VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Řediteli nemocnice na rozloučenou 170 tisíc

Karlovarský kraj - Petr Svoboda, který rezignoval na post ředitele Karlovarské krajské nemocnice (KKN), obdrží na rozloučenou dva platy, celkem 170 tisíc korun.

27.3.2014 3
SDÍLEJ:

Nemocnice v Karlových Varech.Foto: Deník/Zdeněk Hnízdil

„Je to podle smlouvy. Řediteli KKN náleží za každý rok jeden plat. A Petr Svoboda podal žádost o uvolnění z funkce koncem května," vysvětlil krajský náměstek Miloslav Čermák (ČSSD). Zdůraznil ale, že žádný zlatý padák mu už nenáleží. „To jsem si ve smlouvě ohlídal," doplnil krajský náměstek.

Ten má do příští krajské rady zpracovat návrh, jak dál postupovat. Nyní totiž krajské zastupitelské kluby projednávají koncepci dalšího fungování zdravotnictví v kraji. Jednu jim předložil odcházející ředitel KKN Svoboda, druhou zpracovala soukromá společnost Nemos, která vlastní ostrovskou nemocnici a od kraje získala do pronájmu sokolovskou nemocnici. Zda se kraj přikloní k variantě, že krajskou nemocnici budou řídit nezávislí manažeři, nebo přibere strategického partnera, či zvolí návrh ředitele Svobody na zřízení krajské nemocnice v Karlových Varech a dvou okresních v Sokolově a Chebu, o tom rozhodnou krajští zastupitelé na svém dubnovém zasedání.

I kdyby ale ředitel Svoboda na post ředitele KKN sám nerezignoval, jeho dny v této funkci by byly zřejmě stejně sečteny. Po ekonomických výsledcích KKN, která se už nyní vykazuje stomilionovou ztrátou a dluh jí stále narůstá, by jeho odchod zřejmě požadovala KSČM, krajský koaliční partner ČSSD. „Nejsme spokojeni s ekonomickým řízením nemocnice a trvali bychom na personálních změnách. Z analýzy mimo jiné vyplývá nízký výnos na pacienta, " uvedla krajská náměstkyně Valjentová (KSČM).

Náměstkyně Eva Valjentová se domnívá, že kraj může nemocnici pomoci, ale rozhodně ne tím, že do tohoto zařízení bude neustále nalévat miliony. „Můžeme sehrát roli například při jednání s pojišťovnami. Ředitel Svoboda ale řízení nemocnice nezvládl, a to ani ekonomicky, ani personálně," zdůraznila.

Výběrová komise, která bude volit nového ředitele KKN, by měla být podle Valjentové složena z odborníků. „Měli by v ní být zástupci pojišťoven a také členové fungujících nemocnic v republice. Složení komise by mělo být důsledné a se širokým zastoupením," vysvětlila. Soukromý sektor vyloučila.„To by nebylo to pravé," odpověděla na dotaz, zda by přizvala i zástupce společnosti Nemos.

A zatímco kraj zvažuje, jak se zdravotnictvím dál, karlovarská ČSSD chrlí jeden návrh za druhým. Žalovat chce stát i Všeobecnou pojišťovnu a odcházejícího ředitele Petra Svobodu v Karlových Varech udržet alespoň jako odborného konzultanta.

„Městský výbor ČSSD Karlovy Vary navrhuje připravit žalobu na stát, respektive na VZP a požadovat dorovnání plateb za roky 2010 až 2013, jako mají jiné zdravotnické subjekty. Nemocnice byla jednoznačně finančně ze strany státu a zdravotní pojišťovny poškozena," zdůraznil předseda Marian Odlevák. Občané Karlovarského kraje nejsou podle ČSSD druhořadými občany a zaslouží si stejnou péči jako v jiných nemocnicích.

„Proto navrhujeme k sestavení této žaloby pracovní skupinu Karlovarského kraje se třemi karlovarskými zástupci a po dvou z Chebu a Sokolova. Komise by měla být doplněna i čtyřmi členy z KSČM," vysvětlil předseda Odlevák.

Podle ČSSD je stát povinen vytvářet podmínky nemocnicím a zdravotnickým zařízením tak, aby se nedostávaly do ztráty. „Regulace ze stran pojišťoven je třeba změnit tak, aby byly nastaveny spravedlivé podmínky nákupu zdravotních služeb, a to z hlediska jejich ceny i rovného postavení subjektů smluvního vztahu, chránit svobodnou soutěž mezi nimi a adekvátně reagovat na deformace trhu," zní stanovisko ČSSD.

Karlovarská ČSSD zároveň požádala ředitele karlovarské nemocnice Petra Svobodu o budoucí spolupráci jako odborného konzultanta pro oblast zdravotnictví. Což překvapilo krajského náměstka Čermáka (ČSSD). „Touto aktivitou jsem překvapen a zatím se k tomu nemohu vyjadřovat," uvedl.

Autor: Ivana Kalinová

27.3.2014 VSTUP DO DISKUSE 3
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ford Fiesta.
AUTOMIX.CZ
14

Dá se koupit spolehlivé auto za 50 tisíc? Tyto vozy mohou být výhrou

Ilustrační fotografie.

Netopýří noc na hradě i v dole

Trojici lidí vulgárně nadával, s pistolí v ruce křičel, že je zabije

Sokolov – Zabitím vyhrožoval v Sokolově dvaatřicetiletý muž trojici lidí. Navíc ještě na ně vytáhl a namířil zbraň.

Zámek zacílil na nejmenší

Zámek Kynžvart - Ke skvělé návštěvnosti, která by mohla i letos dosáhnout k magickým čtyřiceti tisícům návštěv, má našlápnuto zámek Kynžvart.

Na vodě letos v pohodě? Sem tam mráček

Karlovarský kraj – Vodácká sezona na Ohři se letos vydařila, shodují se majitelé půjčoven, tábořišť i samotní vodáci. Přestože ještě nekončí, hlavní nápor má řeka s blížícím se koncem letních prázdnin už za sebou.

Triatlonový kolotoč zahájí Geis Baby Duathlon

Karlovy Vary – Triatlonový kolotoč, který je nachystán od 2. do 3. září v lázeňském městě a který bude tentokrát ve světovém hávu, tradičně odstartují triatlonové naděje.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení