VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Ochrnutá žena se bojí o život

Sokolovsko – Zuzana Rokosová má prý strach, že ji manžel zabije kvůli penězům z odškodného.

6.2.2010 1
SDÍLEJ:

Kateřina Štěpánková, vedoucí Intervenčního centra v Sokolově ukazuje jeden z lístečků, které používá při komunikaci s ochrnutou Zuzanou Rokosovou. Foto: DENÍK/Milan Hloušek

Má silnou touhu žít, přemýšlí o své budoucnosti, chce navštěvovat divadla, muzikály, chce zažívat radosti. Na druhou stranu se obává o svůj život a spoléhá na pomoc druhých. Řeč je o Zuzaně Rokosové, která v září roku 2003 ochrnula po vyšetření na neurologii v sokolovské nemocnici. Později jí soud přiznal odškodné, necelých osmnáct milionů korun. Žádné peníze však nevlastní. Dokonce ani nemá vlastní pyžamo. Přitom by si mohla nechat platit nadstandardní péči a plnit své tajné sny. Zatím však nemůže. Penězi z odškodného totiž disponuje její manžel Václav Rokos.

Ochrnutá žena se chce nyní k penězům dostat. Zastupuje ji advokátní kancelář ze Sokolova, která vyřizuje veškeré záležitosti. Jinak to ani není možné. Rokosová je totiž schopná jen hýbat očima a mrkáním reagovat na otázky. Tak se také lidé z jejího okolí dozvěděli, že má ze svého manžela strach. „Mně osobně paní Rokosová sdělila, že se bojí, že ji manžel zabije, aby dostal peníze. Když za ní chodí, tak ji prý deptá. Opakovaně od něj slyšela – ty debilko, všem ubližuješ. Také se nám svěřila, že kolem jejího lůžka šeptal – smrt, smrt, smrt,“ řekla Kateřina Štěpánková, vedoucí Intervenčního centra v Sokolově. To také podalo podnět státnímu zastupitelství k prošetření celého případu.

Rokos manželce slibuje lepší budoucnost. Chce pro ni postavit dům, kde by měla zajištěnou potřebnou péči.
„V květnu mi uvedla, že ten dům bude stát na podzim. Ve čtvrtek jsem se od ní dozvěděla, že jí dokonce ukazoval fotku. Ona si ale nemůže cokoli ověřit,“ zmínila Štěpánková. Rokos tvrdí, že dům pro manželku skutečně staví. „Bohužel se to zdržuje. Všechno je zaplaceno. Dlouhá řízení to ale protahují. Až bude dům hotový, tak klidně zavolám do televize, aby ho natočila,“ prohlásil Rokos. Zatím však ochrnutá žena žije v pečovatelském domě v Dolním Rychnově.

Její advokát Jan Kollár zdůrazňuje, že peníze z odškodného nejsou majetkem rodiny, ale výhradně Rokosové. „Ona z nich ale nemá žádný hmotný, rehabilitační a psychologický prospěch. Kromě toho, že jí pořídil polohovací postel, radiomagnetofon a televizi s DVD přehrávačem,“ vyjmenoval Kollár.
Manžel měl zmocnění k zastupování v řízení o vymáhání peněz. „Tady z právního hlediska narážíme na problém, zda měl právo s penězi dál nakládat bez jejího souhlasu. Já se domnívám, že neměl. Jeho povinností bylo všechno s manželkou konzultovat, byť je tam velký problém v komunikaci,“ konstatoval advokát.

V případu už došlo i na trestní oznámení. Psychické týrání manželky prokázáno nebylo. „Dále je tu podezření ze spáchání trestného činu zpronevěry. V tomto směru se domnívám, že bude zahájeno trestní stíhání,“ zmínil Kollár. „Co se týče toku peněz, tak ten je těžké sledovat. Nejzajímavější bylo, že když Rokos obdržel částku patnáct milionů, tak peníze během pár dnů ze společného účtu převedl na své podnikatelské konto. Už teď víme, že se dohledala pouze asi desetina z celé částky. O zbytku nevíme,“ sdělil advokát.

Rokosová již požádala o rozvod. Komunikace mezi Rokosem a advokátní kanceláří je však nulová. Nepomohla ani snaha dcery Barbory Rokosové. „Obdrželi jsme od vás dopis, otce jsem kontaktovala. Z důvodu své práce se zdržuje mimo domov a ohledně rozvodu a obsahu dopisu s vámi bude komunikovat pouze přes soud,“ napsala advokátovi Barbora Rokosová.

Václav Rokos prohlašuje, že celá kauza je vyvolaná kvůli snaze získat finance. A to ze strany manželčiny rodiny. „Žena je těžce nemocná a oni ji zatahují do sporu, ve kterém se hraje o peníze. Je tu proti mně vytvářena jakási kampaň, ve které mě chtějí zpochybnit. Opravdu nevím, čím jsem se provinil,“ řekl Rokos. „Už jsem byl i vypovídat na policii kvůli tomu, že prý manželku psychicky týrám a špatně nakládám s financemi. To ale odmítám,“ dodal.

Autor: Milan Hloušek

6.2.2010 VSTUP DO DISKUSE 1
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Pestalozzi vznikli jako studentská kapela v roce 1988. Jedním ze zakládajících členů byl i Petr Gardner.

Nekonečná jízda kapely Pestalozzi začala před 30 lety

Účastníci Senior akademie se na závěr svých studií sešli s vedením města Karlovy Vary a zástupci městské policie.

Senior akademie je opět tady, vstoupila do osmého ročníku

Kontejner se změnil v past. Naštěstí pomohli strážníci

Karlovy Vary - Velkou smůlu měl muž, který do kontejneru vyhazoval odpad. Jakýmsi záhadným způsobem se mu v něm zaklínil prst a nádoba se změnila v past, z níž nemohl uniknout. Z prekérní situace pomohli strážníci městské policie.

Provětrejte své dalekohledy a pozorujte hvězdy

Karlovy Vary - Hvězdná obloha odhalí zvědavcům další malá tajemství. V pondělí se ztratí měsíc a zazáří nově objevená kometa čekající na své jméno.  

Foto: Miminka z Karlovarska

Deník představuje právě narozené děti

Těžký úkol. Lázně zvelebí renomovaný urbanista

Karlovy Vary - Jak propojit turistickou lázeňskou oblast se zbylými čtvrtěmi tak, aby tvořily fungující organismus?

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení