VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Relikviář poputuje do nové expozice

Bečov nad Teplou - Do nové expozice by měl zhruba za dva roky putovat relikviář svatého Maura, který v současnosti spočívá v bečovském zámku. Letos 1. listopadu uplynulo 30 let od mnalezení této významné památky v hradní části bečovského areálu.

4.11.2015
SDÍLEJ:

BEČOVSKÝ HRAD, kde byl před 30 lety relikviář svatého Maura nalezen. Tato část památkového areálu prozatím není pro veřejnost běžně přístupná. Relikviář je zatím uložen v zámku. V budoucnu by se ale měl přemístit právě do nové expozice v hradu. Foto: Foto Deník mel

„Termín pro otevření nové expozice je závěr roku 2017 a stále jsem přesvědčen, že se to podaří," uvedl bečovský kastelán Tomáš Wizovský.

V architektonické soutěži na novou expozici pro relikviář, kterou uspořádal Národní památkový ústav, byl vybrán návrh pražského ateliéru SGL projekt. Jeho řešení umožní připravit expozici, jež bude rozvíjet jednotlivé příběhy relikviáře, počínaje jeho vznikem v první třetině 13. století a osudem svatého Maura přes putování do Čech v 19. století, ukrytí relikviáře před koncem druhé světové války po jeho detektivní vypátrání a následné restaurování.

Speciální důraz bude kladen na potřeby a zájmy různých typů návštěvníků včetně dětí, počítá se například i s poutníky. „Nová expozice naváže na nynější, návštěvnicky velmi ceněný princip gradace poznání a pochopení fenoménu vzácné památky s vyvrcholením prohlídky v trezorové místnosti," konstatoval kastelán.

Nové prostory umožní jednak rozšíření expozice o další oblasti (například budou moci být představeny unikátní předměty související s restaurováním), jednak návštěvníci, kteří budou chtít rozjímat, budou moci setrvat u relikviáře delší dobu nebo se k němu vracet.

Expozice vzniká jako součást záměru vzorově obnovit celý areál bečovského hradu a zámku, který byl v roce 2010 v ještě přípravné fázi oceněn prestižní cenou Evropské unie Europa Nostra v kategorii projekt, výzkum. „Celkové náklady na tento projekt se pohybují kolem 95 milionů korun. Z nich zbývá k využití ještě kolem 65 milionů korun," podotkl Wizovský.

Jednokolová architektonická soutěž na výtvarné a prostorové řešení nové tematické expozice relikviáře sv. Maura na státním hradě a zámku Bečov byla vyhlášena 19. února 2015 a jejím předmětem bylo vytvořit vizuální koncept volně přístupné expozice památky v tzv. Pluhovských domech.

Expozice muzejně-galerijního typu bude prezentovat románskou zlatnickou památku evropského významu z hlediska uměleckohistorického, sakrálního i historického a zároveň umožní srozumitelné předávání těchto informací a významů i nejmladším návštěvníkům hravou formou.

Do konce lhůty pro podání přihlášek, tedy do 7. dubna, se sešlo devět projektů, z nichž porota složená z nezávislých expertů a doplněná o odborníky Národního památkového ústavu (včetně kastelána hradu Bečov Tomáše Wizovského), dalších zainteresovaných institucí a zástupce arcibiskupství vybrala 15. dubna návrh ateliéru SGL projekt.

Porota podle slov předsedkyně Blanky Kreibichové z Národního technického muzea ocenila, že v řešení hraje hlavní roli světlo, které trezorové místnosti, v níž je relikviář uložen, dodává atmosféru „chrámového" prostoru a dalším interiérům, v nichž bude expozice umístěna, pak ponechává strohý charakter souznící s jejich památkovou podstatou. Zároveň porota ocenila, že návrh splňuje požadavky návštěvnického provozu, dobře definuje krátkou a dlouhou variantu návštěvnické cesty expozicí a zohledňuje také zájmy i potřeby různých typů návštěvníků dětí, poutníků ad.

„Hrad Bečov představuje v souboru památek spravovaných Národním památkovým ústavem mimořádný autentický celek, kterému je třeba věnovat velkou pozornost. Jeho plánovanou obnovu a následnou prezentaci vnímáme jako vzorový projekt prvotřídního významu, který by se mohl stát příkladem pro další obnovy nejen státních památek, ale i ostatních investorů. Výsledky architektonické soutěže na řešení expozice relikviáře potvrdily, že se vyplácí jít mnohdy složitější cestou výběru projektanta podle kvality návrhu, nikoli jen jeho ceny. Věřím, že vítězný tým, který má za sebou řadu úspěšných projektů, se úkolu zhostí zodpovědně," uvedla k soutěži Naďa Goryczková, generální ředitelka Národního památkového ústavu.

Řešení expozice umožní poznat rozličná témata, jichž se relikviář dotýká, a odkrýt jednotlivé vrstvy jeho příběhu od vzniku v prostředí středověkého mužského kláštera na území dnešní Belgie přes jeho vlastnění rodem Beaufortů, společnou cestu do Čech, ukrytí vzácné památky pod podlahu kaple na sklonku druhé světové války a objevení v 80. letech až po mimořádně náročné restaurování celého díla.

V rámci celého příběhu bude pozornost také věnována významům, jichž relikviář v průběhu času a s měnící se společností nabýval a zase pozbýval, a také uměleckým a uměleckořemeslným hodnotám, které nese a jež mají kořeny i v době výrazně předcházející datu vzniku této památky. V ideálním případě by mohli první návštěvníci spatřit relikviář v novém prostředí již v roce 2017.

Autor: Vladimír Meluzín

4.11.2015 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto

Motivací mají být stipendia od kraje

Ilustrační foto.

Kvůli opravě mostu ve Dvorech čeká na motoristy objížďka

Z Lomnického potoka nelze kvůli suchu čerpat vodu

Karlovarsko - Vodoprávní úřad karlovarského magistrátu vydal na žádost státního podniku Povodí Ohře s platností do odvolání zákaz odběru povrchových vod z Lomnického potoka, přítoku vodárenské nádrže Stanovice.

V aréně změří síly nejlepší dřevorubci

Klingenthal – Vogtland Arena v německém Klingenthalu u Kraslic se v sobotu stane dějištěm bitvy nejlepších německých sportovních dřevorubců.

III. třída: Otročín se postaví Krásnému Údolí

Karlovy Vary – Třinácté kolo má na programu okresní III. třída Karlovarska. Magnetem bude souboj Otročína a nedalekého Krásného Údolí, což slibuje zajímavou fotbalovou bitvu.

AUTOMIX.CZ

Vybíráme ojeté SUV do 300 tisíc. Jaké koupit? A jakým se radši vyhnout?

Sportovně užitková vozidla vládnou světu a to nejen mezi novými auty, ale jejich obliba výrazně roste i mezi ojetinami. Pojďme se tedy podívat na to, jaké možnosti máte, když si chcete pořídit ojeté SUV s relativně omezeným rozpočtem. Probereme si SUV do 300 tisíc a koukneme na pět kusů, které za to stojí. A také na pět, jimž byste se měli vyhnout.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení