VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Smilování. Pokuta za halu bude nižší. Ale je to pálka

Karlovy Vary - Místo 312,6 milionu jenom 68,8 milionu korun. To je konečná suma, kterou Karlovy Vary zaplatí jako pokutu za chyby při výstavbě KV Areny. I když Generální finanční ředitelství částečně vyhovělo žádosti města o prominutí odvodu a penále za porušení rozpočtové kázně v letech 2006 až 2009 při čerpání dotace na výstavbu multifunkční haly, přesto se městu legendární losovačka řádně prodraží. Jedná se o čerpání státní dotace na zakázku Výstavní, sportovně- kulturní a kongresové centrum, v jejímž zadání shledal Úřad pro ochranu hospodářské soutěže dvě pochybení, respektive správní delikty.

8.6.2016 1
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: Deník

„Zjištění Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) zároveň znamená, že prostředky státní dotace byly použity neoprávněně, neboť byly vynaloženy v rozporu se zákonem o veřejných zakázkách. Proto Finanční úřad v Karlových Varech vyměřil městu sankci za porušení rozpočtové kázně, odvod ve výši 156,3 milionu korun v červnu 2014 a penále ve stejné výši v lednu 2015, celkem 312,6 milionu korun," vysvětlil Jan Kopál, mluvčí magistrátu.

V prvním případě ÚOHS konstatoval, že zadavatel neprovedl losování pro omezení počtu zájemců pro účast v užším řízení transparentním způsobem. „K uvedenému pochybení došlo losováním dne 27. dubna 2006 a své důvody uvedl ÚOHS v rozhodnutí ze dne 26. září 2007. Druhým deliktem bylo uzavření dodatku, tedy úpravy interiéru haly pro kino a změnou stavby podle požadavků stoprocentní městské společnosti KV Arena.

„Město tehdy jako zadavatel použilo k zadání zakázky jednací řízení bez uveřejnění, aniž byly splněny podmínky pro tento druh řízení. K uvedeným pochybením došlo 21. září 2007, kdy byl podepsán dodatek pro kino, a 2. února 2009 změna podle požadavků KV Areny," objasnil pochybení mluvčí Kopál. Doplnil, že své důvody ÚOHS uvedl v rozhodnutí z 29. května 2012.

S tím se ale Karlovy Vary po změně ve vedení města nechtěly smířit a v březnu 2015 požádaly Generální finanční ředitelství o prominutí odvodu i penále. „Generální finanční ředitelství přihlédlo ke všem okolnostem včetně faktu, že účel poskytnutí dotace byl splněn a akce realizována," konstatoval mluvčí magistrátu. Přesto vzhledem k uvedeným pochybením město pokutu platit bude, i když nižší. Generální finanční ředitelství totiž Karlovým Varům neodpustí odvod a penále v celé výši.

„Promíjí 105 040 580 korun z původně vyměřeného odvodu a 138 766 195 korun z původně vyměřeného penále," objasnil rozhodnutí mluvčí. Město tedy musí zaplatit 68 793 225 korun. Což je definitivní výše pokuty, protože proti tomuto rozhodnutí už nelze uplatnit opravné prostředky.

Autor: Ivana Kalinová

8.6.2016 VSTUP DO DISKUSE 1
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Plynová pistole.

Trojici lidí vulgárně nadával, s pistolí v ruce křičel, že je zabije

Zámek Kynžvart

Zámek zacílil na nejmenší

Na vodě letos v pohodě? Sem tam mráček

Karlovarský kraj – Vodácká sezona na Ohři se letos vydařila, shodují se majitelé půjčoven, tábořišť i samotní vodáci. Přestože ještě nekončí, hlavní nápor má řeka s blížícím se koncem letních prázdnin už za sebou.

Triatlonový kolotoč zahájí Geis Baby Duathlon

Karlovy Vary – Triatlonový kolotoč, který je nachystán od 2. do 3. září v lázeňském městě a který bude tentokrát ve světovém hávu, tradičně odstartují triatlonové naděje.

OTÁZKA PRO: Jiřího Karase, starostu Dalovic

V části Dalovic, konkrétně ve Všeborovicích, se již nějakou dobu rekonstruuje most. Jak práce pokračují a kdy skončí? Může se most v současnosti alespoň v omezené míře používat?

Nominujte Deník v anketě Křišťálová Lupa 2017!

Nominujte Deník.cz do ankety českého internetu Křišťálová Lupa 2017! Díky vám bude mít Váš regionální Deník šanci dostat se do finálního hlasování v kategorii "Zpravodajství".

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení