená to také, že ministerstvo oznámilo vedení města, že bude nad Karlovými Vary vykonávat dohled nad samostatnou působností města. Jak uvedl náměstek primátorky Tomáš Hybner (ČSSD) pro ČTK, ministerstvo už o dokumenty požádalo.

Úředníci karlovarského magistrátu je měli odeslat včera. „Složka bude obsahovat znalecké posudky na cenu objektů a veškerou další dokumentaci, která s výběrovým řízením souvisela. Jsme přesvědčeni, že všechno, co se týkalo prodeje domů, bylo v naprostém pořádku. Nezávisle na sobě nám to potvrdilo několik advokátů a znalců,“ uvedl Hybner. KPS byla z výběrového řízení vyloučena, protože podle náměstka Hybnera nesplnila podmínky. Jednou z nich bylo, že zájemce musí mít minimální roční obrat ve výši dvě stě milionů korun. Samotná KPS takový finanční výsledek neměla, ale její dceřinné společnosti ho dosáhly. Právě na tom Šretr staví.

Hybner ale namítá, že KPS se přihlásila do soutěže pod samostatným identifikačním číslem, a proto podmínky nesplnila. O tom, co hrozí vedení města v případě, pokud ministerstvo zjistí pochybení v prodeji, budeme informovat zítra.