VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Rostislav Vondruška: Cestovatelská sobota je připravena v novém

Karlovy Vary – Letošní 45. ročník TOURFILMu dnes končí.

6.10.2012
SDÍLEJ:

Rostislav Vondruška, generální ředitel státní agentury CzechTourism.Foto: Deník/Jaroslav Dolina

V pátek večer byly předány slavnostní festivalové ceny na jeho závěrečném večeru v Grandhotelu PUPP. Hlavní cenu festivalu Gand prix získal snímek Come up, slow down ze Švýcarska.

Pro veřejnost však stále běží bohatý program v hotelu Thermal pod názvem Cestovatelská sobota. Jaký byl letošní ročník, co bude s TOURFILMEm do budoucna a na co se můžeme jít ještě dnes podívat, o tom jsme si povídali s Rostislavem Vondruškou, generálním ředitelem státní agentury CzechTourism, která je pořadatelem a vlastníkem festivalu.

Byl letošní jubilejní ročník v něčem výjimečný a je o TOURFILM stále ještě zájem?
Výjimečný byl asi hlavně v tom, že jsme si uvědomili pozici TOURFILMU mezi obdobnými festivaly na světě. Těch je celkem sedmnáct a jejich hlavní koordinační sídlo je ve Vídni. Náš festival si dokázal získat své prestižní postavení a je ze všech nejváženější a zároveň největší. Festivalové ceny TOURFILMU putují po celém světě a všichni je respektují. V tom je to pro nás výjimečné. TOURFILM je výjimečný a pro nás jako pořadatele je to velký závazek. Nejde jen o to festival udržovat při životě, ale hlavně rozvíjet jeho kvalitu pro návštěvníky.

To jistě ano, ale lidé chtějí stále více, jinak se začnou nudit.
V tomto směru je naší filozofií otevřený TOURFILM a přístupný veřejnosti zdarma, je podporován veřejnými prostředky a to by měla veřejnost  pocítit. S tím souvisí hlavně jeho programová kvalita a kvalita doprovodných akcí. Pokud budou na realizaci festivalu pracovat kreativní lidé s nadhledem, tak bude určitě o festival zájem. Ten postupně odpadal, změnou jeho koncepce v roce 2003 a 2008 jsme opět milovníky cestování k festivalu přivedli. To se nám daří i díky skvělým hvězdám, které začaly na festival jezdit, právě v roce 2003 to byl Erich von Däniken, v roce 2005 Reinhold Messner, letos Mike Rutzen, každý rok jsou tu skvělé hvězdy ze zahraničí i Čech.

Ovlivňují program TOURFILMU i nové technologie?
To ano. Propagace cestovního ruchu má celou řadu podob. Vznikají nové formáty, které jsou určené zejména pro internetové prostředí, to využívá mladá generace, která je mimo jiné nejčastějším návštěvníkem TOURFIL MU. Přesto nebudeme opouštět klasické formáty a kategorie, jako je dokument, spot nebo celovečerní fim. Cestovní ruch a jeho propagace je postavena v osučasné době na prožitku lidí, na emoci, na dobrém obraze, hudbě  a dobrém příběhu, začíná to být humorné a lidské.

Jak se prosazuje  ve světové konkurenci prezentace našich regionů?
Je pravdou, že se nám na poli světové konkurence dlouhodobě nedařilo ve filmové tvorbě svět dotáhnout, všichni se to postupně učili. V nových snímcích, je ale světový trend patrný. Proto v době TOURFILMU probíhá také TOURREGION FILM, který je zaměřen na domácí tvorbu, kterou se snažíme dlouhodobě podporovat.

Co je pro vás nejzajímavější jako pořadatele z celého festivalu?
Pro mě jsou to určitě zahraniční filmy, které jsou inspirací pro naší práci, je to sebereflexe, upozornění na to, že máme ještě kde zabrat a  co se učit. Letos mě bavilo hlavní téma Tahiti, je to cestovatelsky a divácky atraktivní téma.

Můžete ještě na poslední chvíli něco nabídnout z letošního TOURFILMU?
Asi bych si nenechal ujít dnešní pohodovou Cestovatelskou sobotu, která probíhá v hotelu Thermal. Budou se promítat skvělé filmy, cestovatelské hvězdy, ale i hvězdy našich televizních obrazovek mají připraveny netradiční příběhy a také jsou zařazeny střípky z Letní olympiády v Londýně.

Autor: Jaroslav Dolina

6.10.2012 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Plynová pistole.

Trojici lidí vulgárně nadával, s pistolí v ruce křičel, že je zabije

Zámek Kynžvart

Zámek zacílil na nejmenší

Na vodě letos v pohodě? Sem tam mráček

Karlovarský kraj – Vodácká sezona na Ohři se letos vydařila, shodují se majitelé půjčoven, tábořišť i samotní vodáci. Přestože ještě nekončí, hlavní nápor má řeka s blížícím se koncem letních prázdnin už za sebou.

Triatlonový kolotoč zahájí Geis Baby Duathlon

Karlovy Vary – Triatlonový kolotoč, který je nachystán od 2. do 3. září v lázeňském městě a který bude tentokrát ve světovém hávu, tradičně odstartují triatlonové naděje.

OTÁZKA PRO: Jiřího Karase, starostu Dalovic

V části Dalovic, konkrétně ve Všeborovicích, se již nějakou dobu rekonstruuje most. Jak práce pokračují a kdy skončí? Může se most v současnosti alespoň v omezené míře používat?

Nominujte Deník v anketě Křišťálová Lupa 2017!

Nominujte Deník.cz do ankety českého internetu Křišťálová Lupa 2017! Díky vám bude mít Váš regionální Deník šanci dostat se do finálního hlasování v kategorii "Zpravodajství".

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení