VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Starostovo veto zvrátil soud

Valeč - Až dosud poklidná a malebná Valeč zažívá snad nejostřejší předvolební boj z obcí v Karlovarském kraji a spor mezi znepřátelenými tábory zde už musel řešit i krajský soud. A mezi mlýnskými kameny soupeřů se navíc ocitly i oslavy pětistého výročí obce. Ty chce Valeč slavit už 20. září, ačkoliv podle data připadají až na letošní prosinec. Jenomže na 20. září svolala předvolební shromáždění také koalice Pirátů, KDU_ČSL a Strany zelených. Přestože jej včas na obci nahlásila, starosta jim akci zakázal. To si ale toto uskupení nenechalo líbit a podalo žalobu. Spor tak skončil u soudu. Soudní verdikt je jednoznačný. Obec musí toto předvolební shromáždění povolit.

14.9.2014
SDÍLEJ:

HLAVY v dlaních má nyní radnice ve Valči. Foto: Foto Deník Ivana Kalinová

Zatímco členové koalice České pirátské strany, KDU-ČSL a Strany zelených neskrývají zadostiučinění, starosta Josef Kubař roztrpčení. A na posledním čtvrtečním zastupitelstvu dokonce prohlásil, že vztahy v obci jsou předvolebním bojem velmi narušené.

„My jsme akci ohlásili dávno předem než tato koalice. Rozhodnutí krajského soudu pokládáme za pochybné a hrubě se nám nelíbí. Rozhodli jsme se podat kasační stížnost k Nejvyššímu soudu," uvedl starosta s tím, že zákaz shromáždění Valči doporučil a vypracoval Krajský úřad Karlovarského kraje, na nějž se obec obrátila. To kraj připouští, ale s výhradami. „Na krajský úřad se obrátil starosta Josef Kubař s požadavkem o metodickou pomoc . Jeho konzultace souvisela s plánovanou akcí jedné ze stran kandidujících v komunálních volbách. Jako každého starostu jsme jej informovali, jaká platí v této oblasti legislativa. Není to nic neobvyklého, starostové obcí se často obracejí na krajský úřad a ptají se na postup v různých oblastech. Starosta Valče byl v této věci seznámen s právy i povinnostmi obce i svolavatele akce," vysvětlila Jana Pavlíková, krajská mluvčí.

Jenomže Piráti, KDU-ČSL a Strana zelených se žalobou uspěla a obec podle nařízení soudu nyní jejich shromáždění povolit musí. „S tím nenaděláme nic," zachmuřeně starosta konstatoval.

Protistrana je ale spokojena. „Shromáždění jsme nahlásili včas. My jsme se chtěli na oslavách podílet a učinili jsme řadu vstřícných kroků. Od května nás ale koordinační výbor vůbec nekontaktoval. Nechceme dělat naschvály. Když oni ale připravují oslavy ve vlastní režii a do programu oslav nezařadili naše akce, my jsme připravili vlastní shromáždění. I s rožněním berana," vysvětlil Jiří Metod Kassl. A naznačil, že se v obcích stalo už běžným zvykem, že před volbami se otevírají školky, mosty, střihají pásky a další akce. Přitom se vše postavilo pro lidi a za obecní peníze.

„Ale hodí se to prezentovat před volbami. Jsou to takové předlistopadové praktiky," uvedl Jiří Metod Kassl. Narážel tak na fakt, že i současný starosta Kubař jde znovu do voleb (jako člen KSČM za Valečsko) a předsunuté pětisté výročí Valče k volební prezentaci výborně využívá.

Autor: Ivana Kalinová

14.9.2014 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Plzeňská Viktoria vstupuje do nové sezony v nových dresech!

ANKETA: Návrat k tradici. Viktoria opět mění dresy. Hlasujte, který je nejhezčí

Jana Vildumetzová na lovosické radnici

OTÁZKA PRO: Janu Vildumetzovou, hejtmanku Karlovarského kraje

AUTOMIX.CZ

10 dostupných aut, ve kterých budete vypadat bohatší, než ve skutečnosti jste

Ruku na srdce, každý z nás chce tu a tam vypadat před ostatními dobře – a dobře v tomto případě znamená „zámožně“. Samozřejmě jen málokterý movitý majetek poukazuje na stav konta tak, jako luxusní auto.

FOTO: Kvůli zemětřesení vyráží až na Island

Karlovarský kraj – Jak se chovají zemětřesné roje, jakým způsobem přesně vznikají a jaké škody mohou způsobit.

Ostrov bude o víkendu slavit ve velkém stylu

Ostrov - Tento víkend bude v Ostrově rušno. Už v pátek se sjede deset kovářů z celé České republiky na kovářské sympozium, kde předvedou své řemeslné umění.

Povídky z Krušnohoří putují po obou stranách hranice

Krušné hory, Schwarzenberg Česko-německé literárně-hudební putování odstartovalo v pátek na zámku Schwarzenberg v Sasku. V rámci slavnostního zahájení organizátoři představili novou knihu „Stíny nad Krušnými horami“, která je souborem krátkých povídek českých a saských spisovatelů s nádechem krušnohorského tajemna.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení