VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Sadovští hasiči oslavili 120. výročí

Sadov - Sbor dobrovolných hasičů v Sadově byl založen v době, kdy už v obcích nejbližšího okolí byly hasičské sbory ustaveny. Například v Ostrově v roce 1871, v Hroznětíně 1873, ve Stráni 1883, v Boru 1884, v Hájku v roce 1887.

14.12.2010
SDÍLEJ:

Autor se synem při výstavě historické výzbroje a výstrojeFoto: Foto: Archiv Laci Levko


V Sadově si hospodářský rozvoj obce vyžádal založení sboru v roce 1890, hlavně z důvodů povrchové i hlubinné těžby uhlí a zprovoznění plavírny kaolinu. Ihned po založení sbor vstoupil do Zemské ústřední hasičské jednoty a byl začleněn do Ostrovské okresní hasičské jednoty číslo 56, která v té době sdružovala již osm hasičských sborů. Byly to sbory z Ostrova, Květnové, Moříčova, Dolního Žďáru, Radošova a již zmíněné sbory z Hájku, Boru a Stráně. Dohromady měla jednota 422 činných členů.

Prvním velitelem sboru v Sadově byl Ludwig Troharsch, učitel z místní části Podlesí. Postupně do sboru vstupují další zájemci, například v roce 1911, už pod novým vedením, kdy je velitelem Wenzel Rau, zástupcem Alois Stängler, čítá členská základna již 73 žen a mužů. Taktéž se hasiči stávají členy pohřební pokladny zemského svazu.

Sbor byl po založení vybaven ruční požární technikou, ale již počátkem třicátých let si pořizuje z vlastních prostředků a z výtěžku okresního hasičského dne, který sbor pořádal, přenosnou motorovou stříkačku na dvoukolovém podvozku. Z důvodu velkého hasebního obvodu a rychlosti zásahu uvažují hasiči o zakoupení požárního automobilu, což se jim podařilo již v roce 1936, kdy za částku 200 tisíc korun kupují otevřený hasičský vůz s plnou výbavou značky Praga. Tím se výrazně zvýšila akceschopnost zásahové jednotky, jak uvádí kronika, byli hasiči voláni k mnoha požárům v okolí a řadili se v předválečném období mezi nejlepší v regionu. Po připojení Sudet k Německé říši byli hasiči včleněni do obranného systému říše. Bylo doplněno jejich vybavení a započalo se s výstavbou nové hasičské zbrojnice s dvěma garážemi a bytem pro velitele, která byla dokončena v roce 1941.
Po roce 1945 byla velká část původního německého obyvatelstva vysídlena, zůstali jen tzv. specialisté, kteří zajišťovali chod místních továren. Mezi nimi byli i hasiči, kteří s novými mladými dosídlenci znovu obnovili činnost dobrovolných hasičů. Sbor se soustředil hlavně na hasební činnost, stále používal hasičský vůz z třicátých let.

Koncem padesátých let byl hasičům přidělen nový automobil značky Tatra 805 se speciální požární nástavbou. V této době došlo také k přestěhování hasičů do nové požární zbrojnice, která byla zřízena v rekonstruovaných hospodářských budovách. Původní zbrojnice se vlivem hektické hlubinné těžby uhlí ve válečném období začala bortit a musela být zbourána.

Nový hasičský automobil a zbrojnice byly impulsem ke zvýšení aktivity hasičů, do sboru se hlásili noví členové. V roce 1963 byl ustaven kroužek Mladých požárníků, který aktivně působil až do počátků devadesátých let. Ihned po založení se zapojil do žňových hlídek mládeže, v letních měsících jeho členové hlídali železniční trať na Velký Rybník.

Hasiči organizovali brigády, hlavně senoseče a sběr železného šrotu, výtěžek z těchto brigád používali k zajišťování kulturních akcí, zájezdů, pobytů dětí v letních táborech apod.

V roce 1972 se hasiči rozhodli rozšířit klubovnu požární zbrojnice přístavbou, s pomocí obce byla nová klubovna otevřena u příležitosti oslav MDŽ v roce 1974. Toto období bylo v poválečné historii nejaktivnější, tomu odpovídala i členská základna. Ve sboru bylo v různých podobách členství organizováno víc jak 170 hasičů.

V roce 1987 byl hasičům přidělen novější hasičský automobil značky Avia, který používají doposud.
Po společenských změnách v roce 1989 se do hasičských funkcí ve sboru hlásili noví lidé. Došlo k zásadní obměně funkcionářů, s novými lidmi se zvýšila aktivita sboru, ovšem jenom nakrátko. I tak sbor zajišťoval nezbytnou činnost.

V současné době má sbor 22 členů, prochází generační obměnou, noví mladí členové zatím získávají zkušenosti, proto je jejich činnost slabší.
Ve stodvacetileté historii sboru byly chvíle, na které hasiči neradi vzpomínají. Jsou to požáry, události, které ovšem podmiňují existenci hasičských sborů. I v Sadově mají hasiči záznamy a vzpomínky na velké požáry.

Například v roce 1934 zničil požár sušárnu cihelny v Sadově. Poté hořelo v místní části Röth a hasiči pro velkou vzdálenost i převýšení dopravili stříkačku k požáru pozdě. Na silvestra v noci roku 1939 shořela střecha restaurace Mestek.

Z pátku na sobotu 15. ledna 1954 vyhořel hostinec se sálem, který byl vyzdoben na společenský ples a v sále se předem intenzivně topilo. Objekt byl poté zbourán. V létě roku 1961 shořela dřevěná provozní budova na pískovně místní plavírny. Na jaře roku 1967, v brzkých ranních hodinách, hořela střecha kotelny zemědělského podniku v Lesově. V srpnu roku 1973, po nahřívání střešní krytiny otevřeným plamenem, hořela střecha sušárny kaolinu. V dubnu 2001 shořela střecha kulturního domu v Sadově, další rok na podzim hořela střecha provozní budovy v plavírně kaolinu. Zapálena byla opět při nahřívání střešní krytiny otevřeným plamenem.

Poslední velká událost je z letošního roku. Prvního července hořela laminátová střecha skladovací haly v plavírně kaolinu.
Významné výročí si dobrovolní hasiči už na přelomu roku připomenuli vydáním kartičkového kalendáře a pohlednice s historickými hasičskými fotografiemi. V létě pořádali dobrovolní hasiči z přidružené obce Bor na hřišti v Sadově soutěž v požárním útoku.Uskutečnila se také výstavka hasičských odznaků, medailí, výstroje a výzbroje. V jarních a letních měsících mohli zájemci zhlédnout výstavku historických hasičských fotografií ve výloze místní prodejny smíšeného zboží.

A na závěr tohoto roku, 20. listopadu, pořádali dobrovolní hasiči ve spolupráci s obecním úřadem v kulturním domě hasičský ples.


Laci LEVKO, SDH Sadov

Místo události:
14.12.2010 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

V aréně změří síly nejlepší dřevorubci.

V aréně změří síly nejlepší dřevorubci

Ilustrační foto

III. třída: Otročín se postaví Krásnému Údolí

AUTOMIX.CZ

Vybíráme ojeté SUV do 300 tisíc. Jaké koupit? A jakým se radši vyhnout?

Sportovně užitková vozidla vládnou světu a to nejen mezi novými auty, ale jejich obliba výrazně roste i mezi ojetinami. Pojďme se tedy podívat na to, jaké možnosti máte, když si chcete pořídit ojeté SUV s relativně omezeným rozpočtem. Probereme si SUV do 300 tisíc a koukneme na pět kusů, které za to stojí. A také na pět, jimž byste se měli vyhnout.

Barokní Fischer byl - nebyl?

Karlovarský kraj - Že by již potřetí prezentovaný Mezinárodní hudební festival J. C. F. Fischera naplnil zadaná očekávání, si až tolik nemyslím.

OKRESNÍ PŘEBOR: Fanoušci mohou vybírat, derby horalů či duel mistra

Karlovy Vary – Sedmou příčku si v loňském ročníku okresního přeboru připsali na své konto fotbalisté sedleckého KSNP. Ti by rádi v letošním ročníku své umístění vylepšili, a nejen to, pomýšlí i na krajské soutěže.

Krajské třídy: V I. A třídě v duchu několika derby

Karlovarský kraj - Druhým podzimním kolem budou o víkendu pokračovat obě fotbalové krajské třídy. I. A třída: Hned na tři derby

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení