VYBRAT REGION
Zavřít mapu

S odpadem jim to jde. Na Oskara

Ostrov - Odpadovým Oskarem od organizace Arnika za nízkou produkci komunálního odpadu bylo oceněno město Ostrov. Se 135 kilogramy odpadu na jednoho obyvatele vyhrál v Karlovarském kraji mezi městy s více než 5 000 obyvateli.

1.11.2016
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: Deník

Kromě objemu vyprodukovaných odpadů odborníci z Arniky, která toto ocenění vyhlašuje a předává teprve druhým rokem, posuzují rovněž další důležité faktory. Jsou to podmínky pro třídění, ekonomické aspekty odpadového hospodářství nebo možnost třídit bioodpad.

„Toto ocenění je signálem, že naše odpadové hospodářství se ubírá správným směrem, že děláme dobře, pokud posilujeme naši sběrnou síť, a že i loňské pořízení a rozdávání kompostérů našim občanům bylo správným krokem k tomu, abychom snížili množství produkovaného komunálního odpadu. Zisk Odpadového Oskara je signál toho, že se většina občanů Ostrova naučila třídit odpad a snaží se myslet nejen ekologicky, ale i ekonomicky," řekla Petra Niederhafnerová z odboru majetkové správy ostrovské radnice.

Ostrov se v posledních letech také dobře umisťoval v jiných odpadových soutěžích, pořádaných například sdruženími EKO-KOM, Elektrowin či Asekol. Tyto soutěže se týkaly množství odevzdaného separovaného odpadu, kde je naopak potřeba dosáhnout co nejvyšších čísel a hodnot.

Ostrovské odpadové hospodářství je výjimečné i tím, že občané platí za množství, velikost a četnost vývozu nádob.

To je motivuje k třídění a snížení svých plateb. Dále je také důležitý fakt, že kromě široké sběrné sítě jsou po Ostrově rozmístěny velké nádoby na odpad, takzvaná iglú, se spodním výsypem, do kterých je možno sebrat hodně recyklovatelného odpadu a přitom nádoby nevyvážet několikrát týdně, jak je tomu nutno u malých nádob.

„Tím šetříme naši přírodu. Hodně pomáhá i domácí kompostování a podpora této činnosti rozdáváním kompostérů občanům zdarma. Ale abychom neusnuli na vavřínech, problematika bioodpadu nás stále ještě pálí, zejména co se týká likvidace rostlinného bioodpadu z domácností v bytové zástavbě. Ale už i na této problematice se pracuje a připravujeme co nejvhodnější řešení," poznamenala Petra Niederhafnerová.

„Ve městě Ostrově domácnosti platí za odpady podle objemu nádob na směsný odpad. K třídění odpadu se ve městě nepoužívají klasické kontejnery o objemu 1,1 m krychlových, ale kontejnery větší, o objemu 3,5 metru krychlových. To snižuje potřebu jejich vyvážení. Pochválit si město Ostrov zaslouží rovněž za přehledné zveřejňování výsledků třídění ve výročních zprávách," konstatoval Jan Vávra, mluvčí organizace Arnika.

Autor: Vladimír Meluzín

1.11.2016 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Pestalozzi vznikli jako studentská kapela v roce 1988. Jedním ze zakládajících členů byl i Petr Gardner.

Nekonečná jízda kapely Pestalozzi začala před 30 lety

Účastníci Senior akademie se na závěr svých studií sešli s vedením města Karlovy Vary a zástupci městské policie.

Senior akademie je opět tady, vstoupila do osmého ročníku

Kontejner se změnil v past. Naštěstí pomohli strážníci

Karlovy Vary - Velkou smůlu měl muž, který do kontejneru vyhazoval odpad. Jakýmsi záhadným způsobem se mu v něm zaklínil prst a nádoba se změnila v past, z níž nemohl uniknout. Z prekérní situace pomohli strážníci městské policie.

Provětrejte své dalekohledy a pozorujte hvězdy

Karlovy Vary - Hvězdná obloha odhalí zvědavcům další malá tajemství. V pondělí se ztratí měsíc a zazáří nově objevená kometa čekající na své jméno.  

Foto: Miminka z Karlovarska

Deník představuje právě narozené děti

Těžký úkol. Lázně zvelebí renomovaný urbanista

Karlovy Vary - Jak propojit turistickou lázeňskou oblast se zbylými čtvrtěmi tak, aby tvořily fungující organismus?

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení