Přísná bezpečnostní opatření, co se týče ochrany osobních údajů, provázejí zkušební sčítání lidu, domů a bytů, které proběhlo v Karlovarském kraji. Provádí ho Český statistický úřad ve spolupráci s Českou poštou.

Pečetě, plomby, kamery, zamčené dveře a žádné focení ani rozhovor v budově pošty. Podobná opatření provázejí zkušební sčítání v našem kraji. „Je mi líto, je to zde jako v Pentagonu,“ uvítala před poštou redaktora Sokolovského deníku Milena Havlíková ze statistického úřadu. Ta je s kolegou a zaměstnancem pošty, který tam musí vždy být, ve sběrném místě na hlavní poště. Evidují údaje z dotazníků a shromažďují do přepravky, kterou zdobí opět pečetě a plomby. To vše pod bedlivým kamerovým dohledem. Bedny z celé republiky na závěr putují do Prahy do ČSÚ.

O půlnoci ze soboty na neděli byl takzvaný rozhodný okamžik pro zkušební sčítání. Poštovní doručovatelky nyní musejí odevzdat stejný počet formulářů, který roznesly. Dva zaměstnanci statistického úřadu měli na starost při sčítání tři hromadná ubytovací zařízení.
„V domě pro seniory v sokolovské ulici Jiřího z Poděbrad se nám vrátilo devadesát procent vyplněných formulářů, což je jistě úspěch,“ řekla Milena Havlíková z ČSÚ.

Ta má k ruce nového pomocníka. Je jím elektronický snímač, který zakoupil ČSÚ. Stojí prý zhruba čtyři tisíce korun a každý kraj má jednu takovouto čtečku. Statistici mají na Sokolovsku na starost právě ubytovací zařízení a v neděli začali shromažďovat formuláře zpět. „Zde nám museli vyjít vstříc zaměstnanci pošty, kteří přišli v neděli do zaměstnání,“ tvrdí Havlíková. Ani ona, ani zaměstnanci pošty nesmějí mít totiž žádný formulář doma.

Vše podléhá přísné evidenci, což dokládají i další opatření. „Skládala jsem slib mlčenlivosti a nesmím mít záznam v rejstříku trestů,“ potvrdila jedna z doručovatelek.