VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Rok bude ve znamení Karla IV.

Karlovy Vary – Ve znamení 700. výročí narození Karla IV. budou tradiční a nejvýznamnější akce Karlových Varů v letošním roce.

2.1.2016
SDÍLEJ:

OSLAVAMI PŘIPOMÍNAJÍCÍMI Karla IV. budou žít Karlovy Vary po celý rok.Foto: Ilustrační foto Deník mel

Císaři a králi bude podřízeno zahájení lázeňské sezóny, Karlovarský karneval, dny otevřených dveří památek a další. „Tyto akce budou větší a honosnější. Například zahájení lázeňské sezony by měl doplnit historický jarmark s řadou řemeslníků nebo půjčovnou gotických kostýmů. Početnější bude i průvod Karla IV.," nastínila oslavy Helena Kyselá, mluvčí magistrátu.
Tématem Karlovarského karnevalu bude Karel IV. a slavní Karlové. V průvodu by se měly objevit masky slavných nositelů tohoto jména, ale mělo by se do něj zapojit i několik slavných žijících Karlů, tedy umělci, sportovci a další. „Pro podzimní dny otevřených dveří památek bychom rádi zrealizovali úpravu a zpřístupnění sklepních prostor Zámecké věže," doplnila mluvčí. Právě do těchto prostor, jak podle náměstka Jiřího Klsáka (KOA) legenda uvádí, sám Karel vstoupil a zanechal zde svou stopu.
Karlovy Vary hodlají k tomuto významnému výročí speciálně uspořádat také úplně nové tematické akce s různým zaměřením – hudební, divadelní a akce pro děti. „Jejich plán se bude teprve konkretizovat," poznamenala mluvčí.
Město vyhlásilo i dotační titul zaměřený na individuální projekty v rámci oslav 700. výročí narození Karla IV. „Kdokoliv, kdo měl nějaký tematický nápad, mohl si do konce října letošního roku podat žádost o dotaci z rozpočtu města. Žádosti budou posuzovány a dotace rozdělovány počátkem roku," upřesnila mluvčí.
Do plánů oslav se ale zapojí i organizace města. Například Lázeňské lesy vysadí na jaře „Strom Karla IV.", Karlovarský symfonický orchestr připravuje speciální koncert, činohra Karlovarského městského divadla plánuje novou hru. Vlastní projekt připravuje i Základní škola a Základní umělecká škola Šmeralova.
„Do oslav vloží město miliony korun. Zastupitelstvo už na sklonku loňského roku schválilo poskytnutí neinvestiční dotace pro infocentrum města ve výši 2.250.000,- Kč na projekt „Rok Karel IV. – propagační aktivity", odbor kultury, školství a tělovýchovy má v rozpočtu k prostředkům na kulturní aktivity navíc 4,5 mil. Kč právě na projekty spojené s výročím tohoto významného panovníka," doplnila mluvčí.

Autor: Ivana Kalinová

2.1.2016 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Účastníci Senior akademie se na závěr svých studií sešli s vedením města Karlovy Vary a zástupci městské policie.

Senior akademie je opět tady, vstoupila do osmého ročníku

Ilustrační foto.

Kontejner se změnil v past. Naštěstí pomohli strážníci

Provětrejte své dalekohledy a pozorujte hvězdy

Karlovy Vary - Hvězdná obloha odhalí zvědavcům další malá tajemství. V pondělí se ztratí měsíc a zazáří nově objevená kometa čekající na své jméno.  

Foto: Miminka z Karlovarska

Deník představuje právě narozené děti

Těžký úkol. Lázně zvelebí renomovaný urbanista

Karlovy Vary - Jak propojit turistickou lázeňskou oblast se zbylými čtvrtěmi tak, aby tvořily fungující organismus?

Jak reklamovat koupený dům či byt

Koupili jste si vysněný byt nebo dům a máte pocit, že je dokonalý? Prvotní nadšení z dobré koupě mohou však zanedlouho vystřídat starosti s vadami, které se projeví až po čase. Víte, jaká práva v takovém případě máte? A jak nejlépe postupovat, abyste o ně nepřišli?

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení