Nepříjemnou a z jejich pohledu urážející situaci řeší v současné době Jiřina a Michal Kiššovi z Karlových Varů. Mají tři malé děti a zanedlouho jim končí smlouva na pronájem bytu. Měsíční nájemné v něm platí přibližně sedm tisíc korun. Otřeseni jsou však v tuto chvíli hlavně ze způsobu, jakým jim údajně jedna z úřednic na bytovém odboru poradila si bydlení zajistit.

Mají se prý odstěhovat do Anglie… „Jsem na mateřské dovolené, manžel je Rom a nyní je bez práce. Proto jsme se rozhodli zažádat na radnici o přidělení ubytovny. V naší situaci je to jediné přijatelné řešení,“ popisuje svízelnou situaci mladá žena a pokračuje. „Chápu, že žádat o bydlení chodí na radnici víc lidí. Odkazovat nás však na vystěhování z republiky, když jsme českými občany jako ostatní, to považuji za velmi neférové. Moc měto bolelo,“ řekla. Mluvčí radnice Jakub Kaválek nařčení úřednice Bartošové z údajných ´rasistických´ doporučení emigrace striktně odmítá, stejně jako sama Anna Bartošová. „Nic takového jsem nedoporučila.

Naopak, hned jsem jejich žádost zařadila k vyřízení a k posouzení bytovou komisí,“ brání se prostřednictvím mluvčího Kaválka úřednice. „Naši úředníci bývají velmi často hromosvodem pro lidi v zoufalé situaci. A Kiššovi prý navíc zvyšovali v kanceláři hlas,“ dodává Kaválek. Situaci mladé rodiny je však třeba řešit. „Podobné případy posuzujeme na bytové komisi velmi odpovědně. Je nám jasné, že rodina s dětmi nemůže zůstat na ulici. Případ Kiššových budeme řešit s největší odpovědností,“ slíbil předseda Borka.

Zároveň poznamenal, že podobných situací mladých rodin s hodně dětmi řeší úřad více. „Vždycky případy posuzujeme individuálně a myslím, že spravedlivě,“ dodává Jaroslav Borka. Podstatou problému rodiny Kiššových nakonec nebude konfrontace a řešení diskutabilního a nedokazatelného výroku úřednice magistrátu, ale především přidělení bydlení. Osobní dohled nad případem přislíbila i primátorka Karlových Varů Veronika Vlková.