VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Starostovo veto zvrátil soud

Valeč - Až dosud poklidná a malebná Valeč zažívá snad nejostřejší předvolební boj z obcí v Karlovarském kraji a spor mezi znepřátelenými tábory zde už musel řešit i krajský soud. A mezi mlýnskými kameny soupeřů se navíc ocitly i oslavy pětistého výročí obce. Ty chce Valeč slavit už 20. září, ačkoliv podle data připadají až na letošní prosinec. Jenomže na 20. září svolala předvolební shromáždění také koalice Pirátů, KDU_ČSL a Strany zelených. Přestože jej včas na obci nahlásila, starosta jim akci zakázal. To si ale toto uskupení nenechalo líbit a podalo žalobu. Spor tak skončil u soudu. Soudní verdikt je jednoznačný. Obec musí toto předvolební shromáždění povolit.

14.9.2014
SDÍLEJ:

HLAVY v dlaních má nyní radnice ve Valči. Foto: Foto Deník Ivana Kalinová

Zatímco členové koalice České pirátské strany, KDU-ČSL a Strany zelených neskrývají zadostiučinění, starosta Josef Kubař roztrpčení. A na posledním čtvrtečním zastupitelstvu dokonce prohlásil, že vztahy v obci jsou předvolebním bojem velmi narušené.

„My jsme akci ohlásili dávno předem než tato koalice. Rozhodnutí krajského soudu pokládáme za pochybné a hrubě se nám nelíbí. Rozhodli jsme se podat kasační stížnost k Nejvyššímu soudu," uvedl starosta s tím, že zákaz shromáždění Valči doporučil a vypracoval Krajský úřad Karlovarského kraje, na nějž se obec obrátila. To kraj připouští, ale s výhradami. „Na krajský úřad se obrátil starosta Josef Kubař s požadavkem o metodickou pomoc . Jeho konzultace souvisela s plánovanou akcí jedné ze stran kandidujících v komunálních volbách. Jako každého starostu jsme jej informovali, jaká platí v této oblasti legislativa. Není to nic neobvyklého, starostové obcí se často obracejí na krajský úřad a ptají se na postup v různých oblastech. Starosta Valče byl v této věci seznámen s právy i povinnostmi obce i svolavatele akce," vysvětlila Jana Pavlíková, krajská mluvčí.

Jenomže Piráti, KDU-ČSL a Strana zelených se žalobou uspěla a obec podle nařízení soudu nyní jejich shromáždění povolit musí. „S tím nenaděláme nic," zachmuřeně starosta konstatoval.

Protistrana je ale spokojena. „Shromáždění jsme nahlásili včas. My jsme se chtěli na oslavách podílet a učinili jsme řadu vstřícných kroků. Od května nás ale koordinační výbor vůbec nekontaktoval. Nechceme dělat naschvály. Když oni ale připravují oslavy ve vlastní režii a do programu oslav nezařadili naše akce, my jsme připravili vlastní shromáždění. I s rožněním berana," vysvětlil Jiří Metod Kassl. A naznačil, že se v obcích stalo už běžným zvykem, že před volbami se otevírají školky, mosty, střihají pásky a další akce. Přitom se vše postavilo pro lidi a za obecní peníze.

„Ale hodí se to prezentovat před volbami. Jsou to takové předlistopadové praktiky," uvedl Jiří Metod Kassl. Narážel tak na fakt, že i současný starosta Kubař jde znovu do voleb (jako člen KSČM za Valečsko) a předsunuté pětisté výročí Valče k volební prezentaci výborně využívá.

Autor: Ivana Kalinová

14.9.2014 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Areál karlovarské plynárny čeká rozsáhlá sanace.

Sanace areálu plynárny bude pravidelně kontrolována

Ilustrační foto.

Přikládáte si pod kotel? Bez návštěvy kominíka a revize můžete mít problém

Oběti holocaustu nejsou zapomenuty, připomínkou jsou kameny zmizelých

Chodov, Karlovy Vary – Františku, Alici a Věru Bergmannovy připomínají další tři kameny zmizelých, stolpersteine, které přibyly v Chodově před služebnou policie ve Staroměstské ulici v neděli v podvečer.

FOTO: Zleva doprava, šancí milion a gólů moře

Karlovy Vary – Energie ukázala svoji sílu. Tým z Benátkek nad Jizerou borci v zeleném deklasovali jasně 8:1.

Opilec napadl záchranáře, jednoho poranil

Dalovice - Opilý muž napadl v Dalovicích u Karlových Varů posádku záchranné zdravotnické služby, která přijela k zásahu.

Kraj je odpadovým skokanem roku

Karlovarský kraj – Vytřídit odpad do správných popelnic se stává pro obyvatele kraje čím dál větší samozřejmostí. Není proto divu, že se celý Karlovarský kraj stal největším skokanem roku 2016, co se třídění odpadu týče.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení