VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Režii kauzy miliardových dluhopisů převzalo ministerstvo

Karlovy Vary - Historie emise dluhopisů města Karlovy Vary z roku 1924

20.10.2011
SDÍLEJ:

Americký právník ED FaganFoto: Foto: ČTK

Karlovarský primátor Petr Kulhánek odvolal schůzku s Edwardem D. Faganem, s nímž měl jednat o dluhopisech za téměř deset miliard, které Karlovy Vary údajně vydaly v roce 1924.

„Primátor Kulhánek původně navrhl americkému právníku Edu Faganovi schůzku na čtvrtek ve čtrnáct hodin. Setkání však bylo zrušeno,” uvedl Jan Kopál, mluvčí magistrátu.

Primátor Kulhánek doplnil, že předběžně sjednanou schůzku zrušil na základě rozhovoru s ministrem financí Miroslavem Kalouskem. „Vzhledem k celkové současné právní situaci neexistuje žádný právní důvod k jednání mezi městem Karlovy Vary a Edwardem Faganem. Abychom vyloučili jakákoliv rizika oslabení zájmů města Karlovy Vary a České republiky, veškeré další kroky v této věci budou koordinovány a vedeny Ministerstvem financí České republiky,” zdůraznil.

V tomto smyslu také primátor Edwarda Fagana informoval a doporučil mu jednat přímo s ministerstvem.

A jaká je historie údajně vydané emise dluhopisů a požadavku amerického právníka Eda Fagana na jejich proplacení? O tom ví dnes už málokdo.
Podle Rudolfa Píši z pražského Muzea cenných papírů.

„Půjčka byla uzavřena v roce 1924 na základě povolení ministerstva financí z 22. listopadu 1923 za účelem zaplacení nezaložených obecních dluhů, k úhradě schodku v mimořádném rozpočtu na rok 1923 a financování různých investic. Celkem byla vydána půjčka v objemu 1.500.000 $ v kusech po 500 a 1.000$. Emise byla vydána v New Yorku 1. ledna 1924. Půjčka měla být splatná 1. ledna 1954 a byla hypotékárně zajištěna na veškerém nemovitém majetku města Karlovy Vary,” uvádí Píša.

Dluhopisy se po vytištění obchodovaly na newyorské burze. Při vydání půjčky byl kurz dolaru asi 40 Kč, městu však díky úpisu dluhopisů za kurs 82,25 procent vynesla jen 1.236.011,08$, tedy necelých 50 milionů korun.

„V roce 1933 opustily Spojené státy zlatý standard a všechny dosavadní cenné papíry vydané na tak zvané zlaté dolary byly nadále propláceny v tzv. papírových dolarech, tedy bez nároku na vyplacení stejné hodnoty ve zlatě. Tak zvaná zlatá doložka byla jedním ze sporných bodů již za první republiky. Během krize ve třicátých letech došlo k poklesu příjmů města a tím se objevil problém se splácením této půjčky. Město se snažilo domluvit s věřiteli na snížení úrokového zatížení a současně požadovalo po republice státní záruky na půjčku. V roce 1935 byla podána žaloba na obec Karlovy Vary na zaplacení dlužných kuponů,” líčí historii dluhopisů badatel. V této době klesl kurs dluhopisů až na třetinu nominální hodnoty. Tento spor byl rozhodnut ve prospěch žaloby.

V roce 1938 byly Karlovy Vary připojeny k Německé říši a splácení se během války zastavilo. „V době poválečné obnovy Československa byla 31. prosince 1946 uzavřena dohoda s vlastníky dluhopisů a stát převzal záruku za splácení těchto dluhopisů. Současně byla snížena úroková sazba na čtyři procenta s prodloužením splatnosti do 1. ledna 1966. „Problémy se splácením po roce 1948, respektive 1953 však pokračovaly. Dne 25. května 1984 bylo mezi tehdejším ministerstvem financí ČSSR a zahraničními majiteli dluhopisů (Foreign Bondholders Protective Council, Inc.) podepsáno memorandum o zaplacení neuhrazených dluhopisů, kdy stát s konečným řešením uzavíral tuto záležitost,” doplnil Rudolf Píša.

Zpracování podrobnější historie o vzniku a zejména splácení těchto dluhopisů si podle něj vyžádá více času a podrobnější studium archivních fondů. „Můžeme však potěšit naše čtenáře, že v nejbližších číslech muzejního věstníku naleznou články o Československé státní půjčce v Londýně z roku 1922, která byla podobně komplikovaná, a ještě do konce roku článek o Sovětské státní půjčce v Československu z roku 1935, která je neméně zajímavá. Shodou okolností obě půjčky spojuje jméno Dr. Edvarda Beneše, ale to již předbíháme, tak ať se máte na co těšit,” dodal.

Autor: Ivana Kalinová

20.10.2011 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto

Zboural zažitý stereotyp oprav a svěřenou motorku prodal

Tipy Deníku

Kam za zážitky nejen o víkendu? Inspirujte se na novém webu Tipy Deníku

FOTOGALERIE: Sokolov v sobotu patřil triatlonistům

Sokolov – Kolotoč závodů Českého poháru v triatlonu se v sobotu zastavil v Sokolově, konala se tu Velká cena města Sokolova a Karlovarského kraje.

Falešný policista pokutoval sexuálního turistu. Inkasoval od něj 10 000 kor

Cheb – Obrat cizince toužícího po sexu se rozhodl pár podvodníčků. Čtyřicetiletý muž a jeho stejně stará partnerka vymysleli podfuk, ne příliš originální, ovšem účinný.

AUTOMIX.CZ

GALERIE: Nejvtipněji naložené vozy na silnicích. Nákladem je vše, co si zamanete

Kromě přepravy cestujících je auto od nepaměti využíváno k převozu nákladu. A jak dnes uvidíte, je tím myšleno doslova jakéhokoliv nákladu. Připravte se na bizarní přehlídku převážených věcí všeho druhu, kdy vás už nepřekvapí ani auto naložené v dalším autě.

Kriminálník zapálil vánoční strom města. A to nebylo vše

Kynšperk nad Ohří – O vánoční strom města přišel Kynšperk nad Ohří poté, co ho na náměstí 5. května zapálil už několikrát trestaný osmačtyřicetiletý muž. K incidentu došlo 8. srpna odpoledne a strom města, na kterém je celoročně instalována vánoční výzdoba, se vzňal a shořel včetně všech světelných vánočních ozdob a elektroinstalace.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení