VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Štědrá otevřela náruč rodákům

Štědrá - Obec Štědrá otevřela uplynulou sobotu pro všechny skutečně štědrou náruč. Místním i návštěvníkům, kteří přijeli v pořadí už na třetí setkání rodáků, zajistila bohatý kulturní program, ale také příjemné slunečné počasí. A už od rána tak v obci panovala skutečně příjemná a veselá atmosféra.

15.9.2014
SDÍLEJ:

SETKÁNÍ rodáků ve Štědré se konalo na nádvoří místního zámku. Obec ho odkoupila a nyní jej renovuje.Foto: Foto a video Ivana Kalinová

Ráno před zaplněným kostelem, kde poutní mši celebroval biskup plzeňský Mons. František Radkovský, vítaly místní ženy příchozí úsměvem a doma napečenými koláčky a dortíky a pak se všichni postupně přesouvali na nádvoří místního zámku, kde se konalo už druhé Uzenobraní.

„Já jsem se tady skutečně narodila, mám Štědrou i v občance. Maminka šla totiž dopoledne na pastvu a tam porodila. A ještě jí tatínek vyčítal, že pak odpočívá doma a nic nedělá," smála se Věra Sýkorová Plekalová. Nyní bydlí v Toužimi, ale na Štědrou ráda vzpomíná.

To bylo jasné i na výstavě kočárků v místním zámku, kterou připravila Jitka Karnollová z Prohoře. Po šesti letech, kdy je sbírá, už jich má čtyřiadvacet, sama si je shání a opravuje. „Když jsem se sbírkou začala, vnučce byly tři roky. Přivedl mě k tomu soused, který chtěl kočárek z padesátých let vyhodit," vysvětlila. Když jsme požádali o fotografii s nejmilejším kočárkem, vhrkly jí do očí slzy. „To je tenhle, v něm se vozil tatínek tříletého Tomáška Ficka z Lažan. Tomášek je nemocen, má leukémii. Proto jsem se rozhodla výtěžek z dobrovolného vstupného výstavy věnovat jeho rodině," vysvětlila Jitka Karnollová a už se objímala s dalšími příchozími, většinou bývalými rodáky ze Štědré. Na Tomáška ale nezapomněli ani organizátoři srazu rodáků ve Štědré. Na jeho léčbu půjde výtěžek z tomboly i z dobrovolné charitativní sbírky, kterou v rámci slavnosti obec uspořádala. „S rodiči jsme se domluvili. Je to smutné, proto chceme pomoci," vysvětlil Jiří Chmátal, který s manželkou roky hledá kontakty na bývalé rodáky a rozesílá jim pozvánky. Třeba letos do Štědré vážila cestu i Adéla Tomášová ze Slovenské republiky.

Před oficiálním programem, jemuž dominovala hudba a občerstvení z mnoha stánků, pozdravil hosty starosta František Pánek. V ruce svíral fotoaparát, aby setkání rodáků přesně zdokumentoval. Měl se co otáčet, protože se s ním chtěla pozdravit spousta lidí. A taneční zdravici předvedly také místní ženy, po nichž se přítomným představily malé mažoretky z Chyše a Žlutic. Děti zase zabavila pirátská pohádka a večer k tanci i poslechu v restauraci Ve Dvoře hrála Malá muzika Nauše Pepíka.

S prázdnou rodáci ze Štědré neodjeli. Obec nechala vyrobit hrníčky s vyobrazeným místním zámkem, který zachránila od úplné devastace. Po zpackané privatizaci jej odkoupila zpět a nyní jej postupně rekonstruuje. Peníze poskytují sponzoři, Karlovarský kraj i Ministerstvo životního prostředí.

A kdo Štědré pomohl se setkáním rodáků? Například Pšov, jenž poskytl lavice a stoly, a starostka Schmitmaerová zajistila jejich dodání až na místo, nebo společnost Statek Chyše Genetic export manželů Chárových. Těm všem Obecní úřad ve Štědré děkuje.

Autor: Ivana Kalinová

15.9.2014 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto

Máme žízeň. A projevilo se to v prodeji

Elegance. Jedno ze slov, jímž můžeme Františka i jeho díla vystihnout.

Za objektivem Františka Konopy

Maketu odhalí poslední český rytíř

Mariánské Lázně - Jedna z nejstarších románských staveb, kostel svatého Jakuba a Filipa na Chvojně u Konopiště, bude k vidění i v Mariánských Lázních. Věrná miniatura totiž přibude do velké rodiny v Parku Boheminium.

Motivací mají být stipendia od kraje

Karlovy Vary - Motivační a prospěchová stipendia za druhé pololetí uplynulého školního roku získají od Karlovarského kraje studenti z jedenácti středních škol v regionu.

Kvůli opravě mostu ve Dvorech čeká na motoristy objížďka

Karlovy Vary - Pozor, se stavebními pracemi souvisí některé dlouhodobé uzavírky ve Dvorech.

Z Lomnického potoka nelze kvůli suchu čerpat vodu

Karlovarsko - Vodoprávní úřad karlovarského magistrátu vydal na žádost státního podniku Povodí Ohře s platností do odvolání zákaz odběru povrchových vod z Lomnického potoka, přítoku vodárenské nádrže Stanovice.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení