VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Staré Pražské hrozí uzavírka

Karlovy Vary - U silnice se částečně odtrhla čelní stěna opěrné zdi. Město rozhodlo o přednostní opravě

16.1.2013 4
SDÍLEJ:

POZOR. Na komunikaci Stará Pražská se drolí opěrná zeď. Zda magistrát opraví celou komunikaci, či pouze úsek havárie, to nyní radní zvažují. Řidiči by zde ale měli být opatrní. Foto: Zdeněk Hnízdil

Karlovarský magistrát v současné době řeší dilema kvůli havárii opěrné zdi na Staré Pražské. Problém je v tom, že město dosud neví, zda opraví tuto komunikaci, která je nemovitou kulturní památkou, celou, tedy od zatáčky k zatáčce, nebo pouze úsek, kde se k zemi sesunula část zdi.

Karlovarští konečný verdikt zatím odložili. Náklady na opravu celé komunikace jsou odhadnuty na desítky milionů korun. Výše investic na rekonstrukci se tak bude odvíjet od rozsahu a zvoleného způsobu opravy zdi.

„Navíc hrozí, že budeme muset vozovku na nezbytně nutnou dobu uzavřít," uvedl Petr Bursík, náměstek primátora (ODS). Náměstek Jiří Klsák (KOA) dodal, že na Staré Pražské je třeba udělat pořádnou kontrolu opěrných zdí, a to na celé trase. „Do konce dubna bude navíc hotova pasportizace opěrných zdí a skalních masivů ve městě," zdůraznil .

Na Staré Pražské se koncem loňského roku částečně odtrhla čelní stěna opěrné zdi. Podle statika je celá opěrná stěna v havarijním stavu. Inkriminovaný úsek pracovníci magistrátu technicky zajistili. Lesní komunikace pod silnicí, na kterou se část kameniva uvolněného ze zdi sesypala, je uzavřena.

„Protože stávající počasí bude postiženou část zdi ještě více narušovat, bylo rozhodnuto o její přednostní opravě. Nyní připravujeme potřebný projekt a minimálně nejpostiženější část zdi bude opravena," uvedl náměstek Bursík.

Konkrétně silnice Stará Pražská doplatila na těžká nákladní auta, která tady běžně projíždějí. Ačkoliv auta těžší než deset tun sem vjet ještě před několika lety nesměla. Na opravu této komunikace město zažádá i o dotaci z havarijního fondu památkové péče.

Karlovy Vary mají na svém území desítky kilometrů opěrných zdí a průběžně se je snaží renovovat. Například v loňském roce se podařilo kompletně zrekonstruovat 20 opěrných zdí, další prošly alespoň částečnou sanací. Náklady přesáhly 11 milionů korun.

„Letos počítáme s opravou také více než dvou desítek opěrných zdí, přičemž investice přesáhnou 17 milionů," uvedla Helena Kyselá, mluvčí magistrátu.

Autor: Ivana Kalinová

16.1.2013 VSTUP DO DISKUSE 4
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Novomanželé Urbanovi si řekli své ANO na vrcholku Aschberg v horské Bublavě.
9

Letní svatby jsou in, oddává se na lávce, golfu, na poli nebo u vysílače

Míša Rauscherová, vrchní sestra z interního oddělení sokolovské nemocnice, je ve finále prestižní soutěže.

Vrchní sestra ze sokolovské interny by se mohla stát Nej sestřičkou roku 2017

Máme žízeň. A projevilo se to v prodeji

Karlovy Vary - Patrně i díky vysokým teplotám a žíznivým zákazníkům v letních měsících vzrostl skupině Karlovarských minerálních vod (KMV) v prvním pololetí roku prodej meziročně o čtyři procenta a dosáhla celkového obratu 3,9 miliardy korun. To bylo meziročně o dvě procenta více.

Za objektivem Františka Konopy

Karlovy Vary - Studoval fotografii na karlovarské „keramce“, poté si pořídil vlastní studio. Práce Františka Konopy zaujala velké množství lidí.

Maketu odhalí poslední český rytíř

Mariánské Lázně - Jedna z nejstarších románských staveb, kostel svatého Jakuba a Filipa na Chvojně u Konopiště, bude k vidění i v Mariánských Lázních. Věrná miniatura totiž přibude do velké rodiny v Parku Boheminium.

Motivací mají být stipendia od kraje

Karlovy Vary - Motivační a prospěchová stipendia za druhé pololetí uplynulého školního roku získají od Karlovarského kraje studenti z jedenácti středních škol v regionu.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení