VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Rybáři se chystají na výlovy

Karlovarsko - I když jsou vánoční svátky ještě relativně daleko, v chovných rybnících v regionu vrcholí přípravy k výlovům, které zajistí kapry na štědrovečerní stoly. Ne všechny ryby, které v rybnících plavou, ale skončí vedle bramborového salátu. Určité procento skončí v zobáku kormoránů a největší část poputuje na trhy okolních států.

7.10.2015
SDÍLEJ:

VÝLOVŮ NĚKTERÝCH RYBNÍKŮ se kromě rybářů může zúčastnit i veřejnost.Foto: Ilustrační foto Deník

Toužimské středisko, které je součástí společnosti Rybářství Mariánské Lázně, má ve své správě přibližně 120 různě velkých rybníků. „Největší mají tři desítky hektarů a na nich může výlov trvat i dva dny. Naše středisko má devět zaměstnanců a na výlovy zveme ještě brigádníky. Na výlov těch největších rybníků se může přijít podívat i veřejnost. Letos bude probíhat velká akce pro lidi při výlovu rybníka Betlém u Teplé. Ten jsme naplánovali na svátek 28. října," řekl ředitel toužimského rybářského střediska Petr Mudřík.

Z něj je produkce ryb, hlavně se jedná o kapry na vánoční trhy, zhruba 1400 až 1600 metráků. Pouze 400 metráků ryb skončí v Karlovarském, Ústeckém a Plzeňském kraji. Ostatní ryby cestují živé v kamionech na Slovensko, do Polska nebo do Německa. Nebo ještě nejsou tak velké, aby se staly štědrovečerními kapry, a putují do jiných rybníků. „Ryba na vánoční trh musí mít kolem 1,8 kilogramu. Výlovy těchto kaprů děláme až od poloviny října, aby pak nečekali moc dlouho v sádkách, než se dostanou do předvánočních prodejů," doplnil ředitel Mudřík.

Toužimské rybářské středisko má ve vodách svých rybníků kromě kaprů také amury, líny, sumce nebo úhoře.

Problémem, který by letos mohl potrápit rybníkáře, se v létě zdálo být sucho. Podle Petra Mudříka se však zarybněných vodních ploch v Karlovarském kraji nedotkl. Vody je v rybnících stále dost, takže výlovy proběhnou standardně. A rybářům s nimi, v uvozovkách, pomůžou i škůdci. Hlavně kormoráni při svém podzimním tahu za teplem představují tradiční problém. „Na rybníky sedají i třísethlavá hejna ptáků a rybáři je plaší výstražnou střelbou nebo odpalováním zábavní pyrotechniky, aby z kaprů na vánoční stoly něco zbylo," uzavřel Petr Mudřík.

Autor: Zdeňka Newiaková

7.10.2015 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Pestalozzi vznikli jako studentská kapela v roce 1988. Jedním ze zakládajících členů byl i Petr Gardner.

Nekonečná jízda kapely Pestalozzi začala před 30 lety

Účastníci Senior akademie se na závěr svých studií sešli s vedením města Karlovy Vary a zástupci městské policie.

Senior akademie je opět tady, vstoupila do osmého ročníku

Kontejner se změnil v past. Naštěstí pomohli strážníci

Karlovy Vary - Velkou smůlu měl muž, který do kontejneru vyhazoval odpad. Jakýmsi záhadným způsobem se mu v něm zaklínil prst a nádoba se změnila v past, z níž nemohl uniknout. Z prekérní situace pomohli strážníci městské policie.

Provětrejte své dalekohledy a pozorujte hvězdy

Karlovy Vary - Hvězdná obloha odhalí zvědavcům další malá tajemství. V pondělí se ztratí měsíc a zazáří nově objevená kometa čekající na své jméno.  

Foto: Miminka z Karlovarska

Deník představuje právě narozené děti

Těžký úkol. Lázně zvelebí renomovaný urbanista

Karlovy Vary - Jak propojit turistickou lázeňskou oblast se zbylými čtvrtěmi tak, aby tvořily fungující organismus?

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení