„Do 31. prosince tohoto roku bychom tak chtěli zefektivnit zdravotní péči v kraji,“ vysvětluje Miloš Dobiáš, zdravotní ředitel Nemocnice Karlovy Vary. Nová metodika by měla zajistit, aby pacienti, u nichž to diagnóza dovolí, byli namísto zbytečného polehávání v nemocnici a čekání na nejrůznější vyšetření ošetřováni po zákroku ambulantně. Další péči o nemocného by následně měla zajišťovat rodina v rámci domácí péče, případně agentury, které tuto službu poskytují. Je tento plán ale reálný?

Vždyť ošetřovatelské agentury samy bojují o přežití. „Abychom mohli fungovat tak, jak nám nakazuje zákon o sociálních službách, kterým se od nového roku musíme řídit, museli bychom pro poskytování těchto služeb od státu dostat tři miliardy korun,“ stěžuje si na legislativu ředitelka karlovarské agentury domácí péče LADARA Pavla Andrejkivová. „Přesto jsme schopni mírné navýšení žadatelů o naše služby pokrýt,“ dodává. Opačného názoru je ředitel Oblastní charity Ostrov Tomáš Fexa. „O záměrech krajské nemocnice vůbec nevíme. Ve stacionáři jsme schopni zabezpečit krátkodobou denní péči a kapacitu sedmi lůžek, pokud budou volná.

Tento rok je pro nás vůbec jeden z nejhorších. Museli jsme vyhlásit úsporná opatření, finance nejsou a vše visí na mrtvém bodě,“ konstatuje Fexa. Pečovatelské službě města Sokolov optimalizace lůžek a následné zvýšení počtu ambulantních ošetření pacientů nepřipadá závažné. Ředitelka Magdaléna Osičková uvedla: „Jsme připraveni i na nárůst klientů, kterým bychom následnou péči po nemocničním ošetření poskytli. Jsem ale toho názoru, že k žádnému velkému náporu docházet nebude.

Zákon o sociálních službách nás citelně neovlivnil a počet klientů zůstal stabilní.“ Do svízelné situace by se díky zkrácenému pobytu v nemocnici nedostaly jen agentury následné péče, ale samotní pacienti. Někteří z nich na příspěvek na péči, který jim má stanovit úřad práce, dodnes marně čekají. „Maminka nedostala od ledna ani korunu, ačkoliv jsme včas zažádali a vyplnili potřebné doklady. Pochopitelně ji nenecháme bez prostředků, ale je to poněkud nehorázné,“ uvedla žena, která si nepřála zveřejnit jméno.

Karlovarský úřad práce se však brání. „Chybějí nám posudkoví lékaři. Prostě nejsou. Situaci se snažíme operativně řešit, oslovili jsme lékaře i ze Slovenska. Nastavený systém sociální péče je navíc velmi složitý a pro nás znamená obrovský nával práce,“ uvedl ředitel karlovarského úřadu práce Jiří Novák.