VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Školy, které nebudou schopné obstát, se prý nechají vyhnít

Karlovarský kraj - Krajský radní Jaroslav Bradáč obhajoval na ašském zastupitelstvu rozhodnutí kraje.

4.12.2010 5
SDÍLEJ:

KRAJSKÝ RADNÍ Jaroslav Bradáč (u mikrofonu) obhajoval před ašským zastupitelstvem i veřejností rozhodnutí rady kraje o středních školách. Foto: Deník/ Nataša Šmatová

Zastupitelstvo Aše zažilo jedno z nejbouřlivějších jednání, když si na své mimořádné zasedání pozvalo zástupce Krajského úřadu Karlovarského kraje, od kterých chtělo vysvětlení ohledně plánovaného rušení střední školy ve městě. Pozvání dostal hejtman Josef Novotný a radní pro školství Vratislav Emler. Oba však byli v tento den na cestách, proto je zastupoval radní Jaroslav Bradáč. Velmi nevybíravě se ale vyjádřil o všech čtyřech školách, které byly původně v Karlovarském kraji navržené na zrušení. Podle něj se školy, které nebudou schopné obstát, nechají vyhnít.

Za tento výraz se vzápětí omluvil, nicméně význam jeho dalších slov hovořil ve stejném duchu.

„Rada kraje po bouřlivé diskuzi přijala usnesení, podle kterého budou střední školy závazně dělat přijímací řízení, tím bude pověřena nezávislá odborná agentura. Žádná ze škol také nebude mít nárok na další peníze, každý ředitel si musí školu uřídit sám. Je na školách, aby si sehnaly žáky samy a aby všichni vzdělání dokončili. Někdy totiž ředitelé žáky na školách drží jen proto, aby měli peníze na výplaty,“ uvedl Bradáč. Zároveň poznamenal, že ašská škola má největší fixní náklady.

Po jeho slovech se strhla bouřlivá debata, která směřovala k tomu, že se kraj nechová jako zřizovatel a je mu zcela jedno, že většina škol nabízí stejné obory.

„Pro nás to, že rada nenavrhla školy, není výhra,“ poznamenal starosta Aše Dalibor Blažek. „Požadujeme jasnou koncepci oborové struktury tak, aby si školy vzájemně nekonkurovaly svými obory,“ a poukázal například na Integrovanou střední školu Cheb, která má, stejně jako Gymnázium a Střední odborná škola Aš, IT obor. Ten na ISŠ vznikl později a svým způsobem žáky přetáhl. Ašští se domnívají, že se jedná o úmysl. „Chceme respektovat požadavky trhu práce, ale ne tak, aby si ředitelé sami sháněli obor, který by žáky zajímal,“ doplnil Blažek. „My nechceme nechat školu vyhnít, pereme se o subjekt, který má velký význam pro rozvoj města a krajští radní by nám v tom měli pomoci. A my to cítíme hodně silně, protože podobným způsobem už jsme přišli o nemocnici,“ uvedl ještě.

O slovo se přihlásil ašský zastupitel Jiří Červenka, který si nebral servítky. „Máte dvě velké školy, které nemáte jak naplnit, proto řešíte nás a kličkujete jako zajíci. Škola sem patří a my v tuto chvíli neřešíme, kolik protopí a jaké jsou náklady. Školská inspekce, která tu byla, zmínila, že je škola zanedbaná, ale o kvalitě výuky neřekla nic,“ zmínil. „Zavřít školu, která není kvalitní, znamená, že jste ji k tomu nedotlačili,“ přidal se zastupitel Martina Hannsmann. „My potřebujeme pozitivní signál. Bavme se o oborové struktuře, ale takové, která se nebude každé dva roky měnit, a aby se škola nemusela každý rok obávat o svou budoucnost,“ mírnil emoce starosta Blažek. Jednání nakonec musel ukončit, protože bylo dlouhé a snad i moc obviňující. Nyní bude Aš čekat na výsledek jednání krajského zastupitelstva.

Autor: Nataša Šmatová

Místo události:
4.12.2010 VSTUP DO DISKUSE 5
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Krajský lídr Realistů Tomáš Ševčík

Prestiž politice mohou vrátit pouze politici, kteří nebudou lidem lhát

Sobotní akce Motýlí běh.
19

Lidé podpořili Motýlím během domácí hospic

Superdebata Deníku: ptejte se Babiše a dalších lídrů

Pokud chcete ještě něco vědět před volbami od kandidujících stran, máte šanci se zeptat právě teď. Deník ji vašim jménem položí už ve čtvrtek 19. října, tedy den před parlamentními volbami, desítce lídrů politických stran při závěrečné předvolební debatě v sídle listu.

Zimní stadion byl plný tvrdých pěstí

Mariánské Lázně - Již poosmé se mohli příznivci zápasů K-1, MMA a zápasů v thajském boxu těšit na tradiční mariánskolázeňskou Noc boje na mariánskolázeňském zimním stadionu.

Startuje soutěž Chance být hvězdou. Točte a posílejte videa

Parádičky, skvostné góly. Bláznivý maskot, hluční fanoušci (a sličné fanynky). To všechno přináší fotbal. A právě dnes startuje soutěž, jež určí, kde najdete ty nejzajímavější borce.

Vjezd pro auta na „Masaryčku“ bude o hodinu zkrácen

Karlovy Vary - O jednu hodinu méně budou mít k dispozici zásobovací automobily pro vjezd na pěší zónu T. G. Masaryka.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení