VYBRAT REGION
Zavřít mapu

sKaret se klienti obávat nemusejí

Karlovy Vary – „Případným problémům částečně předcházíme individuálním přístupem ke klientům," uvádí Dankanicsová.

15.11.2012
SDÍLEJ:

Ilustrační fotografie.Foto: Reprofoto

Kolem nově zavedených sKaret je stále spousta otázek a nejasností. Někteří lidé její užívání nechápou a jiní jsou s ní nespokojení. Položili jsme proto otázky vedoucí referátu trhu práce ÚP Karlovy Vary Veronice Dankanicsové, která tak snad uvedla čtenářům některé věci na pravou míru.

Je sKarta pro všechny příjemce sociálních dávek povinná?
Dle platné legislativy ano.

Musí mít sKartu i matky na mateřské dovolené?
Dle platné legislativy ano.

Kde si ji lidé mají vyřídit? Od kdy ji musí mít?
Úřad práce zařizuje výrobu i výdej sKaret. Klienti postupně obdrží sdělení od úřadu práce o tom, že si mají sKarty převzít. Ve sdělení je uveden termín (cca období jednoho týdne v úředních hodinách) a místo, kde si sKartu mohou vyzvednout. sKarta je vydávána na všech kontaktních pracovištích Krajské pobočky v Karlových Varech, tedy v Karlových Varech, Ostrově, Sokolově, Kraslicích, Chebu, Aši a Mariánských Lázních. Ve sdělení je také uvedena možnost sjednat si jiný termín v případě, že uvedený termín nebude pro klienta vyhovující.
V individuálních a odůvodněných případech mohou pracovníci úřadu práce předat klientovi sKartu také přímo v místě bydliště klienta. Mezi tyto individuální případy patří zdravotní postižení klienta, které mu znemožňuje dostavit se pro sKartu osobně na úřad práce.

Podle posledních informací si z karty mohou bezplatně peníze vyzvedávat pouze v bankomatech České spořitelny. U ostatních bankovních ústavů už platí poplatek. A ne malý.
Ke každé dávce, kterou klient od úřadu práce pobírá, je první výběr z bankomatu České spořitelny nebo platební převod zdarma. Pokud klient pobírá například tři dávky, má tři výběry z bankomatu České spořitelny nebo tři platební převody zdarma. Každý další výběr z bankomatu České spořitelny je zpoplatněn částkou 6 korun, výběr z bankomatu jiné banky je zpoplatněn částkou 40 korun.

S jakými nejčastějšími problémy se lidé na úřad práce kvůli sKartě obracejí?
Případným problémům částečně předcházíme tím, že je ze strany úřadu práce kladen důraz na poskytování všech informací k sKartě. Největší důraz je kladen na používání PINu, zacházení s ním, uchovávání PINu, zvyšování finanční gramotnosti klienta. Důraz je také kladen na Českou spořitelnu a její logo, aby klienti používali správný bankomat. Neméně důležitou informací jsou rozdíly mezi službami České spořitelny a jiné banky. Vše je řešeno individuálně.

Jak mají situaci s výběrem peněz u bankomatu řešit vozíčkáři, kteří na bankomat nedosáhnou?
Bezbariérový přístup při výběru finanční hotovosti jakýmkoliv způsobem není nový problém, který vzniká v souvislosti s sKartou. Dle našich informací Česká spořitelna trvale monitoruje přístupy k bankomatům a případné problémy řeší.

Omezení karty:
-použitelná jen v České republice
-nelze s ní platit na internetu
-nelze na ni vkládat hotovost
-peníze nelze vybrat na přepážce
-nelze s ní posílat peníze na zahraniční účet

Autor: Zdeněk Hnízdil

15.11.2012 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto

Motivací mají být stipendia od kraje

Ilustrační foto.

Kvůli opravě mostu ve Dvorech čeká na motoristy objížďka

Z Lomnického potoka nelze kvůli suchu čerpat vodu

Karlovarsko - Vodoprávní úřad karlovarského magistrátu vydal na žádost státního podniku Povodí Ohře s platností do odvolání zákaz odběru povrchových vod z Lomnického potoka, přítoku vodárenské nádrže Stanovice.

V aréně změří síly nejlepší dřevorubci

Klingenthal – Vogtland Arena v německém Klingenthalu u Kraslic se v sobotu stane dějištěm bitvy nejlepších německých sportovních dřevorubců.

III. třída: Otročín se postaví Krásnému Údolí

Karlovy Vary – Třinácté kolo má na programu okresní III. třída Karlovarska. Magnetem bude souboj Otročína a nedalekého Krásného Údolí, což slibuje zajímavou fotbalovou bitvu.

AUTOMIX.CZ

Vybíráme ojeté SUV do 300 tisíc. Jaké koupit? A jakým se radši vyhnout?

Sportovně užitková vozidla vládnou světu a to nejen mezi novými auty, ale jejich obliba výrazně roste i mezi ojetinami. Pojďme se tedy podívat na to, jaké možnosti máte, když si chcete pořídit ojeté SUV s relativně omezeným rozpočtem. Probereme si SUV do 300 tisíc a koukneme na pět kusů, které za to stojí. A také na pět, jimž byste se měli vyhnout.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení