VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Kostelu se vrací dávná tvář

SEDLEC - Zchátralá památka v Sedleci díky práci lidí postupně získává původní vzhled.

24.9.2007
SDÍLEJ:

Kostel Svaté Anny v Sedleci byl dlouhá léta chloubou obce. Během času však zchátral.Foto: DENÍK/Alexander Klimeš

Kostel Svaté Anny byl dlouhá léta chloubou Sedlece. Postupně však zchátral a ztratil svou majestátnost a krásu. Dobrovolníci se však rozhodli, že nenechají tuto památku na pospas osudu a už několik let pracují na jeho záchraně.

Nyní se dokončuje oprava severní části střechy. „Ta by měla být dokončena během listopadu. Do opravy střechy jsme investovali osm set tisíc korun. Polovinu přispělo město, 200 tisíc nám dal kraj, 30 tisíc Plzeňské biskupství a zbytek jsme získali prostřednictvím charitativních koncertů,“ vysvětlil Alois Kůrka, předseda Občanského sdružení na záchranu kostela Svaté Anny. Podle něj řadu prací zvládají členové sdružení svépomocí. „Na opravu střechy jsme sice najali specializovanou firmu, ale hodně práce se snažíme zvládat sami. Máme asi šedesát členů, kteří se na rekonstrukci podílejí,“ ujistil předseda Kůrka.

Opravy budou pokračovat i uvnitř budovy. „Kromě toho, že bude pokračovat oprava střechy na její jižní straně, nyní plánujeme rekonstrukci trámů uvnitř chrámu, na nichž leží celá konstrukce střechy. Ty byly totiž napadeny dřevomorkou. Někdy je to těžká práce, ale rozhodně chceme kostel dát kompletně do pořádku,“ ujistil Kůrka. „Čeká nás také výměna okapů a výstavba děšťové kanalizace,“ nastínil další plány předseda sdružení. Sdružení při záchraně kostela naráží na jediný problém – nedostatek financí. „Nedá se přesně vyčíslit kolik bychom potřebovali, ale určitě se jedná o desítky milionů korun. Vždyť jen originální kostelní varhany stojí kolem osmi milionů,“ vyčíslil Kůrka.

Snahu sdružení lidé vítají. „Nebydlím v Sedleci, ale jezdím tudy už řadu let do práce a kostel za ta léta neskutečně prokoukl. Zachránci kostela si zaslouží respekt a co největší podporu,“ zhodnotil Karlovarák Jan Novotný.

24.9.2007 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Novomanželé Urbanovi si řekli své ANO na vrcholku Aschberg v horské Bublavě.
9

Letní svatby jsou in, oddává se na lávce, golfu, na poli nebo u vysílače

Míša Rauscherová, vrchní sestra z interního oddělení sokolovské nemocnice, je ve finále prestižní soutěže.

Vrchní sestra ze sokolovské interny by se mohla stát Nej sestřičkou roku 2017

Máme žízeň. A projevilo se to v prodeji

Karlovy Vary - Patrně i díky vysokým teplotám a žíznivým zákazníkům v letních měsících vzrostl skupině Karlovarských minerálních vod (KMV) v prvním pololetí roku prodej meziročně o čtyři procenta a dosáhla celkového obratu 3,9 miliardy korun. To bylo meziročně o dvě procenta více.

Za objektivem Františka Konopy

Karlovy Vary - Studoval fotografii na karlovarské „keramce“, poté si pořídil vlastní studio. Práce Františka Konopy zaujala velké množství lidí.

Maketu odhalí poslední český rytíř

Mariánské Lázně - Jedna z nejstarších románských staveb, kostel svatého Jakuba a Filipa na Chvojně u Konopiště, bude k vidění i v Mariánských Lázních. Věrná miniatura totiž přibude do velké rodiny v Parku Boheminium.

Motivací mají být stipendia od kraje

Karlovy Vary - Motivační a prospěchová stipendia za druhé pololetí uplynulého školního roku získají od Karlovarského kraje studenti z jedenácti středních škol v regionu.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení